Basil Zaharoff Kimdir?

Basıl Zaharoff kimdir

Basil Zaharoff,  6 Ekim 1849 yılında Muğla’da Dünya’ya gelmiştir. Aslen kökeni İstanbul olan Zaharoff babası ile de aynı ismi taşımaktadır. 19. Yüzyıllarda Yunan ayaklanmalarının İstanbul üzerinde ki etkisi çok fazla olacağını ve başlarına adeta bela olacağını düşünen Basil Zaharoff,  Odesa’ya göç etmişlerdir. Göç ettikleri bölgede isimlerini değiştirerek Rus isimleri almışlardır.

Odesa’ya zorunlu göç eden baba Basil Zaharoff, tekrardan 1840 yılında İstanbul’a geri dönmüştür. Oğulları Basil Zaharoff Dünya’ya geldiğin de ikametgâh adresleri Muğla’da bulunmaktaydı. 6 yaşına kadar ailesi ile birlikte yaşayan oğul Basil Zaharoff, tekrardan İstanbul’a geri döndü. İstanbul’un Fener Balat ilçesine yerleştiler.

 

Basil Zaharoff  Hayatı

Basil Zaharoff İstanbul’da bir misyoner okulunda eğitim görmüştür. Alenin tek çocuğu olduğundan  hem okuyup hem de ailesine bakmakla yükümlü olarak küçük yaşta geçim yükünü omuzlamıştır. İngilizcesi çok iyi olduğu için yabancı gemicilerin geneleve gitmesine yardımcı olarak kişi başı ücret toplayarak para kazanmaya başladı.  Dayısı, Sevastopulos bu durumdan pek hoşnut olmadığı için onu yanına aldı ve Basil Zaharoff kısa sürede başarılı olup dayısı ile ortaklı kurdu.

Tefecilik yapmaya başlayan Basil Zaharoff  ve dayısı Galata Borsası’nda oynamaya başladılar. Osmanlı maliyesi 1875 yılında ekonomik kriz yaşayıp dış borçlarını ödeyemeyeceğini alelen açıkladı. Dayısını Odesa’ya iş için gitmesini fırsat bilerek kasadaki bütün parayı çalarak Londra’ya kaçtı. Dayısı Basıl Zaharoff’un peşini bırakmadı ve İstanbul ile Londra’ya dava açtı. Ticari ortaklığını ispat eden  Zaharoff para cezası ile serbest bırakılmıştır.

 

Basil Zaharoff’un Atina Günleri

Basil Zaharoff bu olaydan sonra Atina’ya yerleşti ve  yaşadığı bölgede hayatını değiştirecek,  çok zengin bir iş adamı ile tanıştı. Daha sonraki süreçler de Yunanistan Başbakanı olacak Skuludies, gözü pek soydaşı olan Basıl Zaharoff’u İngiltere’nin önde gelen silah şirketinin sahibi ile tanıştırdı. Başarılı olduğu gibi sekiz dil bilen Basil Zaharoff ’tan etkilendi ve Basil doğu İşleri Temsilcisi oldu. Ölüm tacirliğine başladığı ilk zamanlar da Avrupa, Balkanlar, Osmanlı, ve Rusya savaş içerisindeydi. Zaharoff’un işine gelen bir diğer konuda 1877 yılında Yunanistan’ın Osmanlı’ya saldırı için hazırlığındaki ordunun sayısını iki katına çıkarması olmuştur. Basıl Zaharoff sadece lagal yollardan silah satışı yapmayı bölgede bulunan milliyetçi gruplara da illegal yollardan silah satışı yapıyordu.

 

Basil  Zaharoff  Ticaret  Anlayışı

Dünya 20 yüzyıla ordularını yenileyerek girmesi Basıl Zaharoff’un zenginliğini daha da arttırdı. Oldukça zeki olan Basıl Zaharoff sadece elinde olan mühimmatların satışını yapmakla kalmamış ilerleyen teknolojiyi de yakından takip ederek teknolojiye ayak uydurmayı başarmıştır.  Basıl Zaharoff için dost düşman anlayışı yoktu. Osmanlı ve Rusya’ya da deniz altı sattı. Gelir kaynağı onun için daha önemliydi.

1 Dünya savaşından itibaren 100.000 adet makineli tüfek, 2,328 adet top, 90,000 addet mayın, 22,000 adet torpil, 4 adet savaş gemisi, 3 adet zırhlı kruvazör, 53 adet denizaltı, 3 adet destek gemisi, 62 adet hafif gemi, 5500 adet uçak satarak kazancına daha da  çok kazanç ekledi. 20’inci yüzyılın en zeki ve en başarılı silah tüccarı idi. Bunun yanı sıra herkesin bildiği Çanakkale Savaşı’nda İngilizlere birçok mühimmatı Basil Zaharoff satmıştır. Boğazda İngiliz gemilerini batıran topları da Basil Zaharoff satmıştır. Basıl ’in ticaret anlayışı sadece gelecek olan paraya dayalı idi. Basıl Zaharoff’un dost, düşman anlayışının olmadığını ve tüccarlığının çok iyi olduğunu ispatlamıştır.

    Yorumunuzu bırakın

    Your email address will not be published.*