Şehirler

Arjantin Nerede? Arjantin Hangi Kıtada? Arjantin Hakkında Bilgiler

Arjantin, bölgelere göre Dünyanın sekizinci en büyük ülkesidir. Güney Amerika’nın güney kesiminde yer alan Arjantin’in kuzeyinde Bolivya, Brezilya, Paraguay, kuzey doğusunda Uruguay ve batısında Şili vardır. Güney Atlantik Okyanusuna kıyı şeridi olan bu uzun ülkenin yönetim şekli Başkanlık Sistemli Federal Cumhuriyettir

Arjantin’in resmi dili İspanyolcadır. Arjantin’in Cumhurbaşkanı Alberto Fernández’dir. Arjantin’in para birimi Arjantin Pesosu’dur. Arjantin’in nüfusu, 2022 sayımlarına göre yaklaşık 47 milyondur. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’tir. Arjantin’in dini büyük çoğunlukla Katoliklerden oluşmaktadır. Arjantin adını, eski İspanyol kaşiflerin 16.yüzyılda bölgeye ilk ulaştıkları şey olan gümüş(argentos), Antik Yunanca’da küçük anlamına gelen tinos kelimelerinin birleşimi olarak Argentinos’dan almıştır.

Güney Amerika’nın en yüksek bölgesi olan Aconcagua dağı(6.960m) ile en alçak bölgesi olan Laguna del Carbón(deniz seviyesinde 105m aşağıda) tuz gölü Arjantin’de bulunur. Arjantin, Northwest, Chaco Region, Mesopotamia, Cuyo, Sierras pampeanas, Pampas, Dry Pampas, Patagonia, Antarctica islands olmak üzere 9 bölgeden oluşur. Arjantin’in iklimi kışın soğuk, yazın sıcak ve nemli bir yapıya sahiptir.

Dünyada en çok İspanyolca konuşan ülkeler arasında 4.sırada yer alan Arjantin, yer altı kaynakları açısından da oldukça zengindir. Dünyada lityum rezervleri en fazla olan ülkeler arasında da ikinci sırada yer alır. Tarımsal faaliyetlere de elverişliliği sayesinde Dünyanın en zengin devletleri arasında yer almayı başaran Arjantin, ülkedeki ekonomik refah seviyesi nedeniyle özellikle 1870 ve 1930 yılları arasında göç merkezi hâline gelmiştir. Bu dönemde ülkeye gelen İtalyan ve İspanyol göçmenler, 2020 yılındaki sayımlara istinaden nüfusun yaklaşık 45 milyonunu, yani %90’ını oluşturmuştur.

Arjantin’e Nasıl Gidilir?

Arjantin’e uçak ile seyahat etmek, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’de yer alan uluslararası havaalanı üzerinden mümkündür. Bu havaalanı, Güney Amerika’daki birçok şehrin yanı sıra Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda arasında bağlantılar sunmaktadır. Ülke genelinde çok sayıda havaalanı vardır. Arjantin’deki tüm büyük şehirlerde ve Mendoza, Perito Moreno ve Iguazu Şelaleleri gibi önemli turistik yerlerin yakınında havaalanları vardır.

Ülkede birçok havaalanı olması gideceğiniz yere oldukça hızlı ve nispeten ucuza gitmenizi sağlamaktadır. Arjantin’deki otobüsler Dünyanın en konforlu otobüsleri arasında olmasına ve makul fiyatlara sahip olmalarına rağmen, mesafeler ve yavaş yolculuk nedeniyle seyahat etmek çok zaman almaktadır.

Arjantin’e otobüs ile seyahat etmek isteyenler için, otobüs hizmetinin tüm komşu ülkelerden hizmet verdiğini söyleyebiliriz. Otobüs ile seyahatler için Retiro tren ve Subte istasyonlarının arkasına gizlenmiş olan Retiro otobüs terminalinin oldukça büyük olduğunu söylememizde fayda var. Oldukça kalabalık ve yoğun bir otobüs terminali olan Retiro otobüs terminalinden uzun mesafeli otobüs bileti alacaksanız, seyahatinizden birkaç gün önce bilet almanız tavsiye edilir.

Tekne ile yolculuklar için, düzenli katamaran rotaları, Buenos Aires’i, Uruguay’daki Montevideo ve Colonia’yı bağladığını hatırlatalım. Buquebus firmasının Colonia’ya günde birkaç kez hareket eden hem yavaş (3 saat) hem de hızlı (1 saat) feribot seferleri vardır. Feribotlar şehir merkezindeki Buenos Aires’un, mahallesi Puerto Madero’dan kalkmaktadır.

Arjantin’de Gezilecek Yerler

And Dağlarında, kış aylarında birçok kayak merkezi faaliyet göstermektedir. Özellikle Las Leñas ve San Carlos de Bariloche iyi bilinmektedir. Arjantin’e seyahat eden sporseverler mutlaka Alp Dağlarında kayak yapmalılar.

Yılın belli zamanlarında Puerto Madryn, Punta Tombo ve Valdes Yarımadası çevresinde yılın belirli zamanlarında guanako, nandu, penguen, denizaslanı, çeşitli kuşlar ve balinaların görülebildiği iki önemli doğa koruma alanı vardır. Arjantin’e yolunuz bu zamanlarda düşerse mutlaka bu alanları ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Traslasierra Vadisi, turizm merkezi Mina Clavero ve Villa Dolores ile birlikte en önemli ticaret merkezleri olan Big Pick veya Hills’in batısında yer alan Arjantin, Córdoba’nın doğal bir coğrafi bölgesidir. Yaklaşık 2800 metrelik yüksekliğe sahip bu muhteşem dağ silsilesi arasında, birçok şirin köy sizi çok çeşitli pansiyonlar, restoranlar, kültürel etkinlikler ve herkes için açık hava etkinlikleri ile karşılayacaktır. Güneş yılın büyük bir bölümünde parlıyor, sizi doğa ile doğrudan temas halinde olan eko-turizm ve macera turizmi yapmaya davet ediyor.

Dünya standartlarında Spa’larda alternatif terapilerin veya stres önleyici programların bulunduğu Traslasierra Vadisindeki bazı yerlerde sağlık turizmi de mümkündür.

Kültürel mirasın zenginliğini gösteren, 18.yüzyıla ait müzeler, kiliseler ve çiftlikler ile Arjantin’de gezilecek yerler bir hayli fazladır.

Arjantin’de Ne Yenilir?

Arjantin kahvaltıları, İngilizce konuşulan ülkelerden gelen gezginlerin alışkın olduklarına kıyasla biraz daha hafiftir. Tipik olarak, sıcak bir içecek (kahve, çay, süt) ve biraz kızarmış ekmek, medialuna (kruvasan) veya ekmekten oluşurlar.

Öğle yemeği, Arjantin’de genellikle öğleden sonra erken saatlerde yenilir. Akşam yemeği genellikle saat 22:00 civarında yenilir ve meze, ana yemek ve tatlılardan oluşur. Arjantin yemek zamanlarının dışında pizza veya milanesa (ekmekli etli fileto) veya lomitodan (biftekli sandviç) yiyebilirsiniz.

Arjantin’deki entrée tipik olarak empanada (et dolgulu pişmiş hamur işleri), chorizo ​​(ekmekle birlikte buna choripan denir, en yaygın sokak atıştırması denir) veya morcilla (et veya kan sosisi) ve achuras (bağırsak) çeşitlerini içerir. Ana yemek olarak genellikle bife de chorizo ​​(dana filetosu) ve çeşitli salata türleri bulunur. Tatlı genellikle dulce de leche(süt, reçel ve şekerden oluşan katı ile sıvı arası bir kıvamda viskoz yapıda bir tatlı) ve çırpılmış krema tepesi ile bir muhallebidir.

Sığır eti, Arjantin yemekleri için önemli bir bileşenidir. Arjantin bifteği, iyi bir sebeple dünyaca ünlüdür. Arjantin ve Uruguay, kişi başına et tüketiminde Dünyanın ilk 2 ülkesidir. Arjantin barbeküsüne de göz atmanızı tavsiye ederiz. Güney Amerika ülkelerinde Parilla olarak adlandırılan ve İspanyolca barbekü yapma anlamına gelen günlük hayatın vazgeçilmezi olarak nitelendirdikleri etkinlikleri vardır.

Lomo (bonfile) ve Bife De Chorizo ​​mükemmeldir. Costillas (kaburga) yerel halk tarafından gerçek “asado” eti kesimi olarak kabul edilir ve çok lezzetlidir. Arjantinliler kaburgaları kemiğe dik olarak keserler. Arjantin mutfağını deneyimlemenin en iyi yollarından biri parrillada akşam yemeği yemektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu