Yaşam

Akdeniz Tarzı Diyetler Alzheimer Riskinizi Nasıl Azaltabilir?

Araştırmalar, Akdeniz tarzı diyetlerin beyni temizlemeye yardımcı olarak Alzheimer hastalığının riskini azaltabileceğini gösteriyor. Yapılan araştırmalarda Akdeniz diyetlerinin, iltihabı ve kan şekeri seviyelerini de düşürebileceği gözlemlendi. Akdeniz tarzı yiyecekleri tüketmeniz eğer buna rağmen hala açsanız diğer ürünlerle takviyeler yapmanız öneriliyor.

Uzmanların Akdeniz diyeti olarak adlandırdıkları diyetler; doymamış yağlar, balıklar, meyveler ve sebzeler bakımından yüksek, süt ve kırmızı et bakımında düşük bir diyet yemenin, hafıza kaybı ve bunama ile ilişkili protein birikiminin beyni temizlemeye yardımcı olabileceğini bildirdi. Uzmanlar ayrıca; diyetin uygulandığı katılımcıların; bilişsel testlerde daha iyi performans gösterdiğini ve Alzheimer ile ilişkili daha az beyin hacmi daralması ve protein biyobelirteçleri gösterdiğini bildirdiler.

Akdeniz Tarzı Diyetin Alzheimer Riskini Azaltabileceğine Dair Uzman Görüşleri

Beslenme uzmanı ve “ Skinny Liver ” kitabının yazarı Kristin Kirkpatrick’e göre bu bulgular sürpriz değil. Kirkpatrick, Healthline’a verdiği demeçte; “ Diyetin çoğunluğunu; doymamış yağlar, balıklar, meyveler, mercimek ve sebzeler oluşturduğundan, diyeti uygulayanlar daha yüksek miktarda beyin için sağlıklı besinlerden yararlanıyor. Omega-3 yağ asitleri, polifenoller, belirli mineraller ve bu beslenme düzeni yoluyla sürdürülebilir şekilde tüketilen protein gibi besinler beyin sağlığına destek oluyor ve çeşitli kronik hastalıkların riskinin azaltılmasına katkıda bulunabiliyor ”diye ekledi. ” dedi.

Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü Caroline West Passerrello için de bu sonuçlar sürpriz olmamışa benziyor. Çok sayıda kanıt, yediklerimizin hafıza becerilerimizi etkilediğini gösteriyor. Passerrello ‘nın Healthline’a verdiği demeçte: “ Bu araştırmanın spesifik hale geldiğine ve belirli yiyeceklerin ve besinlerin neden faydalı olabileceğinin bir nedenini gösterdiğine inanıyorum ” dedi.

Akdeniz Diyetinin Beyin Sağlığının Ötesinde Faydaları

Akdeniz diyeti son dört yılın en iyi genel diyeti seçildi. Çünkü beslenme uzmanları, yeme şeklimizi daha fazla bitki, daha faz kırmızı et ve tatlı içerek şekilde değiştirmenin basit ama etkili bir yol olduğunu söylüyorlar.

Amerikan Kalp Derneği sitesinde; “ Akdeniz ve DASH diyetlerinin beyin sağlığını iyileştirdiği ve kalp sağlığına iyi geldiği kanıtlanmıştır, yapılan bir araştırmaya göre, 50 yaşında en sağlık yiyiciler, en az sağlıklı beslenenlere kıyasla yüzde 90 daha düşük demans riskine sahiptir. “ ifadelerine yer veriyor.

Akdeniz diyetinin sadece beyne değil, vücudun diğer organlarına da oldukça faydası bulunuyor. Akdeniz diyeti aşağıda belirtilen hastalık risklerini azalttığı ve nelere iyi geldiği maddeler halinde belirtiliyor:

 • Kronik hastalıklara iyi gelir. ( Aynı zamanda hastalığın semptomlarını kontrol altına alır. )
 • Kardiyovasküler hastalıklara iyi gelir. ( Kalp sağlığına iyi gelir. )
 • Genel ölümleri azaltır.
 • Antienflamatuvar özelliği sayesinde; enflamasyonu ve ödemi azaltır.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Vücut kitle indeksini ( BMI ) düşürür.
 • Doğurganlığı iyileştirir.
 • Belirli kanserlerle savaşır.
 • Depresyonu hafifletir.
 • Göz sağlığını iyileştirir.

Diyet Değil Yaşam Tarzı

Beslenme uzmanlarının Akdeniz diyetini tavsiye etmelerinin sebebi bunun bir diyetten ziyade bir yaşam tarzı olduğunu söylüyorlar. Kirkpatrick: Bu diyet muhtemelen bir insanın hayatında geçiş yapabileceği en sürdürülebilir diyetlerden biridir çünkü çok kısıtlayıcıdır, dedi.

Uzmanlar Akdeniz diyetinin faydalarını hatırlatarak bunu bir diyet olarak düşünüp, belli oranlara bağlı olarak uygulamamak gerektiğini, bunun yerine Akdeniz beslenme biçimini, günlük yaşantının bir parçası olarak devam ettirilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Kirkpatrick’in başarı için ipuçları:

 • Doldurun:Diyetin temelini kullanarak açlığınızı bastırın. ( sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, fasulye, kuruyemişler, tohumlar ve zeytinyağı ).
 • Takviye: Hala açsanız diyetin Şimdi diyetin diğer katmanlarını uygulayarak; balık, süt ürünleri, yumurta gibi besinleri küçük miktarlarda ekleyebilirsiniz.
 • Kendinizi şımartın:Diyeti başarılır bir şekilde uyguluyorsanız; kendinizi makul derecede tatlı, çikolata gibi sevdiğiniz şeylerle şımartın.

Passerrello: ” Yenmemesi gereken yiyeceklere odaklanarak onlardan kaçınmak yerine yiyebileceğiniz yiyeceklere odaklanın,” dedi ve menü planlama tavsiyesinde bulundu.

 • Günlük: Tam tahılları, meyveleri, sebzeleri, fasulyeleri, kuruyemişleri ve zeytinyağı gibi doymamış yağları ekleyin.
 • Haftada iki kez: Balık ve deniz ürünleri yiyin.
 • Takas: Tuz yerine; otlar ve baharatları tercih edin.
 • Tedavi: Et ve şekerlemelerin porsiyonlarını ve sıklığını göz önünde bulundurun.

Kaynak
https://www.healthline.com/health-news/how-mediterranean-style-diets-may-reduce-your-alzheimers-risk

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu