Bilim

Ayılar Hakkında Bilgiler

Ayılar, Ursidae familyasında yer alan etçil memelilerdir. Ayılar, köpek benzeri etoburlar olarak da sınıflandırılırlar. Günümüzde sekiz ayı türü bulunur fakat Kuzey ve Güney Yarımkürede çok çeşitli habitatlarda görülürler.

Ursidae familyası, köpeğimsiler alt grubundaki dokuz aileden ya da etçiller ( Carnivora ) takımın “ doglike “ etobur grubundan biridir.

Ayıların yaşayan yakın akrabaları; yüzgeçayaklılar, köpekgiller ve sansargillerdir. Ayıların üç alt familyada sekiz türü vardır. Bu familyalar; Ailuropodinae ( monotipik dev panda ), Tremarctinae ( monotipik gözlüklü ayı ) ve Ursinae ( otoriteye bağlı olarak bir ila üç cinse bölünmüş altı tür içerir)

Ayılar; ağır yapılı ve garip yürüyüşlerine rağmen; oldukça usta koşucu, dağcı ve yürüyüşçüdürler.

Ayılar Nerede Yaşarlar? Ne Yerler?

Ayılar; Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında yaşarlarken, farklı beslenme tercihlerine sahiptirler. Kutup ayıları çoğunlukla etoburken, ayıgillerden panda tamamen bambudan beslenen bir otoburdur. Kalan altı tür ise her yerde hepçildir.

Genellikle etobur olan ayıların hepçil olarak da beslendikleri görülmüştür. Et, balık ve meyvelerle beslenen ayıların beslenme tercihleri familya üyelerinin türüne göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin; tümüyle etobur olan kutup ayısı en çok fokları yemeyi tercih ederken, büyük ölçüde otçul olan gözlüklü ayı bitkilerle beslenmeyi tercih eder. Bu arada hemen hemen hepsi balı çok sever ve yemekten hoşlanır.

Ayılar; orman köşelerinde, ağaç oyuklarında, büyük kayaların arasında, mağara ve inlerde yaşamayı tercih eder. Kış gelmeden önce bol bol besin depolayan ayılar, kışın büyük bir bölümünü, inlerinde; düzensiz uyku biçiminde kışı geçirirler, bu uyuklamalar gerçek bir kış uykusu sayılmaz.

Ayı Türleri

Bu familyadan günümüze kadar 8 çeşit ayı türü günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Günümüzdeki ayı türleri şunlardır:

 • Boz ayı ( Ursus arctos )
 • Amerika siyah ayısı ( Ursus americanus )
 • Asya siyah ayısı ( Ursus thibetanus )
 • Kutup ayısı ( Ursus maritimus )
 • Malaya ayısı ( Helarctos malayanus )
 • Tembel ayı ( Melursus ursinus )
 • Büyük panda ( Ailuropoda melanoleuca )
 • Gözlüklü ayı ( Tremarctos ornatus )

Ayıların Özellikleri

Ayılar çok vahşi ve yırtıcı hayvanlardır. Mükemmel bir koku alma yapısına sahip olan ayılar; İri yapılı ve kısa bacaklıdır. Ayıların ağırlıkları türüne göre değişkenlik göstermektedir; örneğin, Malaya ayısı 27 – 46 kg arasında bir ağırlığa sahipken, Alaska iri boz ayısı 780 kg’a kadar ulaşabilmektedir.

Usta bir yüzücü ve iyi bir tırmanıcı olan ayıların, erkekleri dişilerden daha iridir. İnsanlar gibi topuklarının tamamı yere değecek şekilde ayak tabanlarını yere basarak yürüyebilirler. Her ayağında beş parmağı ve içeri çekemediği tırnakları bulunan ayıların, bazı türlerin pençeleri kazmaya çok elverişlidir. ( Örneğin tembel ayı )

Kuyrukları kısa olan ayıların tüyleri uzun ve kahverengi – siyah renktedir. Ayıların diğer özellikleri şunlardır:

 • Ayı saatte 48 kilometre hızla koşabilmektedir.
 • Ayılar, yalnız yaşamayı seven asosyal canlılardır.
 • Ayılar yılda 1 kez cinsel ilişkiye girerler.
 • Ayıların 335 kilogram ısırma gücü vardır, çenesi güçlü ilk 10 hayvan arasında 8.sıradadır.
 • Kutup ayıları -45 santigrat dereceye kadar soğukta yaşamlarını sürdürebilirler.
 • Ayıları çok iyi yüzücüler Hiç durmadan 100 kilometre yüzebilirler.

İnsanlar ve Ayılar

Ayılar, etleri ve kürkleri için tarih öncesi zamanlardan beri insanlar tarafından hedef alınmışlardır. Ayrıca ayıyı dans ettirme gibi bazı eğlence biçimlerinde de kullanılan ayılar; güçlü fiziksel varlıklarıyla, çeşitli insan toplumlarının; sanat, mitoloji ve diğer kültürlerinde yer almıştır.

Günümüzde ayılar; yaşam alanlarının tehdit altında olması, Asya safra ayısı pazarı gibi yasa dışı ticaret yollarıyla baskı altına girmişlerdir. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği ( IUCN ) tarafından, altı ayı türü savunmasız ve nesli tükenme tehlikesi adı altında listelenmiştir. Özellikle boz ayı türü bazı ülkelerde yok olma riski altındadır.

Ayıların nüfusunun tehdit altında olmasının nedenleri; kaçak avlanma ve uluslararası ticarettir. Bu eylemler yasak olduğu halde günümüzde hala devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu