Bilim

2021’de Görülmesi Gereken 6 Yıldız Gözlemi ve Göksel Olay

Covid-19 salgını nedeniyle, çoğumuz geçen yıl kapalı alanda vakit geçirdik. Yine de bu durum; ciddi yıldız gözlemcilerinin; Ekim ayında inanılmaz bir Mars görüntüsü ve gerçekleşen mavi ay olayları gibi 2020’nin hayranlık uyandıran birçok gök olayı, 2021 yılında da, kayda değer birçok yıldız ve gök olayının gerçekleşmesi bekleniyor. 2021 yılında görülmesi gereken 6 yıldız ve gök olayını kaçırmamak için takviminizi elinize alarak, aşağıda ileteceğimiz tarihleri not almanızı tavsiye ediyoruz, hazırsanız başlayalım.

  • 9 – 10 Mart Dörtlü Oluşum

9 Mart, 10 Mart olurken, gökyüzü açık olduğu sürece, güneydoğuya baktığınızda Dörtlü Oluşuma şahit olacaksınız. Dörtlü Oluşum nedir? Göz atalım. Merkür, Jüpiter ve Satürn bu tarihte mükemmel bir şekilde hizalanacak ve yakında bir hilal tarafından olağanüstü bir manzara oluşacak.

Büyük bir kozmik manzaranın oluşacağı bu dörtlü oluşumda, her gezegen pırıl pırıl parlayacak. Merkür en zayıf, Jüpiter’in en parlak olacağı bu doğa olayını, çıplak gözle yakalamak mümkün olacağı için bir teleskopa ihtiyacınız olmayacak.

  • 26 Mayıs “ Kanlı Ay “ Tam Ay Tutulması

26 Mayıs gecesi, Kuzey veya Güney Amerika, Güneydoğu Asya veya Avustralya’nın batı tarafında olursanız, tam ay tutulması sırasında ayın kırmızıya döndüğünü görecek kadar şanslı olacaksınız. Bu tür göksel olayda; güneş, ay ve Dünya mükemmel bir şekilde hizalanır ve Dünya’nın gölgesinin ayın yüzünü tamamen kaplamasına neden olur.

Tutulma kısmi fazındayken koyu grimsi bir renk belirecek ve tam tutulma sırasında yavaş yavaş kırmızı – turuncu renge dönüşecektir. Ay, Dünya’ya en yakın yörüngesin olduğu zaman meydana gelir ve bu olay “ Kanlı Ay “ tutulması olarak adlandırılır. Bu olay Pacific Standart Time ( PST ) olarak nitelendirilen standart bir saate göre 01:44 ‘de başlar, 3:25’de biter.

  • 12 Temmuz: Venüs – Mars Kavuşumu

12 Temmuz, gün batımından hemen sonra, Venüs ve Mars gökyüzünde birbirlerine o kadar yakın olacaklar ki, adeta birbirlerine dokunuyormuş gibi görünecekler. Bu görüntüye hilal de eşlik ederek, bu kavuşumu muhteşem hale getirecek.

Özellikle, Venüs olabildiğince parlak olacak ve potansiyel olarak ilk başta biraz daha soluk olan Mars’ı gölgede bırakacak.

  • 11, 12 ve 13 Ağustos: Kahraman Göktaşı Yağmuru

Yıllık Perseid meteor yağmurunun zirvesi 12 ve 13 Ağustos’ta gerçekleşecek. Ortalama bir yılda Perseids, saatte 60’a kadar kayan yıldız üretir. Bilim adamları, 2021’in Perseids için harika bir yıl olacağını söylüyorlar, çünkü gökyüzü neredeyse aysız olacak ve yalnızca ufak bir şerit görüneceğini söylüyorlar.

Zamanlamaya bağlı olarak; kuzey yarımkürede yer alanlar bu olay tanıklık edecek en iyi seyirciler olacak. Bu şov, güney yarımkürede yaşayanlar tarafından da seyredebilecek olsa da, eylem ufka yakın olacağından, güney yarımkürede seyirciler daha az heyecan verici ve daha az görünür bir şekilde takip edebilecekler. Ne kadar geç saat olursa, gökyüzünde o kadar çok göktaşı fırlayacak, bu yüzden Perseid’leri gece yarısından sonra yakalamanızı öneririz.

  • 8 Ekim: Draconid Meteor Yağmuru

Meteor yağmurlarını izlemek eğlencelidir, özellikle göktaşları bol olduğunda. 8 Ekim’de gerçekleşecek olan Draconid meteor yağmurunda neredeyse gökyüzünde ay olmayacak. 1933 ve 1946’da, yıldız gözlemcileri saatte binlerce kayan yıldız gördü.

2011 yılı kadar yakın bir tarihte, Avrupa’daki gözlemciler saatte 600’den fazla meteor gözlemi yaptı. Draconids’i yakalamak için en iyi zaman gece karanlığıyla, gece yarası arası olacaktır. Kuzeybatıya doğru bakın ve hareket eden bu meteorları kaçırmayın.

  • 4 Aralık: Tam Güneş Tutulması

2021’in son gökyüzü olayını kaçırmamak için 4 Aralıkta, güney yarım kürede yaşayanların gözlüklerini hazırlaması gerekiyor. Tam güneş tutulması yalnızca Antarktika’dan görüşebilecekken, Avustralya’nın belirli bölgelerinin yanı sıra; Arjantin, Şili, Namibya ve Güney Afrika’dan da kısmi bir tutulma görülebilecek.

Kısmi bir güneş tutulması görüntülerken; ayın, güneşi engellediği yere denk gelen bir kısım olacağı için, güneşin küçük bir parçası eksikmiş gibi göreceksiniz. Çoğumuz bu etkinlik için Antarktika’ya seyahat edemeyecek olsak da, 4 Aralıkta, Dünya’nın sözde dibinde konuşlananlar, birkaç dakika boyunca ayın güneşi tamamen kapladığını görebilecekler.

Kaynak
https://www.reference.com/science/best-stargazing-events-2021

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu