Şehirler

Avustralya’nın Üçüncü En Büyük Şehri Brisbane

Brisbane, Queensland eyaletinin başkenti ve Avustralya’nın üçüncü en büyük şehridir. Avustralya’nın başbakanı Scott Morrison, Avustralya Doları(AUD)’dır. Resmi dili İngilizce olan Avustralya’nın nüfusu 25,50 milyondur.

1824 yılında kurulan Brisbane,2,28 milyonluk nüfüsa sahiptir. 1982 Commonwealth Games, 1988 World Expo ve 2001 Goodwill Games gibi uluslararası birçok etkinlikle daha çok tanınan Brisbane; sıcak iklimi, muhteşem manzarası, sıcakkanlı yerel halkı ile birçok yerli ve yabancı ziyaretçiye çeken, hızla gelişen bir şehir haline gelmiştir.

Brisbane’de insanlar nasıldır?

Avustralya kültürü oldukça sakindir ( bazı Avrupa başkentlerinde stres yoktur) ve Brisbane halkı sakin, saygılı ve herkese karşı arkadaş canlısıdır. Suç pratikte yoktur ve tüm şehir günün herhangi bir saatinde çok güvenlidir.

 

Brisbane’ye Nasıl Gidilir?

Brisbane’ye gitmek için; Yeni Zelanda vatandaşları hariç tüm ziyaretçilerin vize alması gerektiğini belirtelim.

Brisbane Havaalanı (BNE), nehrin kuzeyindeki Eagle Farm’da şehir merkezinin yaklaşık 20 km kuzeydoğusundadır. Tüm Avustralya başkentlerinden ve çok sayıda bölgesel merkezden iç hatlar uçuşu vardır. Ayrıca Asya, Avrupa, Amerika Birleşik Devletler, Kanada, Orta Doğu ve Yeni Zelanda gibi yerlerden uçuş kabul eden Brisbane’de popüler havayolu şirketleri şunlardır: Virgin Australia, Jetstar ve Qantas.

Havaalanından Brisbane şehir merkezine gitmek için;

 • Treni tercih edebilirsiniz. Trenler, 05:00 – 06:00 arası çalışmaya başlayıp, 21:00 – 22:00 arasından ise sona erer. Havaalanından, Brisbane şehir merkezine gitmek 15 dakika sürer fakat bazı büyük şehirlerdeki beklemeler nedeniyle bu süre 30 dakikaya çıkabilir.
 • CoachTrans adı verilen servis otobüsü sizi, Brisbane’deki konaklama yerlerine ve Gold Coast’a ( Queensland eyaletinin güneydoğusunda bir yerleşim bölgesi ) götürür. Trafiğe bağlı olarak yolculuk 20 ila 60 dakika arasında değişebilir.
 • Otobüslerle Brisbane şehir merkezine yolculuk En ucuz ulaşım yöntemi olan otobüslerle Brisbane şehir merkezine 40 dakika kadar bir yolculuk yapmanız gerekebilir, eğer ekspres olanları seçerseniz daha az durakta durur ve sizi yaklaşık 20 dakika da Brisbane şehir merkezine götürebilir.

Brisbane’de Gezilecek Yerler

 • Brisbane Belediye Binası ve King George Meydanı: Adelaide ve Ann Sokakları arasında bulunan bu yer, şehrin en önemli tarihi simgesidir.
 • Queensland Kültür Merkezi: South Bank’ın bitişiğindeki bu yerin içerisinde; Queensland Gösteri Sanatları Merkezi, Queensland Müzesi, Queensland Sanat Galerisi, Modern Sanat Galerisi (GoMA) ve Queensland Eyalet Kütüphanesivardır. Warhol ve Picasso gibi ünlü sanatçıların yanı sıra, yerel çağdaş sanatçıların eserlerine de sergilerde yer verilir.
 • Mt Coot-tha: Brisbane’nin en yüksek dağıdır. Brisbane ve çevresindeki bölgeleri görmek için neredeyse 360 derecelik bir açıya sahiptir. Deniz seviyesinden 287 metre yükseklikte olan bu dağın zirvesine, doğal bir yürüyüş yapabilir ya da bisiklet parkurunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Oldukça geniş zirvesine ulaştığınız zaman büyük TV ve radyo antenlerini de burada görmeniz mümkündür. Zorlu zirve tırmanışınızdan sonra, harika bir manzara, kafe ve restoranlar da sizi bekliyor olacak.

Brisbane’de Ne Yenilir? Ne İçilir?

 • Barramundi: Avustralya’ya özgü bir balık türü, Avustralya’da ne yenir? Sorusunu balıkta arayanlar için iyi bir cevap. Sazan balığından yapılan Barrumundi, sos ve çeşitli biberlerle oldukça lezzetli bir hâl alıyor.
 • Meat Pie: Avustralya’ya özgü bir diğer lezzet olan Meat Pie, balık yemek istemeyenler için bir börek türü olarak karşımıza çıkıyor. Tart hamuru içerisine konulan etlerle pişirilen bu muhteşem lezzet, Avustralya’ya uğrarsanız mutlaka denemeniz gerekenler arasında yer alıyor.
 • Pavlova: Avustralya’nın geleneksel tatlısı diyebileceğimiz, içi kıtır, dışı yumuşak olan bu tatlı, üzerine çeşitli meyveler ilave edilerek keyifle yiyebileceğimiz bir kurabiye.

Brisbane’de Nerede Yemek Yenir?

 • German Sausage Hut: Avustralya mutfağı dışında bir şeyler yemek istiyorsanız, mükemmel ve otantik Alman yemekleri yiyebileceğiniz bu restoran tam size göre. Restoranın tavsiye edilen yemeği, Körili sosis, rulo sosis, patates salatası ve lahana turşusu ile bir tabakta sosis yemeğidir.
 • ARIA Brisbane: Avustralya geleneksek yemeklerini yiyebileceğiniz bir restorandır. Restoran, Brisbane nehri ve Story Bridge (Öykü Köprüsü) manzaralı etkileyici bir görünüme sahiptir. Daima taze ürünlerin tercih edildiği bu restoran Avustralya mutfağından lezzetleri tadabilirsiniz.
 • Ahmet’s Turkish Restaurant: Nereye gidersem gideyim Türk yemeklerinden vazgeçmem diyenler için, Avustralya’daki bu Türk restoranını öneriyoruz. South Bank bölgesindeki bu restoran, bölgenin en popüler ve yoğun restoranlarından biridir. Türk mutfağına ait lezzetler bulabileceğiniz bu restoranda son derece özenle ve titizlikle hazırlanmış yemekler yiyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu