Bilim

Balon Balığı Nedir? Zararları Nelerdir?

Balon balığı, ülkemiz sularına girmesiyle en çok merak edilen balık türlerinden biri olmayı başardı. Akdeniz, Ege Denizi ve Marmara’da, balıkçıların sıklıkla rastlamaya başladığı balon balığı zehirli mi? Sorusunu akıllara getirmeye başladı. Balon balığı nedir? Biraz tanıyalım.

Bilimsel adı Lagocephalus sceleratus olan balon balığı, puffer, swellfish olarak da bilinen bu tür, Tetraodontidae familyasına ait 90 türe sahip bir balık türüdür.

Balon Balığının Fizyolojik Özellikleri

Adını her ne kadar balon gibi yumuşak bir cisimden almış gibi gözükse de aslında bu ismi almasının sebebi balonun yumuşaklık yapısından değil, balon gibi şişmesindedir. Balon balıkları, sert dikenleri ve çenesinin altındaki yarıklı gaga benzeri bir yapı oluşturan kaynaşmış dişlere sahiptir.

En büyük balon balığı yaklaşık 90 cm uzunluğundadır fakat genelde bu uzunluğa ulaşamazlar, daha küçüktürler.

Balon Balığı Zehirli Midir?

Ülkemiz sularına ilk dâhil olduklarında, balon balığı avlayıp getirenlere devlet tarafından 5 TL desteklemede bulunulmuştu, bunun nedeni balon balığının zararlı ve zehirli olmasıdır. Balon balığının iç organlarında yoğun şekilde bulunan oldukça toksik bir madde olan tetraodontoksin bulunur. Bu zehirli madde; kas felci, nefes darlığı, dolaşım yetmezliğine bağlı ölümle sonuçlanabilen zehirlenmelere neden olabilmektedir.

Balon Balığı Nerelerde Yaşar? Ne Yerler?

Balon balıkları, Dünyanın her yerindeki sıcak ve ılıman bölgelerde, özellikler denizlerde yaşarlar, bazı durumlarda acı ve tatlı sularda da bulunurlar.

Çoğu insan zehirli dahi olduğunu bilmemekle birlikte balon balıklarını ilginç görüntüleri nedeniyle avlamaya çalışmaktadır, hâlbuki balon balıkları avlanma sırasında düz dişleriyle insan parmağını bile koparabilir.

Balon balığı, kıyıdan 50 – 100 metre açıklarda bulunur genelde taşlık ve yosunlu bölgeleri tercih ederler.  Dipte yatarak başının üstünde yer alan gözleri yardımıyla küçük canlıları ve balıkları avlayıp yerler.

Balon Balığı Yenir Mi?

Su ürünleri tüketmeyi seven insanların en çok sorduğu sorulardan biri balon balığı yenir mi? Balon balığının sevimli görüntüsünün altında yatan zehirli ve tehlikeli gerçeklerden bahsetmiştik.

Genelde avlanması kolay olan balon balığı yem fark etmeksizin hemen oltaya atlar, çünkü düz keskin olan dişleriyle oltayı kolayca kesebileceğini bilir. İlk oltaya geldiğinde kendi ağırlığı kadar oltaya yük bindirse de, yukarı doğru çekilirken şişerek kendi hacminin 3 katına kadar su ile dolar ve gittikçe ağırlaşır.

Balon balığı yenir mi? Sorusunun yanıtına gelecek olursak; balon balıkları, zehirli oldukları için deniz mahsulleri seven kişiler tarafından tüketilememektedir. İleride tüketen başka ülke mutfaklarına girer mi bilinmez ama şu an balon balığını yiyecek olarak tüketen tek ülke Japonya’dır. Balon balığı, Japon mutfağında Fugu adıyla tüketilir. tetrodotoksinden dolayı oldukça zehirli olan balon balığının zehirli damarlarının tek tek çıkarılarak dikkatlice hazırlanması gerekir, bunun için özel eğitimli şefler vardır ve bu yemek onlar tarafından hazırlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu