Bilim

Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırları

Bermuda Üçgeni, insanların, gemilerin ve uçakların kaybolduğu, navigasyon aletlerinin başarısız olduğu ve neredeyse hiç kimsenin enkazı bulamadığı bir yerdir. Bu yer birçok kişi tarafından; mistik, uğursuz olarak nitelendirirler, hatta bazı insanlar, bu bölge hakkında konuşmayı reddederler.

Bermuda Şeytan Üçgenini etrafındaki insanlardan ve Dünyadan izole etmek işe çalışmak işe yaramayacaktır.

Günümüzde Bermuda Şeytan Üçgeni bölgesine akın eden birçok turist vardır. Bu bölgede sörf yapıp, etraftaki tatil köylerinde tatilin tadını çıkarmaktadırlar. Bu bölgeden geçen gemilere gelecek olursak; çoğu gemi bu bölgeden sorunsuz bir şekilde geçer fakat bu bölgede zamanında yaşananlar, bir gün buradan geçen gemilerin geri dönmeme ihtimali olduğunu da ortaya koyuyor.

Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir?

Bermuda Şeytan Üçgeninin ne olduğu konusunu ele alarak bölge hakkında bilgi sahibi olalım. Yüz yıl önce Bermuda Üçgeni adı verilen bu yerin, gizemli ve şaşırtıcı bir fenomenin varlığını çok az insan biliyordu, Bermuda Üçgeni’nin gizemi 70’li yıllarda başladı.  Charles Berlitz adlı yazarak, bölgede yaşanan en gizemli ve mistik kayboluşlar hikayelerini, ilginç ve büyüleyici bir şekilde kitabını anlatınca, diğer gazetecilerde yazılarında bu bölgeye yer vermeye başladılar.

Bermuda Şeytan Üçgeni; Atlantis, Porto Riko, Miami ve Bermuda arasında, Kuzey Amerika kıyılarına yakın Atlantik Okyanusunda yer almaktadır. Bölge iki iklime sahiptir; büyük olan üst kısım subtropikal iklime, alt kısım ise tropikal iklime sahiptir. Bu noktalar birbirine üç çizgi ile bağlandığında, haritada toplam alanı yaklaşık 4 milyon kilometre kare olan büyük üçgen bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Bölgeye Bermuda Şeytan Üçgeni denerek duruma mistik bir hava katılmasını sağlayan bu üçgenin çizilmesi oldukça keyfidir çünkü gemiler bu sınırların dışında kaybolabiliyor. Haritada kaybolan, uçan ve yüzey araçların koordinatlarını işaretlediğiniz zaman, büyük olasılıkla eşkenar bir dörtgen elde edeceksiniz.

Arazi Özellikleri ve Olası Kaza Nedenleri?

Bölge özelliklerini bilen insanlar için buradaki gemilerin sık sık kaza yapmaları pek de şaşırtıcı olmuyor çünkü bölgede; çok sayıda hızlı su ve hava akımı var, siklonlar sık sık ortaya çıkıyor ve sürekli güçlü kasırgalar meydana geliyor.

Bermuda Şeytan Üçgeni su altında ne gizler? Bölgeyi merak edenler tarafından hep merak edilen bir soru olmuştur. Bu alandaki alt rölyef ilginç ve çeşitlidir, ancak sıradan bir şey olmamasına ve oldukça iyi çalışılmış olmasına rağmen, bir süre önce petrol ve diğer mineralleri bulmak için burada çeşitli çalışmalar ve sondajlar yapılmıştır.

Bilim adamları, Bermuda Üçgeni veya kayıp Atlantis olarak adlandırılan bu bölgedeki katman kalınlığının 1 ila 2 km arasında olduğunu belirtiyorlar. Okyanus tabanında esasen tortul kayaçlar içerdiğini ve yapısının şu şekilde olduğunu açıkladılar:

  • Okyanus havzalarının derin su ovaları – % 35
  • Sığ raflar – % 25
  • Anakaranın eğimi ve ayağı – % 18
  • Yayla – % 15
  • Derin okyanus çukurları – % 5 ( Burası Atlantik Okyanusu’nun en derin yerlerini içeriyor. Maksimum derinlik; Porto Riko çukurunda kaydedilen 8742 m )
  • Derin boğazlar – % 2
  • Deniz dağları -% 0,3 ( Toplamda altı tane var )

Su Akımları Körfez Akışı

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin batı kısmının neredeyse tamamı Gulf Stream tarafından geçmektedir, bu nedenle buradaki hava sıcaklığı diğer bölgelerinden 10 ° C daha yüksektir. Farklı sıcaklıklardaki atmosferik cephelerin çarpıştığı yerlerde, çoğu zaman sis görebilirsiniz.

Gulf Stream; hızı genellikle saatte on kilometreye ulaşan çok hızlı bir akıntıdır. Eski zamanlarda, daha zayıf gücü olan gemilerin kolayca rotalarını kaybetmeleri ve yanlış yere kaymaları, bunun sonucunda enkazla dönüşmeleri ve okyanus uçurumunda sonsuza dek ortadan kaybolmaları gerçeğinde şaşırtıcı bir şey yoktur.

Diğer Akımlar

Gulf Stream dışında, Bermuda Şeytan Üçgeni’nde sürekli olarak güçlü ve düzensiz farklı akıntılar da ortaya çıkıyor, bu akıntıların görünümü veya yönü neredeyse hiçbir zaman tahmin edilemiyor.

Oluşumlarının bir sonucu olarak, genellikle zayıf bir motora sahip küçük gemiler için sorun yaratan girdaplar oluşur.

Su Şaftları

Bermuda Üçgeni bölgesinde yer alan rüzgarlar yaklaşık 120 m / s ‘ye ulaşabilirler. Bu rüzgarlar; aynı zamanda hızı Gulf Stream’in hızına eşit olan hızlı akımlar üreten kasırgalara neden olur. Oluşan kasırgalar; Atlantik Okyanusu’nun yüzeyi boyunca devasa şaftlar yaratır, oluşan dev dalgalarının yolunda bir gemi varsa, dalgalar arasında kırılır.

Sargasso Denizi

Bermuda Üçgeni‘nin doğusunda Sargasso Denizi bulunur. Dışarıdan bakıldığında sular hareketsiz, akıntılar zayıf gibi göründüğü için göze çarpmaz. Su burada sürekli hareket halindedir ve her taraftan su aktığı için, deniz suyunu saat yönünde sürekli olarak hareket ettirir.

Sargasso Denizinin dikkat çeken bir diğer özelliği devasa yosun miktarlarıdır. Eski günlerde gemiler buraya gelince, yoğun deniz bitkilerine karışıp, yavaş yavaş bir girdaba girdiler ve geri dönemediler.

Hava Hareketi

Son derece kuvvetli rüzgarlar sürekli olarak Bermuda Üçgeni üzerinde esiyor. Çeşitli meteoroloji servislerinden alınan vergiler gösteriyor ki; burada yılda seksen fırtınalı gün var, yani bir yılın hemen hemen dörtte biri bu şekilde geçiyor.

İşte kayıp gemilerin ve uçakların neden zamanında kaybolduğuna dair bir açıklama daha; eskiden tüm kaptanlar havanın ne zaman kötü olacağının tam olarak farkında değillerdi ve bilgi eksikliği nedeniyle, bu bölgedeki en korkunç fırtınalarından yaşandığı günlerde yolculuk yapıyorlardı.

Ticaret rüzgarlarına ek olarak; hava kütleleri girdaplar ve kasırgalar yaratan, 30 – 50 km/s hıza ulaşan siklonlar da burada oldukça tehlike oluşturuyorlar. Böyle bir durumda küçük bir geminin hiç şansı yokken, büyük bir gemi de ayakta kalacak fakat sağlam olarak çıkamayacaktır.

 

Ses Altı Sinyalleri

Uzmanlar, Bermuda Şeytan Üçgeni bölgesinde yaşanan birçok kazanın bir başka nedeninin ise; okyanusun mürettebat arasında paniğe neden olan infrasonik sinyaller olduğunu düşünüyorlar.

Araştırmacılar, infrasonik sinyallere; kasırga, fırtınaların ve yüksek dalgaların neden olduğunu belirtiyorlar. Rüzgar, dalgaların tepelerine çarpmaya başlamasıyla, güçlü bir fırtınanın yaklaştığını bildiren düşük frekanslı bir dalga meydana gelir. Bu frekans, hareket halindeki yelkenli bir geminin yan taraflarına vurur ve sonra kamaralara iner.

İnfrasonik dalgalar, kapalı alana girdiğinde, orada bulunan insanlara psikolojik olarak baskı yapmaya başlayarak, paniğe ve kabuslara neden olur, en kötü kabuslarını gören insanlar ise kontrollerini kaybederek, umutsuzluk içinde denize atlarlar. Gemi tamamen terk edilince, kontrolsüz kalır ve kaybolur. Bulunana kadar sürüklenmeye devam eden geminin bulunması on yıldan fazla sürebilir.

Gaz Kabarcıkları: Metan

Araştırmacılar sürekli olarak Bermuda Şeytan Üçgeni hakkında ilginç gerçeklikler öne sürüyor. Bu gerçekliğe göre, Bermuda Üçgeni bölgesinde, eski volkanların patlamasından dolayı oluşan okyanus tabanındaki çatlaklardan metan gazıyla dolu kabarcıklar sıklıkla oluşuyor.

Bir süre sonra bir nedenden ötürü, metandan belirli işlemler meydana gelmeye başlar ve yukarı doğru yükselerek, su yüzden patlayan bir kabarcık oluşturur. Bu olduğunda, gaz havaya kaçar ve eski baloncuğun yerinde bir huni oluşturur.

Bazı gemiler sorunsuz bir şekilde balonun üzerinden geçerken, bazen ise içinden geçer ve çökerler. Gerçekte, hiç kimse metan kabarcıklarının gemiler üzerinde etkisi görmedi fakat bazı araştırmacılar, çok sayıda geminin bu nedenden dolayı kaybolduğunu iddia ediyor.

Manyetik Anormallikler

Bermuda Şeytan Üçgeni bölgesinde, gemilerin tüm seyir ekipmanlarını karıştıran manyetik anormallikler de sıklıkla meydana gelir. Kararsızdırlar ve esas olarak tektonik plakalar olabildiğince uzaklaştığında ortaya çıkarlar.

Sonuç olarak, bir kişinin psikolojik durumunu olumsuz yönde etkileyen, cihazların okumalarını değiştiren ve radyo iletişimini etkisiz hale getiren kararsız elektrik alanları ve manyetik rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Gemilerin kayboluşunun Hipotezleri

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin gizemleri insan aklının ilgisini çekmekten vazgeçmiyor. Neden burada gemilerin enkaza döndüğü ve kaybolduğu; gazeteciler ve bilinmeyenlerin meraklıları tarafından daha birçok teori ve varsayım öne sürülüyor.

Bazıları, navigasyon cihazlarındaki kesintilerin, daha önceden Bermuda Şeytan Üçgeninde yer alan kristallerden kaynaklandığını düşünüyor. Bu kristaller hala aktif ve okyanus tabanının derinliklerinden navigasyon cihazlarında kesintilere neden olan sinyaller gönderiyor.

Bir başka ilginç teori; Bermuda Üçgeninin başka boyutlara ( hem uzayda hem de zamanda ) giden portallar içerdiği hipotezidir. Hatta bazıları, uzaylıların; insanları ve gemileri kaçırmak için Dünya’ya girdiklerin bile eminler.

Askeri hareket ve korsanlık yapan çoğu kişi; modern gemilerin kaybının doğrudan bu iki nedenden kaynaklandığına inanıyor. Özellikle bu tür vakalardan daha önce birden fazla kez meydana gelmesi; insan hatası, uzayda olağan yönelim bozukluğu ve alet okumalarının yanlış yorumlanması da geminin ölümünün nedeni olabilir.

Bir Sır Var Mı?

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin tüm sırları açığa çıktı mı? Sorusu hala meraklı ve heyecanlı kitle tarafından en çok sorulan sorulardan bir tanesi. Bermuda Üçgeni etrafında artan heyecana rağmen, bilim adamları gerçekte bu bölgenin farklı olmadığı ve çok sayıda kazanın esas olarak navigasyon için zor doğal koşullarla ilişkili olduğunu savunuyorlar. Özellikle Dünya Okyanusundaki, insanlar için daha tehlikeli birçok başka yer; bilim adamlarının buranın sıradan bir bölge olduğunun ve kazaların navigasyon kaynaklı olduğunun en büyük dayanağı olmaya devam ediyor.

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin veya Kayıp Atlantis’in uyandırdığı korku; gazeteciler ve diğer sansasyonelciler tarafından sürekli olarak beslenen sıradan önyargılardır.

Kaynak
https://awesomeworld.ru/prirodnye-yavleniya/tajny-bermudskogo-treugolnika.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu