Biyografi

Aya ilk Ayak Basan Neil Armstrong Kimdir?

Bütün dünya Neil Armstrong’u aya ilk ayak basan insan olarak tanımaktadır. Amerikalı astronot Neil Armstrong , 5 Ağustos 1930’da ABD’nin Ohio eyaletindeki Wapakoneta’da doğdu. 6 yaşında yapmış olduğu ilk uçak yolculuğu Neil’in havacılık ve uçuş tutkusunu artırmıştır.

Okuduğu Lise  yıllarında  uçuş dersleri alarak   16 yaşında uçuş sertifikasını aldı. 17 yaşında, Purdue Üniversitesi’nde havacılık ve uzay mühendisliği okudu. 1947 yılında ABD Donanması tarafından donanma havacılığı olmaya hak kazanarak uçuş eğitimi için Donanma’ya çağrıldı.

 

Kore Savaşında 78 saat uçuş yapan pilot  bir kez vuruldu ve üç Hava Madalyası aldı. 1955 yılında havacılık mühendisliği bölümünden mezun oldu  ve hemen Ulusal Havacılık Danışma Komitesi (NACA), daha sonra Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) için sivil bir araştırma pilotu oldu . Çeşitli süpersonik savaşçıları ve X-15 roket uçağını test ederek 1.100 saatten fazla uçtu .

1956 yılında evlendi, eşinden üç çocuğu oldu. 1958’de ABD uzay programına astronot olarak katılmak için başvurdu, Hava Kuvvetlerinin Soonest Alandaki Adam programına seçildi. Daha sonra, 1962’de, Apollonun  aya bir insan çıkarmayı  amaçlayan ikinci grup astronotlarıyla uzay programına katıldı.

1960’ların başında, Gemini-uçan uzay aracı projesinde yer aldı. Burada Armstrong  gelecekteki hedefleri için değerli tecrübeler edindi.

Neil Armstrong’un Aya inişi

16 Temmuz 1969’da Armstrong, takım arkadaşları  Michael Collins ve Buzz Aldrin ile birlikte Apollo 11 uzay aracı ile yolculuğa başlarlar. 4 gün süren  yolculuk sonunda 20 Temmuz 1969’da uzay aracını  elle Ayın yüzeyine indirdi. Armstrong ‘’ Yolculuğun en zor kısmı Aya iniş olduğunu söyledi.’’

 

Apollo 11 Lunar modülünden yarılarak  ayın yüzeyine dokundu. Dünya’dan 240.000 mil uzaktaki Ayda ilk adımları atarken, ünlü sözlerini söyledi: “Bu  insan için küçük bir adım, insanlık için dev bir adım.”

Ayda 21 saat ve 36 dakika zaman geçirdikten sonra, 24 Temmuz’da dünyaya geri döndüler ve daha sonra , üç astronot ay mikropları tarafından olası kirlenmeye karşı korunmak için 18 gün karantinada kaldı.

Apollo uçuşundan sonra Armstrong uzay görevlerinden emekli oldu ve Cincinnati Üniversitesi’nde havacılık mühendisliği profesörü görevini kabul etti.

 

3 çocuk babası Armstrong, ilk eşiyle 38 yıl evli kaldıktan sonra boşanarak 1994 yılında Carol Knight’ı yeniden evlendi. 7 Ağustos 2012’de tıkanan kalp damarlarının açılması için ameliyat oldu ve birkaç hafta sonra  Armstrong, 25 Ağustos 2012’de 82 yaşında hayata gözlerini yumdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu