Bilim

Ay Mağaralarında Yuvarlanmak İçin Tasarlanmış Küresel Spelunker Robotu

ESA ( Avrupa Uzay Ajansı ), Ay’daki mağaraları keşfetmek için kullanılabilecek küresel bir robotu açıkladı. Ay Yeraltı Yapılarının Derin Otonomisinde İniş ve Keşif ( DAEDALUS ) robotu olarak adlandırılan spelunking gezgini, uzay ajansının Avrupa Uzay Araştırma ve Teknoloji Merkezi’ndeki ( ESTEC ) Eşzamanlı Tasarım Tesisi tarafından Ay Mağaraları Sistemi Çalışmasının bir parçası olarak Hollanda’da tasarlanıyor.

Ay mağaraları, özellikle Ay’da kalıcı bölgeler kurulmak istendiğinde, görev planlayıcı olarak ihtiyaç duyulacak bölgeler olarak ilgi görüyor. Ay’ın yapısının incelenmesi aşamasında sadece el değmemiş jeolojik örneklerin kaynağı olarak değil aynı zamanda; yaşam desteği, roket yakıtı için su buzun gibi maddelerin hammadde kaynağı da olabilirler. Tüm bunların dışında ay mağaraları; kozmik bölgelere karşı koruma sağlayacak habitatlar ( radyasyon, aşırı sıcaklıklar, mikrometeoritler ) olarak uyarlanabilmeleri açısından da oldukça önem arz ediyorlar.

Ay Mağaralarının Yapısı ve DAEDALUS Robotunun Özellikleri

Ay mağaralarının yapısı uzay araçlarını zorlar nitelikte; mağaraların uzay araçları tarafından haritalanmış, çukur şeklindeki açıklıkları, araçları zorlayan bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle ay mağaralarını keşfedecek paletli bir gezgin yerine mağaranın içerisin yuvarlanacak bir gezgine ihtiyaç vardı.

Bunun üstesinden gelmek için, Julius-Maximilians-Universität of Würzburg ( JMU ) liderliğindeki bir ekip tarafından tasarlanan 18 inç ( 46 cm ) boyutundaki; DAEDALUS robot, bir ip üzerinde bu ” çatı pencerelerine ” indirilecek.

DAEDALUS Robotu özellikleri sayesinde; yere indiği zaman önce engelleri temizleyecek, ardından kayanın özelliklerini analiz edip, uzatılabilir çubuklarıyla kendisini iterek yuvarlanacak. Robot, kendini bu şekilde hareket ettirirken bir yandan da; lider kullanarak mağarayı 3D olarak haritalandırıp, sıcaklık ve radyasyonu da ölçüp, Wi – Fi alıcısı görevi yaparak Dünya ile iletişime geçecek.

Şimdiye kadar, sensörleri ve hareket sistemlerini test etmek için DAEDALUS robotunun, üç prototipi oluşturuldu. Dördüncü prototip, tamamlayıcı bir yük seti ve yüksek derecede otonomi ile kompakt, sıkı bir şekilde entegre edilmiş bir cihaz olarak tasarlandı.

DAEDALUS ekibinden Dorit Borrmann: “ Robot, çevreyi 360 derece tam olarak gözlemleyebiliyor ve ay mağaralarının sert yapıdaki iç mekânından korunabiliyor. Bir stereo görüş sistemi olarak görev yapan kameralar ve lazer mesafe ölçümleri ile küre, iniş sırasında engelleri tespit ediyor ve pit tabanına ulaştığında otonom bir şekilde geziniyor ” dedi.

Kaynak
https://newatlas.com/space/spherical-robot-daedalus-lunar-cave-exploration/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu