Tarih

Bedir Savaşı- Önemi, Nedenleri ve Sonuçları

Her medeniyet, tarihinde önemli bir rol oynayan belirli tarihi savaşları anmaktadır. Müslümanlar için Bedir Savaşı, ekonomik yaptırımlar ve zulümlerin ardından Müslümanların Mekke’deki evlerinden sürüldükten sonra güçlü bir Kureyş ordusunu her şeye rağmen mağlup ettikleri önemli bir olaydı.

Bedir, Medine’nin 160 km güneybatısında, Kızıldeniz sahiline 30 km uzaklıkta, Mekke – Medine yolunun Suriye kervan yoluyla birleştiği yerde bulunan bir kasabadır. Bedir halkının geçimini, burada konaklayan kervanlardan ve hayvancılıktan elde ederdi. Bedir kasabasında her yıl zilkade ayının başından itibaren, 8 gün süreyle devam eden bir panayır kurulur ve bu panayırda kasabada ekonomik anlamda bir hareketlilik sağlar.

Bedir, uhud, hendek savaşlarından biri olan Bedir Savaşı Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ( S.A.V ) ve Müslümanların, Mekkeli müşriklere karşı verilen mücadelede önemli bir yer tutar.

Bedir Savaşı kısaca, Miladi takvime göre 13 Mart 624 ( Hicri takvime göre 17 Ramazan 2 ) tarihinde, Müslümanların, Mekke’nin Kureyşli paganlarıyla verdiği önemli bir Müslümanlık savaşıdır.

Bedir Savaşı Tarihi

Müslümanlar ile müşrikler arasında gerçekleşen ilk savaş olma özelliğini taşıyan Bedir Savaşı, aynı zamanda Müslümanların müşriklere karşı aldığı ilk zafer olma özelliğini de taşır. Bedir Savaşı tarihine bakıldığı zaman; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’ in ( S.A.V ), Mekkeli müşriklere karşı olan mücadelesine rastlarız.

624 yılında gerçekleşen Bedir Savaşındaki Müslümanların sayısı 305 – 313 civarındayken, müşriklerin sayısı Müslümanların sayısının 3 katından daha fazlaydı. Mekke ve Medine şehirleri arasında bulunan Bedir mevkiinde, Bedir kuyuları başında gerçekleşen savaşta müşriklerin sayısı 1000 kişi olarak bilinmektedir.

Bedir Savaşı Özeti

Bedir savaşının nedenlerinden en önemlisi; Mekke’deki Müşriklerin, Müslümanlara yaptığı baskılardır. Bunun üzerine Müslümanlara Medine’ye hicret etmişlerdir fakat Mekke müşrikleri, Müslümanları Medine’de de zor duruma düşürmek için ekonomik ambargo ve bir takım baskılarla yalnızlaştırma çabası içerisine girmişlerdir.

Mekke’den Medine’ye hicret etmek durumunda kalan Hz. Muhammed ( S.A.V ) ve beraberindeki Müslümanları zor duruma düşürmek amacıyla, Müslümanların geride bıraktığı malları satıp, elde edilen gelirle Müslümanlara karşı bir savaş ordusu kurmayı planlamışlardır.

Hicret ederken geride bıraktıkları malların yağmalanıp, kervanlarla Şam şehrine gönderileceğini öğrenen Müslümanlar, mallarını kurtarmak ve Mekkeli Müşriklere gözdağı vermek amacıyla kervanın önünü kesmeyi planlamışlardır. Müslümanlar kervanın önünü Bedir mevkiinde kestiklerinde karşılarında 1000 kişilik bir orduyla karşılaşmışlardır. Hz. Ali ve Hz. Hamza’nın göstermiş oldukları büyük kahramanlıklar savaşta belirleyici rol oynamış ve Müslümanlar savaşı kazanmıştır.

Bedir Savaşının Önemi

Bedir Savaşı, Müslümanların yapmış olduğu ilk savaştır ve Hz. Muhammed ( S.A.V ) önderliğinde kazanılmış ilk askeri zafer olma önemine sahiptir. Elde edilen bu zafer ile Müslümanların varlığı önemli bir güç kazanırken, Mekkeli müşriklerin saygınlı oldukça azalmıştır. Bedir Savaşının önemini maddeler halince inceleyelim.

 • Muhammed’ in gücüne olan inanç daha da artmış ve Müslüman olmak isteyenlerin sayısında oldukça artış olmuştur.
 • Bedir Savaşı sayesinde, ekonomik açıdan zor günler geçiren Müslümanlar rahatlamıştır.
 • Bedir Savaşı öneminden bir diğeri ise; Müslümanların baskıdan kurtularak moral bulmasıdır.
 • Bedir Savaşında esir düşen müşrikler, Müslümanlara okuma – yazma öğretmesi şartıyla serbest bırakılmıştır. Bu sayede Müslümanlar arasında okuma – yazma oranı artmıştır.

Bedir Savaşının Nedenleri ve Sonuçları

Bedir Savaşı önemi Müslümanlar açısından büyüktür. Bedir Savaşının nedenleri; Müslümanlar üzerinden artan baskılar, yağmalanan malların geri alınması ve Mekkeli müşriklere gözdağı verilmesidir. Bedir Savaşı sonuçları şu şekildedir:

 • Bedir Savaşı sonrasında Müslümanlar yağmalanan mallarını tekrar almışlardır.
 • Bedir Savaşında fidye ödeyecek maddi gücü olmayan fakir savaş esirleri, 10 Müslümana okuma yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakılmışlardır, bu sayede Müslümanlar okur – yazar oranı artmıştır.
 • Bedir Savaşı sonrası elde edilen ganimetler, Müslümanlar arasında eşit olarak paylaştırıldı.
 • Esir alınan Mekkeli Müşrikler serbest kalmak için Müslümanlara fidye ödediler.
 • Peygamber Efendimizin askeri dehası ve taktik zekâsı sayesinde savaş Müslümanların zaferiyle sonuçlanmıştır.
 • Muhammed ( S.A.V ) Peygamber Efendimizin en büyük düşmanı olan Ebu Cehil savaş sırasında öldürülmüştür.
 • Bedir Savaşında öldürülen Ebu Cehil’ in yerine Ebü Süfyan başkan olarak görevlendirilmiştir.
 • Müslümanlık, başta Medine olmak üzere bütün Arap Yarımadasında itibar kazanmıştır. Bu sayede Müslüman olmak isteyenlerin sayısında artış olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu