Bilim

Anatomi Ne Demek? Anatomi Çeşitleri Nelerdir?

Anatomi, canlı bir organizmanın vücudunun bir kesiği ve yapısının gözlemlenmesidir.  Bazı kişiler tıbbi gelişim için katkıda bulunanlara kaydedilmiştir ve anatomi, lezyonları ve ölüm nedenlerini incelemek gibi çeşitli amaçlar için gerçekleştirilmektedir.  İnsan anatomisi, moleküllerden kemiklere kadar bir insanın her bölümünün işlevsel bir bütün oluşturmak üzere etkileşime girme şeklini inceler.

Büyük anatomi, ana vücut yapılarının diseksiyon ve gözlem yoluyla çalışılmasını içerir ve en dar anlamıyla sadece insan vücudu ile ilgilidir . “Brüt anatomi”, geleneksel olarak, büyütme cihazlarının yardımı olmadan incelenebilecek kadar büyük olan vücut yapılarının çalışmasını ifade ederken, mikroskobik anatomi, yalnızca ışık mikroskobu ile görülebilecek kadar küçük olan yapısal birimlerin çalışmasıyla ilgilidir .Diseksiyon tüm anatomik araştırmalar için esastır .

Anatomi Tarihi

Anatomi tarihi, Antik Yunanistan’da başlayıp, Orta Çağ ve Rönesans boyunca gelişen anatomi çalışma yöntemleri çarpıcı bir şekilde ilerlemiştir. Bu alan, invaziv diseksiyon yoluyla hayvanların ve kadavraların incelenmesinden, 20. yüzyılda geliştirilen invaziv olmayan görüntüleme ve radyoloji gibi teknolojik olarak karmaşık tekniklere geçmiştir.

Genel olarak, tıp ve biyoloji öğrencileri anatomik modellerden, iskeletlerden, ders kitaplarından, diyagramlardan, fotoğraflardan, konferanslardan ve derslerden insan vücudu hakkında bilgi edinirler. Tıp ve dişhekimliği öğrencileri ayrıca kadavraların diseksiyonu ve muayenesi yoluyla da öğrenirler. Tüm tıp profesyonelleri, özellikle radyoloji gibi tanısal uzmanlıklarda çalışan cerrahlar ve doktorlar için anatomi hakkında kapsamlı bir çalışma bilgisi gerekir.

Anatomi Çeşitleri

Üç tür diseksiyon vardır : insan vücudunun yapısını incelemek için normal anatomi , ölü bir kişinin durumunu ve değişikliklerini araştırmak için patolojik anatomi ve bir ölü vücudun ölüm nedenini belirlemek için adli anatomi . Adli anatomi ayrıca yasal sınıflandırmaya göre yargı anatomisine ve idari anatomiye ayrılmıştır. Her kişinin anatomisinde, uygulama otoritesinde ve yaslı ailenin onayına duyulan ihtiyaçta farklılıklar vardır.

 

İnsan vücudunun yapısını inceleyen normal anatomi:

İnsan vücudunun yapısını incelemek için normal diseksiyon yapılır.

Aynı zamanda sistematik anatomi olarak da bilinir, çünkü vücut mekanizmasını incelemek için akademik amaçlarla yapılır .

Eski yıllarda amaç tamamen insan vücudunun bilinmeyenliğini ortaya koymaktı,ancak bugün tıp ve anatomi alanındaki gelişmelerle birlikte yalnızca eğitimin bir parçası olarak gerçekleştiriliyor. Yani, tıp eğitimi kursu başında alınacak “anatomi uygulaması” dır. Tıp veya dişhekimliği bölümlerindeki öğrencilerin, bağış organlarını parçalamak ve insan anatomisi hakkında bilgi edinmek için becerilerini geliştirmek için bağışlarını parçalarına ayırmalarına izin verilmez.

Öte yandan, tıbbi bakımın çeşitlendirilmesi nedeniyle, sadece tıbbi ve dişhekimliği öğrencileri için değil aynı zamanda hemşireler, fizik terapistler ve diş sağlığı uzmanları gibi çeşitli sağlık profesyonelleri için müfredata normal anatomik turlar uygulanmıştır.

Ölüm nedenini araştıran yargı anatomisi (Otopsi):

Adli diseksiyon haberlerde sıklıkla duyulur ve ceza dramaları, rastlantısallıktan şüphelenildiğinde ölüm nedenini araştırmak için yapılan bir otopsidir. Temel olarak ileri uzmanlığa sahip adli bir bilim adamıdır ve aynı zamanda adli diseksiyon olarak da adlandırılır. Sadece diğer cesetler değil, aynı zamanda intihar ve kaza sonucu ölü bedenler de adli diseksiyona (otopsi) maruzkalabilir.

Bununla birlikte, bir olay ya da kazada mağdur olanların hepsi acı çekmek zorunda değildir. Adli diseksiyon ihtiyacı savcı ve soruşturmadan sorumlu polis tarafından belirlenir.

 

Cesetlerin ölüm nedenini araştıran idari anatomi:

İdari diseksiyon, olayla ilgili olmadığı düşünülen ölü cesetlerin ölüm nedenini araştırmayı amaçlamaktadır. Kadavra arşivleme yöntemine göre yapılır ve yaslı ailenin rızasını gerektirmez.

 

 Hastalıktan ölen insanlar için patolojik anatomi:

Patolojik anatomi, ölüm nedenini belirlemek, teşhisin geçerliliğini ve hastalıktan ölenler için tedavinin etkinliğini tespit etmek de dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için gerçekleştirilir. Genellikle, klinisyen kurtulanın rızasını alır ve patoloğun hastanede diseksiyonu yapmasını ister . Sonuçlar bir rapor halinde derlenir ve doktorlar arasında paylaşılarak gelecekteki tanı ve tedavi için önemli materyaller haline getirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu