Yaşam

Addison Krizi Nedir?

Addison krizi, akut bir endokrinolojik acil durum, kronik adrenal korteks yetmezliğinin bir komplikasyonudur. Kortikosteroidlerin sentezinin (alımının) keskin bir şekilde azalması veya durması ve az miktarda hormon ile vücutta artan ihtiyaç arasındaki tutarsızlığın bir sonucu olarak gelişir.

Addison Krizinin Nedenleri ve Belirtileri

Kronik adrenal yetmezliğin varlığında addison krizinin ana nedenleri şunlardır;

  • Hamilelik ve doğum,
  • Alkolün kötüye kullanımı, alkol zehirlenmesi,
  • Patolojik sürecin lokalizasyonuna bakmaksızın akut bulaşıcı ve enflamatuar durumlar (en tehlikeli olanları genelleşmiş ve ağır hastalıklardır),
  • Belirli ilaçlar ile yanlış farmakoterapi (insülin, diüretikler, yatıştırıcılar, narkotik analjezikler),
  • Fiziksel veya psiko-duygusal stres.
  • Kas zayıflığı veya ağrısı
  • Cildin hiper pigmentasyonu
  • Karın ağrısı
  • Bel ve / veya bacak ağrısı

Gluko ve minerakokortikoidlerin eksikliği, tüm metabolizma türlerini olumsuz yönde etkiler. Bu, endojen glukoz oluşumunda bir bozulmaya, konsantrasyonunda bir düşüşe, dolaşımdaki kan hacminde bir düşüşe, kan basıncında keskin bir düşüşe (arteriyel basınç), böbrek fonksiyonunda ciddi bir bozulmaya, kardiyovasküler, sindirim sistemlerine ve sinir sistemine zarar verir.

Addison Krizi Hastalığının Aşamaları

Addisonik kriz, birkaç saatten birkaç güne kadar olan süreçte gelişir. Seyrinde, kesinleşme evresi ve gelişmiş klinik belirtilerin evresi birbirinden ayırt edilir. Kriz öncesi dönemde, hastalar zayıflık, kas ağrısı, cilt pigmentasyonunun artması, kan basıncının düşmesi, iştahsızlık konusunda endişe duyarlar. Önlem alınmazsa, aşama aşama yükselebilir.

Addison Krizi Tanılama

Akut adrenal yetmezliği doğrulamak için bir dizi laboratuvar ve enstrümantal çalışmaya ihtiyaç vardır. Enstrümantal teşhis, bir EKG yapılmasından oluşur. Bir Addison krizi, T dalgasının genliğindeki bir artışla karakterize edilir. QRS kompleksinin genişlemesi, atriyoventriküler iletimin yavaşlaması mümkündür.

Addison Krizinin Tedavisi

Bu durum akut bir şekilde geliştiği ve acil bir durum olduğu için, gelişmiş hastalıkların büyük ve karmaşık bir tedavisi gereklidir. Genellikle, Addison tedavisi 3 ana maddede yapılmaktadır. Bunlar; intravenöz damla rehidrasyon, hormon replasman tedavisi, krize neden olan koşulların semptomatik tedavisi (detoksifikasyon, antishock, hemostatik tedavi, antibiyotik tedavisi, vb.).

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu