Biyografi

Abidin Dino Kimdir?

Abidin Dino, Türk ressam, karikatürist, yazar ve film yönetmedir. Çok yönlü bir kültür adamı olan Abidin Dino, 23 Mart 1913 – 7 Aralık 1993 tarihleri arasında yaşamış Türk resminin öncülerindendir.

Abidin Dino; 23 Mart 1913 tarihinde, Saffet Gaziturhan ve Rasih Dino çiftinin, beşinci ve son çocuğu olarak doğmuştur. Türk resim tarihinde; D Grubu ve Yeniler Grubu adlı sanat topluluklarına öncülük yapan Dino, Türkiye’nin yanı sırada, Fransa, Cezayir, ABD gibi birçok ülkede sergiler açmıştır.

Abidin Dino Hayatı

Abidin Dino’nun çocukluğu, Birinci Dünya Savaşı sırasında ailesinin Avrupa’da seyahatte olmasından dolayı, bir süre Cenevre’de sonrada İsviçre ve Fransa’da geçmiştir. 1925 yılında ailesiyle birlikte İstanbul’a dönen Dino, bir süre Robert Kolejinde öğrenim gördükten sonra sanata olan ilgisinin ağır basmasından dolayı okulunu yarıda bırakarak, ağabeyi şair Arif Dino ile birlikte vakit geçirmeye başlamıştır. Abisinin desteğiyle, resim, karikatür ve yazı alanlarında kendisini geliştirmeye başlayan Abidin Dino; ilk çizimlerini Yarın gazetesinde, ilk yazılarını ise Artist dergisinde 1930’lu yılların başında yayımlamıştır. Nazım Hikmet’in şiir ve oyun kitaplarında kapak desenlerinin çizimi yapan Abidin Dino, genç yaşta dikkatleri üzerine çekmiştir.

1933 yılında G grubunun kurucuları arasında yerini alan Abidin Dino, aynı yıl “ Ankara Türkiye’nin Kalbidir “ adlı belgeseli çekmek için Sovyetler Birliğinden gelen Sergey Yutkeviç ile yolları kesişti.

Abidin Dino’nun resimlerini bir sergide görüp beğenen ünlü yönetmen Yutkeviç, 1934 yılında Dino’yu dekoratör ve ressam olarak çalışmak üzere SSCB’ye götürmüştür, sinema öğrenimi de görmek üzere gittiği SSCB’de 3 yıl kalan Abidin Dino; makyajdan, dekora, rejiden, senaryoya tüm yönleriyle eğitim aldı. 1937 yılında çıkan 2.Dünya Savaşında tüm yabancı öğrencilerin sınır dışı edilmesi kararıyla SSCB’den ayrılmak zorunda kaldı.

SSCB’den ayrıldıktan sonra, Londra ve Paris’e giden Abidin Dino, gittiği bu yerlerde; Gertrude Stein, Tristan Tzara, Eisenstein, Andre Malraux ve Pablo Picasso gibi dönemin ünlü sanatçılarıyla dostluklar kurdu.

Abidin Dino, 1939 yılında Türkiye’ye dönüp, 1941 yılında arkadaşlarıyla Liman ( Yeniler ) Grubunu oluşturdu. Çeşitli dergi, çizgi ve yazılarıyla; işçi köylü tiplerini özgün bir üslupla işledi. Yeniler Grubu’nun Liman çevresindeki balıkçıları konu alan ilk sergisini 1941 yılında açtığında bazı siyasi nedenlerle önce Mecitözü – Çorum’a sonra Adana’ya sürgüne gönderildi.

1943 yılında, Türk dil bilinci Güzin Dino ile evlenen Abidin Dino, sürgün sona erince İstanbul’a dönüp, 1952’de yurt dışına çıkış yasağı kalkınca da kesin olarak Paris’e yerleşti.

Abidin Dino Eserleri

Abidin Dino, yaşamı boyunca resim, karikatür, yazı gibi birçok alanda çok önemli eserler oluşturdu. Resimleri Dünya’nın dört bir yanındaki özel koleksiyonlara dağılmış olan Abidin Dino’nun hala; ABD, Fransa, Cezayir, İstanbul ve Ankara müzelerinde özel resimleri bulunmaktadır. Abidin Dino’nun eserleri şunlardır:

 • Kısa Hayat Öyküm
 • Sensiz Her şey Renksiz
 • Sinan – Bir Düşsel Yaşamöyküsü
 • Yeditepe Öyküleri
 • Nazım Üstüne
 • Gören Göz İçin Fikret Mualla
 • Kel (1944),
 • Kel- Verese (1947)
 • Ölüm mü? Ne Buluş (2004)
 • Eller (2005)
 • Fikret Mualla (1980)
 • 1934 – 1940 yılları arasında yayınlanmış 5 öyküsü ile yayınlanmamış 3 kısa film öyküsünün bulunduğu Yeditepe Öyküleri
 • Pera Palas (1994),
 • Ne Güzel Çocukluktu (2002)
 • Kızılbaş Günlerim (2001)

Abidin Dino Ölümü

Fransa Plastik Sanatlar Birliği onur başkanlığı, New York Dünya Sanat Sergisi danışmanlığı gibi görevlerde yer alan ünlü sanatçı zaman zaman Türkiye’de de kişisel sergiler açmayı ihmal etmedi.

7 Aralık 1993 günü Paris’te yaşamını yitiren Abidin Dino’nun cenazesi İstanbul’a getirilip, Aşiyan’da toprağa verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu