Yaşam

Acai Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bir yaban mersini boyutuna ve görünümüne sahip olan Acai meyvesi, Güney Amerika’nın yağmur ormanlarına özgü acai palmiye ağaçlarından hasat edilen üzüm benzeri bir meyvedir. Diğer meyveler gibi, acai meyvesi de antioksidanlar ve lif içerir.

Acai meyvesi yuvarlak, koyu mor renkli ve küçüktür, yaklaşık yaklaşık 1 ila 2 santimetre çapındadır. Meyvenin sadece %10’u tüketilebilir ki bu da posaya tekabül eder, kalan %90’ı tohumdur. Ayrıca çok çabuk bozulan bir gıdadır, bu nedenle ihracatı için buzdolabında veya donmuş odalarda nakletmek gerekir ve bu hususa dikkat edilmezse besin değeri düşebilir.

Acai meyvesinin tadı, hafif metalik bir tat ile çikolata ve çilek karışımı şeklinde tanımlanmıştır. Acai meyvesi, iyileştirilmiş cilt görünümünden kilo vermeye kadar değişen faydaları olan bir süper gıda olarak adlandırılmıştır. Ancak bu iddiaların tümü kanıtlarla desteklenmemektedir.

Bu özellik, bazı popüler gıdaların sağlığa yararları hakkındaki makaleler koleksiyonunun bir parçasıdır. Acai meyvelerinin besinsel dağılımına, olası sağlık yararlarına, diyetinize nasıl daha fazla acai meyvesi alacağınıza ve acai meyveleri tüketmenin olası sağlık risklerine bakar.

Son günlerde oldukça revaçta olan Acai meyvesi nedir? Kısaca tanıdığımıza göre Acai meyvesinin faydalarına göz atalım.

Acai Meyvesinin Faydaları

 1. Olası Anti-Kanser Etkisi 

Bazı gıdaların kanser hücrelerini yayılmalarını durdurarak yavaşlatabildiği kanıtlansa da ne yazık ki, hiçbir yiyecek kanseri tedavi edemez. Acai meyvesi de o mucizevi yiyeceklerden biridir (şimdi neden acai meyvelerine süper besin dediklerini biliyorsunuz), çünkü antosiyaninler açısından zengindirler. Antosiyaninler sadece antioksidan görevi görmekle kalmaz, aynı zamanda kanser hücresi ölümünü indükler, detoksifiye edici ve anti-inflamatuar etkilere sahipken kanser hücresi istilasını önler.

 1. Beyin Fonksiyonunu Artırır 

Araştırmalar, acai meyvesinin hafızayı geliştirirken zihnin keskinliğini artırarak beyin işlevini artırabileceğini gösteriyor. Bu nedenle acai meyvesi, beyin hücrelerini Alzheimer veya Parkinson hastalığı gibi nöral bozukluklar geliştirmekten koruyabilen bir süper gıda olarak kabul edilir. Yine, tüm bunlar acai meyvesinin antosiyaninleri sayesinde mümkün.

 1. Kalp Hastalığını Önler

Acai meyvesi birçok kalp hastalığına neden olan serbest radikalleri yok etme gücüne sahiptir. Kan kolesterolünü düzenlemenize yardımcı olan antioksidanlarla doludurlar. Sağlıklı damarlar sağlıklı bir kalbe yol açar.

 1. Daha İyi Atletik Performans Sağlar 

Sporla ilgileniyorsanız ve aktif olmadan bir hayat düşünemiyorsanız, diyetinize acai meyvesi eklemelisiniz. Size daha iyi atletik performans sağlayabilecek enerji arttırıcılar olarak bilinirler. Çalışma, acai tüketiminin elit sporcularda kas stresini azalttığını ve efor toleransını geliştirdiğini gösteriyor.

 1. Metabolizmayı Geliştirir

Daha hızlı bir metabolizma, yalnızca daha fazla enerji, daha iyi performans değil, aynı zamanda daha zinde bir vücut anlamına gelir. Acai meyvesi ile her şeye sahip olabilirsiniz. Yani hücre ölümü şansını azaltır ve hücrenin besinleri emiliminin etkinliğini arttırırlar.

 1. Daha İyi Sindirim 

Acai meyvesi, lif açısından zengin meyvelerdir. Bu nedenle kabızlık veya başka herhangi bir sindirim sorununuz varsa çok yardımcı olabilirler. Sizi hem kabızlıktan hem de ishalden koruyarak sindirim sisteminize denge getirirler.

Acai Meyvesinin Cilde Faydaları

Acai meyvesinin cilde faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Magnezyum – kuru cildi besler.
 • Çinko – yarayı iyileştirir.
 • Bakır – cildinizi nemlendirir.
 • Kalsiyum – epidermisteki lipid bariyerini onarır.
 • A Vitamini – kırışıklıklarla savaşan bir antioksidan görevi yapar.
 • B Vitaminleri – serbest radikallerle savaşır.
 • C vitamini – anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.
 • Antosiyaninler – hücre yenilenmesine yardımcı olur.
 1. Erken Yaşlanmayı Geciktirir

Acai meyvesi antioksidanlar açısından çok zengindir. Bu yüzden yaşlanmayı geciktiren herhangi bir üründe harika bir bileşendirler. Bu antioksidanlar serbest radikallere karşı savaşarak cildinizi sağlıklı, parlak ve canlı hale getirir.

 1. Kızarıklık ve Tahrişleri Giderir 

Acai meyvesi, anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Cilt tahrişine ve kızarıklığa karşı güçlü bir silaha ihtiyacınız varsa, onu bu sihirli meyvede bulacaksınız. Bu küçük meyvelerde bulunan yağ, kuru cildi besler ve hassas ciltler için faydalı olabilir.

 1. Parlak Cilde Sahip Olmanızı Sağlar

Herkes sağlıklı ve parlak bir cilt sahibi olmak ister. Acai meyvesi sayesinde dolgun ve kusursuz bir cilde sahip olabilirsiniz. Çünkü meyveden gelen yağ asitleri, cildinizin sağlığını iyileştirecektir.

 1. Kolajen Üretimini Artırır 

Acai meyvesi, kolajen üretiminin destekleyicileri olarak bilinen A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Kolajen, kemiklerin, cildin, kasların, tendonların ve bağların temel yapı taşlarından biridir. Cildinizi elastik ve sıkı yapan şeydir.

 1. Cildinizi Çevresel Kirleticilerden Koruyun

Cildinizin en büyük düşmanlarından biri, cilt yaşlanmasını hızlandıran çevresel saldırganlardır. Neyse ki, acai meyvesi cildi kirleticilerden ve diğer zorlu çevre koşullarından koruyan yağ asitleri açısından zengindir.

Acai Meyvesi Nasıl Kullanılır?

Acai meyvesi olarak veya şu şekillerde tüketilebilir:

 • Tablet form
 • Meyve suyu, smoothie veya enerji içecekleri gibi içeceklerle
 • Jöle veya dondurma gibi gıda ürünleriyle

Diyet takviyeleri gibi normalde yiyecek olarak yediğinizden daha yüksek miktarlarda acai alıyorsanız, bunu sağlık uzmanınıza bildirdiğinizden emin olun. MR çektirmeyi planlıyorsanız, doktorunuza acai meyvesi yediğinizi bildirmeniz de önemlidir. Çok yüksek dozlarda acai tüketimi, testin sonuçlarını etkileyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu