Tarih

Apollon Tapınağı Nerede? Apollon Tapınağı Hakkında Bilgi, Özellikleri

UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Apollon Tapınağı, sadece Türkiye’den değil, Dünya’nın her yerinden, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Oldukça eski bir tarihi bulunan bu antik yapıyı ziyaret etmek isteyenler, her sene Apollon Tapınağı nerede? Araması yaparak, bu yapının yerini öğrenmek istemektedir.

Didim Apollon Tapınağı, Türkiye’nin batısında antik bir liman kenti olarak Milet ( Mietus )’ in 18 kilometre güneyin konumlanmış durumdadır. Didyma Apollon Tapınağı olarak da bilinen tapınak, Yunan tarihindeki en büyük dördüncü tapınak durumundaydı.

Tapınağın bir diğer adı da ikiz anlamına gelen Didymaion’dur. Apollo ve Artemis ikiz olduğu için Aramice Tomae’den (aynı zamanda ikiz) gelir. Bu bağlantı nedeniyle bu tapınak, Artemis Tapınağı’na benzer şekilde inşa edilmiş ve bu yüzden Didymaion olarak adlandırılmıştır. İkiz kavramı, Castor-Pollux, Romus-Romulus, hatta Jesus-Apollonius gibi pagan kültürü için çok önemlidir!

Apollon Tapınağı Tarihi

Yunan Mitolojisinde dini ve siyasi açıdan çok önemli yere sahip olan Didim Apollon Tapınağı, Delfi’den sonraki en önemli ikinci kehanet merkeziydi. Tapınak, Tanrı Apollon’un rehberliğini arayan; Büyük İskender’den Roma İmparatoru Diocletianus’a kadar, birçok önemli yönetici tarafından ziyaret edilmiştir.

Diocletianus önderliğinde “ Büyük Zulüm “ün çıkış noktası olan bu yer, M.S 5 – 6 yüzyıllarda Hristiyanlarca kiliseye dönüştürülmüştür. Didyma Apollon Tapınağı, Yunanlıların doğal bir kaynağın çevresine inşa edilen en büyük tapınaklardan biriydi.

Tapınak M.Ö 494 veya MÖ 479 yıllarında Pers Kralı Darius ya da oğlu Xerxes tarafından yağmalandıktan sonra ihtişamını kaybetmişti, tapınak MÖ 331 yılında Büyük İskender’in Doğu seferi sırasında keşfedilip, yeniden işlev kazandırılarak kutsiyetini tekrar kazanmıştır.

Tapınak yeniden ayağa kaldırılmasına karşın, Miletus, Büyük İskender’in seferini mali açıdan desteklemediği için ağır vergilendirmelerle karşı karşıya kaldı. Seferden yaklaşık 30 yıl sonra şehir sakinleri, kutsal kaynağın etrafında toplanıp, tapınağın inşasına koyuldular. Didim Apollon Tapınağı, çok geniş bir alan üzerine inşa edilmeye başlandı, Yunan kaynaklarında Apollon Tapınağı olarak da yer alan bu tapınağı inşası yüzyıllar sürmesine rağmen bir türlü tamamlanamadı.

Apollon Tapınağındaki en büyük yıkım 1493 yılında Ege bölgesini etkileyen büyük deprem ile gerçekleşmiştir. İstanbul’un fethinden 40 yıl sonra gerçekleşen bu depremin ardından büyük hasar alan tapınak, ilerleyen yıllarda kendi haline terk edilmiştir.

Tüm bunlara rağmen, günümüzde de, tapınağın muazzam görüntüsü; Dünya’nın dört bir yanından yerli ve yabancı turisti kendisine çekmektedir.

Apollon Tapınağı Yapısı

Kutsal Yol olarak bilinen güzergâh, Milet’in kutsal kapısından başlayıp, Panormos limanına kadar ulaşmaktadır, buradan güneye doğru kıvrılıp, Apollon Tapınağı’nın adak ve sunu terasında son bulur. Milet ile Apollon arasındaki bu yol, 16,5 kilometre uzunluğunda, 5 ila 7,5 metre genişliğindedir.

Kutsal Yol’un, Apollon Tapınağına ulaşmadan önceki, yani Milet çıkışındaki 5 -6 kilometrelik bölümü; Apollo rahip ve rahibeleri, oturan insan, yatan aslan heykelleri ve stenks figürleri ile süslenmiş bu güzergâh olarak inşa edilmiştir.

Apollon Tapınağının yapısı; 85,15 x 38,39 metre ölçülerinde, etrafında çift sıra sütunlar bulunan bir yapıdadır. Yanlarında 21 çift sıra sütun, ön yüzde 8, arka tarafta 9 sütun bulunan Didim Apollon Tapınağında “ naos “ adı verilen halkın ibadet yeri olarak inşa edilen yerde ise, iç avlu içerisinde 104, naosta 8 sütun olmak üzere toplam 112 sütun bulunmaktadır. Apollon Tapınağının kutsal avlunun yükseliği 17,5 metre yükseklikte bir duvarlar çevrilidir. Günümüzden yaklaşık 2600 yıl önce inşat edilen Apollon Tapınağındaki kutsal avlunun ebatı 53,63 x 21,71 metredir.

Apollon Tapınağındaki kutsal avlunun doğusunda; 15,20 metre genişlik, 24 basamaklı bir merdiven yer almaktaydı. Anlatılanlara göre; merdivenler, kehanetlerin yazılıp söylendi bir salona bağlanmaktaydı, salonun ebatları 14,04 x 8,74 metre; çatısı ise 20 metre yüksekliğinde mermerlerle kaplıydı, mermerlerin her birinin tahmini ağırlığı 70 tondur.

Apollon Tapınağı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Apollon Tapınağı, Aydın’ın Didim ilçesinde yer alır. Genel olarak Didim Yenihisar ilçesinde yer alan tapınak bu yüzden Didim Apollon Tapınağı olarak bilinir.

Didimin Yenihisar köyünde bulunan tarihin önemli simgelerinden biri olan Didim Apollon Tapınağına, özel araçlarla veya toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak mümkündür.

Didim Apollon Tapınağına toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak için; ilk önce Didim Merkeze ulaşıp, buradan da Yenihisar köyüne giden dolmuşlara binerek, tapınağa ulaşım sağlayabilirsiniz. Dolmuşlar, şehir merkezinden ve terminalden hareket etmektedir.

Didim Apollon Tapınağına özel araçla ulaşmak için; Didim merkezine ulaştıktan sonra Yenihisar köyü tabelalarını takip etmeniz gerekmektedir. Altınkum Plajı üzerinde yer alan Apollon Tapınağına bu şekilde de ulaşmanız mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu