Şehirler

Alp Dağları’nın Başkenti: Grenoble

Grenoble nerede, Fransa’nın güney doğusunda bir şehirdir. Nüfusu 158.000 ( merkez ), şehir merkezi dışındaki bölgelerde dâhil edildiğinde 532,756’dır. Rhone Alpes bölgesinde yer alan Grenoble, Alp dağlarının eteğinde bir şehirdir. Dağlara yakın olması nedeniyle halk arasında bu şehrin adı “ Alp Dağları’nın başkenti “ olarak da isimlendirilmiştir.

Şehir aynı zamanda antika satıcılarının veya antikaların sokaklarında ve Santa Clara’nın eski pazarında yürüyüş yapma fırsatı sunar.

Grenoble Nasıl Gidilir?

Grenoble’de uluslararası bir havalimanı vardır ve direkt uçuş ile ulaşmanız mümkündür fakat Covid-19 nedeniyle uçuş kısıtlamaları getirilmiştir. Bu yüzden Grenoble’ye ulaşmak istiyorsanız önce Paris Havalimanına uçmalısınız.

Paris Havalimanından trenle, 640 km uzunlukta yaklaşık üç saat süren bir yolculuk yaptıktan sonra Grenoble’ye ulaşmanız mümkündür. Trenle, tek yön gidiş için tam bilet fiyatı 70€ ‘dur.

Lyon kentinden tren ile Grenoble’ye ulaşmak isterseniz bölgesel trenler ile 1 saat 15 dakika – 1 saat 30 dakika arasında süren bir yolculuk yapmanız gerekir

Şehir merkezinde, Paris’e benzeyen meydanlar, parklar, çeşmeler, kiliseler ve bahçeler ile tipik Fransız mimarisinin binaları ile eski binalar ve dar ortaçağ sokaklarının bir karışımı var. En güzel yerlerden bazıları, eski belediye binası binası ile Jardin de Ville, Place de Verdun ve yıl sonunda geleneksel bir Noel pazarının kurulduğu Place Victor Hugo’dur.

Şehri dolaşmak için tramvayın 5 hattı vardır ve ayrıca 25 otobüs hattı vardır. Buna ek olarak, Fransa’nın en düz şehri 320 km’lik bisiklet yollarına sahiptir.

Grenoble’de Gezilecek Yerler

 • Bastille Tepesi: Grenoble kuşbakışı izleyebileceğiniz bir tepe. Tepeye 30 dakikalık bir yürüyüşle çıkabilir ya da teleferiğe binerek ulaşabilirsiniz.
 • Fransız Devrim Müzesi: Grenoble’nin 15 km güneyinde yer alan tamamen Fransız Devrimi’ne adamın bir müze. 1984 yılında açılan müzenin 5 katı ve 20 odası bulunmaktadır. Müze içerisinde Fransız Devrimi iel ilgili resimler, heykeller, büstler ve çeşitli objeler vardır.
 • Saint Roch Mezarlığı: Grenoble kentindeki ilk belediye mezarlığıdır. 19 Ağustos 1810 tarihinde Grenoble Piskoposu Claude Simon tarafından kutsanmıştır. 13 hektarlık (32.11 dönüm) arazisiyle şehrin en büyük mezarlığı konumundadır.
 • Musée Dauphinois: Bu müze Bastille tepesinin kenarındaki eski Ste-Marie-d’en-Haut manastırında yer alır. Tarihi Dauphiné eyaletinin insanlarının yaşam tarzları hakkında bilgiler edinilmesini sağlayan geçici sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Sergiler hem Fransız hem İngilizcedir. Giriş ücretsizdir.

Grenoble’da Birkaç Yıllık Festival Düzenlenir.

 • Mart ayında Grenoble Caz Festivali;
 • Temmuz başında Açık Hava Kısa Film Festivali;
 • Temmuz sonunda bir müzik festivali olan Cabaret Frappé ;
 • Ekim ayında müziğe de adanmış Rocktambulle Festivali;
 • Kasım ayında çağdaş müzikal yaratım festivali
 • Grenoble Uluslararası Sirk Festivali , Kasım sonu.
 • Çini Festivali: Haziran ayında düzenlenen bu festival, Grenoble sakinlerinin çatılarda yükselişini ve kraliyet askerlerine kiremit atmasını kutluyor.

Grenoble’de Ne Yenilir? Ne İçilir?

Grenoble’de, harika turtalar ve kekler dışında; küçük kişler, panini ( İtallyan usulü ızgara sandviçleri) ve soğuk sandviçler satan birçok ekmek fırını ve pastanede bulunur.

Ayrıca Grenoble, cevizin başkentidir. Bu yüzden özellikle kış aylarında ceviz kremalı küçük pastalar bulmanız mümkündür. İçecek olarak ise, Chartreuse tadabilirsiniz.( Grenoble’den yaklaşık bir saat uzaklıktaki dağlarda yer alan bir manastır olan Grande Chartreuse rahipleri tarafından yapılan bitkisel bir likör )

Grenoble’de Nerede Yemek Yenir?

 • Cadet Rousselle: Mükemmel krepler yiyebileceğiniz harika bir restoran.
 • Restaurant Kori Tika: Ana yemekler sunan bir Güney Amerika restoranı.
 • Les Alpages: Burası bir restoran değil, dünyaca ünlü bir peynir dükkânı. Dünyanın her yerinden temin edilen 1200 çeşit peynirden herhangi birini keşfetmek istiyorsanız, buraya uğramanız önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu