Bilim

Başlangıç Meridyeni (Greenwich)Nedir?

Greenwich ne demek? Dünyamızın başlangıç noktası ya da sıfır noktası olarak kabul edilen greenwich aynı zamanda başlangıç meridyenidir. Bir ana meridyen, onu iki yarım küreye bölen bir küre boyunca dikey olarak uzanan coğrafi bir boylamdır. Başlangıç meridyenin anlamı, boylamların derecelendirilmesinin 0 olarak kabul edildiği yerdir.

Greenwich anlamına sözlükten baktığımız zaman ise; baş meridyeni, boylamı 0° ifade edilen başlangıç meridyeni, ifadelerine rastlarız. Baş meridyen ve onun karşıt meridyeni ( antimeridyen ) olan ve 180.meridyen olarak ifade edilen Greenwich meridyeninin dünyanı tümüyle saran hayali bir çemberi oluşturduğu ve bu çemberin doğusunda yer alan bölgeye Doğu Yarımküre, batısında yer alan bölgeye ise Batı Yarımküre denilmektedir.

Greenwich Tarihi

Başlangıç meridyeni (Greenwich), 1884’te Washington DC’de düzenlenen Uluslararası Meridyen Konferansı’nda kuruldu. Konferansın ana kararları şunlardı: tek bir meridyen olacaktı; Greenwich’te karşıya geçecekti; evrensel bir gün olacak ve o gün ilk meridyende gece yarısı başlayacaktı. O andan itibaren, gezegenimizdeki uzay ve zaman evrensel olarak koordine edildi.

Başlangıç Meridyeni Nerede?

Greenwich yani bir diğer adıyla başlangıç meridyeni nerede?  Sorusunun cevabı olarak ise Londra’nın güneydoğusunda yer alan Greenwich kasabasındaki Greenwich Gözlemevi’nden geçer. Greenwich meridyeni, 51° 28′ 44″ kuzey enlemleri ve 0º 0′ 0″ doğu/batı boylamlarında bulunur.

Başlangıç meridyenin geçtiği yer olarak kabul edilen Greenwich, isminin verilmesinin nedeni meridyenleri İngilizlerin bulmasından dolayıdır. Başlangıç meridyeni nereden geçiyor? Sorusu üzerine, İngilizler, başlangıç meridyeninin kendi ülkelerinden geçtiğini söylemişlerdir.

Başlangıç meridyeni nerede? Sorusuna aynı zamanda Birleşik Krallık’ın en büyük 2.gözlemevinin bulunduğu yerde diyebiliriz.  Başlangıç meridyenin geçtiği yer olan grinviç aynı zamanda İngiltere’nin turistik bir kasabasıdır. Aynı zamanda grinviçte, Birleşik Krallık’ın en büyük deniz müzesi de bulunur.

Greenwich meridyeni, Dünyanın sıfır noktası olduğu için, kısaltması G.M.T olan, “ Greenwich mean time” ; milletlerarası saat olarak kabul edilir ve saatler buna göre ayarlanır.

Greenwich Gözlemevi

Başlangıç meridyeni nedir? Başlangıç meridyeni nerede? Gibi birçok soruya yanıt verdik. Greenwich gözlemevinin tarihçesine de göz atalım.

Greenwich Gözlemevi, 1675 yılında İngiltere Kraliyet Rasathanesi ismiyle, İngiltere Kralı II. Charles tarafından kurulmuştur. Greenwich Gözlemevi; İngiltere’nin Londra şehrinde yer alan, Greenwich kasabasında, Thames Nehrinin kenarında yer alır.

Greenwich gözlem evinde çalışan ilk astronomun görevi; yıldızların ve diğer gök cisimlerini yerlerini tespit etmek ve denizcilerin yerlerine kesin bir şekilde bulmalarına yardımcı olmaktı. Grinviç’in ilk astronomu John Feamsteed’dir.

Başlangıç meridyeni nerede? Sorusunun cevabı olarak, 1884 yılından beri başlangıç meridyenin Greenwich’de yer alan bu gözlemevinin üzerinden geçtiği kabul edilir.

Greenwich meridyeni olarak tabir edilen kurgusal çizgilerin merkezi olarak kabul edilen Greenwich Gözlemevi, 0 noktası olarak kabul edilir, aynı zamanda buraya Uluslararası Gün Değişim Yeri de denmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu