Biyografi

Ada Lovelace kimdir?

Dünyadaki İlk Bilgisayar Programcısı Olarak Kabul Edilen Ada Lovelace Kontesi, Augusta Ada king İngiliz şair Lord Byron ile matematiğe merakıyla tanınan Isabella Byron’ ın tek çocukları olarak Aralık 1815’ de doğdu.

 

Lord Byron’ ın başka çocukları da olmasına rağmen, tek meşru çocuğu Ada’ dır. Bununla birlikte Ada’ nın doğumundan 1 ay sonra Lord Byron karısından ayrıldı ve İngiltere’ yi terk etti. Ada 8 yaşına geldiğinde Lord Byron hastalıktan öldü. Edebiyat dünyasında bir deha olan Lord Byron’ ın bu dehası bazen delilik sınırlarında dolaşmasına sebep oluyordu. Lord Byron’ a kızgın olan ve Onda bulunan delik emarelerinin kızında da olmasına engel olmak isteyen Ada’ nın annesi, kızının matematik ve mantık alanlarına yönelmesini sağladı. Bu olan bitene rağmen, Ada’ nın babasına karşı hayranlığı ve ilgisi hep devam ettiği gibi, ölümünün ardından isteği doğrultusunda babasının yanına gömüldü.

 

Hastalıkları Matematiğe İlgisini Daha da Fazla Yükseltti

Henüz 8 yaşındayken çok şiddetli baş ağrıları yaşamaya başlayan Ada Lovelace, kısa süre sonra kızamığa yakalandı. Bu hastalıktan kurtulmadan önce felç geçirdi. 12 yaşına geldiğinde, hastalıkları yüzünden büyük sorunlar yaşamasına rağmen matematik, mühendislik ve teknoloji alanlarında sürekli kendisini geliştirdi. 12 yaşında uçmaya karar verdi ve bu yönde araştırmalarına başladı. Dönemin en ünlü bilim insanları olan William King, William Frend, Mary Sommerville, Augustus De Morgan gibi isimlerden matematik alanında dersler aldı. 17 yaşına ulaştığında, matematik alanında ki yetenekleri ortaya çıkmaya başlamıştı.

Charles Babbage ile Tanışma

18 yaşındayken Cambrige Üniversitesi Matematik Profesörü olan Charles Babbage ile tanıştı. Ada’ nın sayıları çözümleme kabiliyetine hayran kalan Babbage, Ada’ ya “ sayıların büyücü kadını “ diyordu. Babbage ile Ada bu tanışmanın ardından, uzun yıllar sürecek bir arkadaşlık ve iş arkadaşlığı sürdürdüler.

1835 yılında William King ile evlenen Ada’ nın 3 çocuğu oldu. 1838 yılında “ Lovelace Kontesi “ unvanını aldı. Günümüzde, eşiyle evliliğin ardından aldığı soyisim olan Lovelace adıyla tanınıyor. Babbage ile Ada’ nın arkadaşlık ilişkisi, matematik ve mantık üzerine, uzun ve sürekli yapılan görüş alış verişlerine ve Babbage’ in yeni fikirlere erişmesine sebep oldu. Babbage bu ilişki sonucunda Analitik motor üzerinde çalışmalar yapmaya başladı.

Ada, İtalyan bir ordu mühendisi Luigi Menabɾea tarafından hazırlanan motor üzerine bir makaleyi çevirdi. Bu makalenin çevirisini yaparken, kendi ayrıntılı notlarını oluşturdu. Bu notlar makalenin 3 katı uzunluğundaydı. İçeriği günümüzde ilk bilgisayar programı olarak kabul edilen, bir makinenin yapılması isteneni yapması için hazırlanmış bir algoritmadan oluşuyordu.

Lovelace’ in bu notları, bilgisayarın başlangıç aşamasında ki tarihi açısından çok önemlidir. Diğer bilim insanları o dönemde, bilgisayarların salt ve yoğun hesaplamaları üzerine dikkatlerini yoğunlaştırmışken, Ada bu hesaplamaların ilerisine geçmek için, bilgisayarların kapasiteleri üzerine bir görüş oluşturdu. Bu makalede ki notlarının ardından Babbage ile Ada arasında ki iş ilişkisi giderek daha da artan bir hayranlığa dönüştü. Bilgisayar programcılığının ve bilgisayarın anası olarak adlandırılan Lovelace, çalışmalarıyla, bilgisayarın başlangıç aşamasında sıçramaya neden olmuştur. Zayıf bir bünyeye sahip olan Ada  Lovelace, çocukluğunda geçirdiği hastalıkların izlerini de yaşamı boyunca taşımıştır. 1852 yılında henüz 36 yaşındayken, rahim kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu