Bilim

Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

Dünyamızın uydusu olan Ay, güneş sisteminin de beşinci büyük doğal uydusu konumdadır. Dünya ile Ay arasında merkezden merkeze uzaklık 384.403 kilometredir. Ay’ın çapı Dünya’nın çapının yaklaşık 30 katı daha büyüktür. Gökyüzüne baktığımızda, güzelliğine hayran kaldığımız, şiirlere ve masallara konu olan Ay olmasaydı ne olurdu? Hiç düşündünüz mü?

Ay olmasaydı ne olurdu? Sorusunun cevabının Güneş olmasaydı ne olurdu?  Sorusunun cevabı kadar olumsuz şeylere neden olmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü ay sadece geceleri parıldaya gökyüzünün bir parçası değil. İnsanlığın merak duyarak ilk iniş yaptığı Ay, eski uygarlıklar için de bir takvim sistemi ve daha fazlası olmuştur.

Ay’ın nasıl oluştuğu tam olarak bilinmiyor olsa da, Güneş Sisteminin şekillenmesinden 30-50 milyon yıl sonra oluştuğu düşünülüyor. Ayrıca fark etmesek de Ay’ın Dünyamız üzerinde, birkaç derin astronomik etkisi var.

Ay olmasaydı ne olurdu? Sorusunun cevabını, Dünyamıza olan 10 etkisi üzerinden inceleyelim.

10 Maddede Ay Olmasaydı Ne Olurdu

  1. Tutulma Olmazdı

Ay, Dünya ile Güneş arasından geçerek Güneş’in ışığını kısmen veya tamamen engellediğinde bir güneş tutulması meydana gelir.

Alternatif olarak, bir ay tutulması, Dünya’nın Ay ile Güneş arasında geçmesi ve Güneş’in ışığının Ay’a çarpmasını kısmen veya tamamen engellemesidir.

Ay olmasa ne olur? Sorusunun ilk etkisi olarak, Ay olmadan bir daha ne güneş ne ​​de ay tutulmasının mümkün olmayacağını söyleyebiliriz.

Bunların herhangi bir biyolojik faktör üzerinde sıfır etkisi olmasına rağmen, insanlar için nadir görülen bir durumdur ve çoğu zaman gözden kaçırılır.

  1. Yüksek Gelgitler Yüksek Olmazdı

Yüksek gelgitlerin, kötü hatta ölümcül sonuçlara yol açtığını biliyoruz. Ayın olmaması gelgitler üzerinde etkisi ile gelgitler değişir ama bu değişim olumlu yönde olurdu.

Gelgitler bugünkünden yaklaşık %40 kadar daha küçük olurdu. Böylece zarar vermeyecek ve kolayca fark edilecek bir seviyeye düşmüş olurdu.

  1. Gece Tam Karanlık

Dolunay ve yeniay sırasında birçoğumuz dışarıda olmuşuzdur fakat Ay’ın geceleri ne kadar ışık sağladığını fark etmemiş olabiliriz. Şehrin dışında kamp yapan biri, şehir ışıkları olmadan tamamen karanlık olduğunu bilir. İşte ay olmasaydı, her gece bu şekilde tam karanlık geçecekti.

Bu durum gök bilimcilerin hoşuna gitse de, insanlar için alışılmadık bir durum olacaktı.

  1. Adaptasyon

Gecelerimizi hoş bir şekilde aydınlatacak Ay Işığı olmasaydı, insan gözünün evrimi çok daha farklı olurdu.

Gelişmiş organizmalarla ilgili şaşırtıcı şeylerden biri, değişen ortamlara uyum sağlamak için doğal olarak gelişme yetenekleridir.

  1. Gece, Hayvanları da Evrimleştirir

Ay olmaması, karanlık geceler doğal olarak gece avcısının avını endişe verici bir dezavantaja sokardı. Bu nedenle, av, sadece hayatta kalmak için organik olarak evrimleşecektir.

Gece avcıları da evrimleşecek ve avlanarak hayatta kalmak için adapte olacaktır. Av, karanlık saklanmak için fırsat ararken, avcı, tabiri caizse oyununu da geliştirecektir ve yeni taktikler bulacaktı.

Ayrıca, Ay olmasaydı, marjinal gece görüşüne sahip gece avcılarının başı belada olurdu, çünkü yeni karanlık çok fazla olurdu.

  1. Günlerimiz Çok Daha Kısa Olurdu

Ay, Dünya üzerinde gelgit sürtünmesi yaratır. Temel olarak, bu, Ay’ın hafif yerçekiminin, yavaş yavaş Dünya’nın dönüşünü yavaşlattığı anlamına gelir.

Ay olmasaydı, gelgit sürtünmesi olmazdı. Bunun sonucu, çok daha kısa günler yaratan, çok daha hızlı dönen bir Dünya olacaktır. Ayrıca, bu aynı zamanda bir yılda çok daha fazla güne neden olur.

  1. Dünya Tehlikeli Bir Şekilde Sallanır

Dünya ve yerçekimi arasındaki karmaşık fizik, yörüngede dönerken sallanmasını önler.  Ay olmasaydı, Dünya Güneş’in etrafında dönerken ileri geri sallanırdı. Açıkçası bu, binalar, şehirler ve insanlar için ciddi tehlikeler yaratacaktır.

  1. Eksen Devirme

Ay, Dünya’nın kendi ekseni üzerinde nispeten sabit kalmasına yardımcı olur, yani Güneş etrafındaki yörüngemize göre düzgün bir şekilde dik oturmamıza yardımcı olur. Yani, Ay olmasaydı, Dünya genellikle, bir şekilde eğilirdi.

Bu eğimin iklim üzerinde muazzam etkileri olacaktır, çünkü kutuplarımız rastgele, Afrika, Avrupa ve diğer alışılmadık yerlere doğru değişecektir.

Dünya kendi ekseni üzerinde tamamen dik otururdu. Bunun sonucu eşit uzunlukta günler ve geceler olacaktır. Ayrıca, bu sıfır eğim, mevsimleri geçici olarak ortadan kaldıracaktır.

  1. İnsanlık İçin Küçük Bir Adım Yerine İnsanlık İçin Olmayan Bir Adım Olurdu

İnsanın yeni şeyler keşfetmesinin asıl nedeni merakıdır. İnsanın, Ay’a ayak basması merakından kaynaklıdır. Yani Ay olmasaydı, Apollo 11 asla olmayacaktı.

Günümüzdeki teknolojilerimiz hala Mars gibi yerlere ulaşım ve inceleme yapmaya pek yeterli değilken, eğer Ay olmasaydı muhtemelen insanlık Dünya’nın ötesine ayak basmayacaktı. Çünkü Ay’a ayak basılması, diğer gezegenler olan merakı arttırırken, ulaşılabilirlik sorunlarına sürekli çözümler aranmasını sağladı.

Apollo programı hala insanın en büyük başarılarından biri olarak kabul ediliyor. Çünkü insanların kendi sınırlarını zorlamaları ve zorlamaları için bir itici güç olarak hizmet eden bir zaman noktasıydı.

Ay olmasa ne olurdu? Hükümetler, uzay yolculuklarını bu denli harcamalarının odak noktasına koymazlardı.

  1. Yaşam Farklı Olurdu Ama Hayatta Kalırdık

Önceki etkilerde açıkladığımız tüm durumlardaki gibi tabii ki her şey çok farklı olurdu fakat yine de ay olmasaydı, bir şekilde hayatta kalırdık.

Nihayetinde ay olmasa ne olur? Sorusunun tüm etkileri, bize Dünya-Ay arasındaki sistemin doğal ve güzel bir karmaşık bir ağ olduğunu hatırlatsın. Kısacası ay, sadece günlük hayatımıza sevilen özellikler katan bir uydu değil aynı zamanda Dünyamıza yardımcı olan bir uydudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu