Yaşam

Bamya Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bamya tohumu, latince ismi Abelmoschus esculentus olan; ebegümeciler familyasında yer alan ılık iklimlerde yetişen Bamya bitkisinden elde edilir.

Kuraklığa karşı dayanıklı olan bamya bitkisinin sapı; ılık iklimlerde 70 – 90 cm, sıcak iklimlerde 1 – 2 metreye kadar erişebilmektedir. Bamya bitkisinin yaprakları, el ayası büyüklüğünde, kökleri derinlerde, meyvesi ince uzun piramiti andırır bir yapıda, tohumları yuvarlak, oval ve yeşil renk yapısındadır.

Zamanında köleler kulaklarının arkasında bamya tohumlarını saklayarak, Afrika ve Asya’ya getirip ekmişlerdir. Afrika ve Asya’dan da bütün Dünyaya yayılmıştır.

Bamya Tohumu Nasıl Tüketilir?

Sağlık açısından birçok faydası bulunan bamya tohumunu, tek başına, bazı besinlerle karıştırarak ya çayını hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Tohumların tane olarak tüketilmesi yutmada güçlük hissi uyandırabileceği için, daha rahat bir tüketim için tıpkı baharat tüketir gibi öğüterek toz haline getirip, tüketmeniz tavsiye edilir. Bamya tohumunu öğütüp toz haline getirdikten sonra, yoğurtla veya tüketeceğiniz besinlere serpiştirerek tüketebilirsiniz.

Bamya tohumunu çay halinde tüketerek ise hem bamya tohumunun faydalarından yararlanıp hem de sıvı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir diğer tüketim yöntemi ise bamyaların suda bekletilerek tüketilmesidir. Bu yöntemi tercih etmek isteyenler; oda sıcaklığındaki suyun içerisine atacakları bamya tohumlarını, bir gün bu şekilde beklettikten sonra, ertesi gün, gün içerisinde tek seferde olmamak üzere birkaç porsiyonda tüketimini sağlayabilirler.

Her şeyin fazlası zarar olduğu için, bamya tohumu tüketiminin de aşırıya kaçmamasına özen gösterilmelidir. Tüm bu yöntemlerde hangisini seçerseniz seçin, günlük toplamda birkaç kaşığın üzerine çıkmamaya özen göstermeniz tavsiye edilir. Ayrıca verilen tüm bu bilgiler, sağlıklı bireyler için tavsiye niteli taşımaktadır, hamileler, kronik rahatsızlığı olanlar, düzenli kullanıma geçmeyi düşünenlerin hekime danışmalarında fayda vardır.

Bamya Tohumunun Faydaları

Bamya’nın içerisindeki; bamya tohumları küçük fakat sağlık açısından bir o kadar etkilidir. Toplanıp kurularak kullanılan bu tohumların, eski çağlardan beri alternatif tıpta tüketildiği bilinmektedir. Bamya tohumu içerisindeki; B grubu vitaminler, kalsiyum, demir ve çinko gibi yüksek miktardaki mineraller sayesinde şifa kaynağıdır. İnsan sağlığına iyi gelen, bamya tohumunun faydalarını inceleyelim.

  • İçerisindeki kalsiyum, demir, çinko gibi mineralleri ile osteoporoz ve benzeri kemik sorunlarına; yüksek demir içeriği sayesinde kansızlık sorununa iyi gelen bamya tohumları, içerdiği fosfor ve bakır mineralleri sayesinde de mikro besin öğelerinin tam anlamıyla karşılanmasında oldukça etkilidir.

 

  • Enfeksiyonlara karşı koruyucu etki sağlar. Bamya tohumu; virüs, bakteri, mantar gibi mikroorganizmaların yol açtığı enfeksiyonlarla mücadele eder; hem enfeksiyonların iyileşmesinde hem de enfeksiyonlara karşı korumada etkilidir.

 

  • Bamya tohumu, kış aylarında sık görülen soğuk algınlığının yanı sıra, ayak mantarı, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklara karşı önlem olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

 

  • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. İçerisindeki bol miktarda yer alan antioksidan bileşenleriyle, hücre sağlığını geliştirip, hücrelerin kanserleşme eğilimi içerisine girmeleri önler. Kolon kanseri başta olmak üzere diğer tüm kanser türleriyle karşı koruyucu etkisi bulunan bamya tohumu, vücudun savunma sistemini de güçlendirmede yardımcı rol oynar.

 

  • Bamya tohumu, sindirim sistemini düzenler. Sindirim sistemi, düzenli bir şekilde çalışmak için diyet liflerine ihtiyaç duyar. Diyet liflerinin görevi; besinlerin gastrointestinal sistemde sindirime uğramayan besinlerin dışarı atılmasıdır. Çok değerleri bir lif kaynağı olan bamya tohumu; bağırsak tembelliği sorununun oluşumunu önlediği gibi, kabızlığa da iyi gelir.

 

  • Bamya tohumunun lifli yapısı sadece sindirim sisteminde değil, kalp ve damar hastalıklarında mücadelede, kolesterolün düşürülmesinde de etkilidir. Aynı zamanda bamya tohumu; kan şekeri regülasyonunu sağlayarak tip 2 diyabet ve insülin direncini önlemektedir.

 

  • Bilişsel fonksiyonları iyileştirir. Bamya tohumunun faydaları nelerdir? Sorusuna verilecek bir diğer önemi yanıtta bilişsel fonksiyonların iyileştirilmesinde sağladığı yarardır. Bamya tohumu; beyin ve sinir hücrelerinin canlılığının korunmasına ve kendisini yenilemesine yardımcı olduğu gibi içerdiği zengin B vitaminleri sayesinde, sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Bu durum bilişsel fonksiyonlar üzerinde olumlu etki yaratarak; unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü gibi sorunları önleyip, stresi azaltır, uykusuzluk sorununun önüne geçer.

 

  • Kilo vermeye yardımcıdır. Bamya tohumu, lifli yapısı sayesinde, sindirim uzun sürmesi sebebiyle; kan şekerinde ani yükseklik ve düşüşlerin önüne geçer. Bu sayede yeme ataklarının önüne geçip, midede uzun süre tokluk hissi uyandırır. Bamya tohumu düşük bir kalori içeriğine sahiptir. 100 gram bamya tohumunda, yaklaşık 30 – 40 kalori vardır. Bu neden diyette olan kişiler rahatlıkla tüketim sağlayabilir. Bamya tohumu, içerdiği yüksek potasyum sayesinde, idrar söktürücü etki yaratıp, ödem ve şişkinliği önler.

 

  • Göğüs sertliği çeken ve sürekli boğazında gıcıklanma hisseden insanlarda bamya tohumunu ezip su ile karıştırarak tüketebilir. Ortaya çıkan bitkisel ilacın, tüm bu sorunların giderilmesinde oldukça hızlı bir etki gösterdiğini söylemek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu