Şehirler

Birmingham Nerede, Hangi Ülkede?

Birmingham, Birleşik Krallık içerisindeki İngiltere’nin West Midlands bölgesinde yer alan ikinci büyük şehirdir. Şehir, Büyük Britanya İmparatorluğunun zirvesi olarak kabul edilen aynı zamanda Britanya Sanayi Devriminin yükselişini ifade eden Victoria Devrinde, “1000 Esnaf Şehri” ve “Dünyanın Atölyesi” olarak isimlendirilirdi.

Birmingham, Birleşik Krallık sanayi devriminin merkezindeydi ve zenginliği, ortaya çıkarak çok sayıda ticaret yolları üzerine inşa edildi. Bu, Venedik veya Amsterdam’dan daha fazla mil uzunluğunda kanallara sahip devasa bir kanal ağına yol açtı.

Birmingham tarihini incelediğimizde; şehir merkezinin çoğunun İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkıldığını ve ardından yapılan binaların da şehre çok az şey kattığını görürüz. Şehir uzun yıllar bu şekilde sönük bir şekilde kaldıktan sonra, 1990’larda radikal bir değişim kararıyla, savaş sonrası binaların çoğunun değiştirilmesine karar verilmiştir. 1990’lardan günümüze kadar; şehir merkezi yayalara ayrılan yollarla kaplanıp, kanallar temizlenip, çekici yürüyüş yolları yapılarak, modern bir şehir görünümüne kavuşmuştur.

Birmingham’ın nüfusu yaklaşık 1,5 milyon civarındadır. Birmingham iklimi incelendiğinde, İngiltere’nin tipik iklimiyle benzeştiği görülür. Yine iç konumu ve nispete yüksek rakımı nedeniyle kışlar biraz daha soğuk, yazlar biraz daha sıcak geçmektedir. Birmingham resmi dili İngilizce, para birimi ise İngiliz Sterlinidir. Birmingham’da yer alan üniversiteler; Aston Üniversitesi, Birmingham Üniversitesi ve Birmingham City Üniversitesidir.

Birmingham’a Nasıl Gidilir?

Birmingham’a nasıl gidilir? Sorusunu şehri ziyaret etmek isteyenlerin cevabını aradığı sorulardandır. Birmingham Havalimanı, şehrin yaklaşık 13 km doğusunda Solihull’da yer almaktadır. Havaalanı, West Midlands bölgesinin geri kalanına sık sık iç ve dış hatlarla hizmet vermektedir.

Havaalanı, ayrıca Birleşik Krallık ve Avrupa’nın bazı yerlerinde, günde birkaç doğrudan uçuş kabul etmektedir. Bu yerler arasında Delhi, Dubai, İslamabad, Luksor, New York, Toronto gibi yerler yer almaktadır.

Şehir, İngiltere’nin demiryolu ağının önemli bir merkezi olduğu için; şehre ulaşıldığında diğer yerlere, trenle ulaşmak çok kolaydır. Alternatif ulaşım yöntemleri arasında otobüs, tekne gibi ulaşım yöntemleri de yer almaktadır.

Birmingham’da Gezilecek Yerler

Birmingham özellikle pitoresk bir üne sahip değildir, ancak şehir merkezinde mağazaların ve kalabalığın bazen belirsiz olduğu çok sayıda ilginç mimari vardır. Böyle büyük bir nüfus merkezi için, kırsal alan şaşırtıcı derecede yakındır. Birmingham’da gezilecek yerlere göz atalım.

 • Aston Hall: 1618-1635 yılları arasında inşa edilmiş, dönem odalarını ve sanat eserlerini içeren, restore edilmiş Jakoben malikânesidir. İngiliz İç Savaşı’ndan gelen top hasarı hala görülebilir. Salon, Arthur Conan Doyle ve Washington Irving tarafından ziyaret edildi ve Washington Irving’in ‘Bracebridge Salonu’na ilham verdi. Aston Hall, her iki yılda bir gerçekleşen ve 17. yüzyıl şenlikleri için tüm alanların mumlarla aydınlatıldığı, ücretli popüler bir Noel etkinliğe ev sahipliği yapar.
 • Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi: Biraz yerel tarihi olan büyük müze, birkaç geçici sergi ve geniş bir Ön-Raffaeloculuk akımı resim koleksiyonu da dâhil olmak üzere geniş bir kalıcı koleksiyonu içerir.
 • Sutton Park: Fundalık, sulak alan, bataklıklar, ormanlık alan ve göller içeren devasa (900 hektarın üzerinde) parktır. 1997 yılında İngiliz Ulusal Doğa Koruma Alanı olarak belirlenmiştir. Golf, olta balıkçılığı, bisiklet ve kuş gözlemciliği gibi birçok aktivite sunulmaktadır.
 • Villa Park: Aston Villa kulübünün stadıdır. Kulüp, 7 FA Cup, 7 lig şampiyonluğu ve bir Avrupa Kupası kazanan Birmingham’ın en başarılı futbol kulübü.
 • Birmingham Katedrali (diğer adıyla St Philip’s Katedrali ): İngiltere Kilisesi Katedrali, 1709-1715 yılları arasında inşa edilmiş, Birmingham Piskoposluğunun merkezidir. Thomas Archer tarafından Barok tarzında bir bölge kilisesi olarak tasarlanan Birleşik Krallıkta 1. dereceden koruma altındaki binadır. Dört muhteşem Raphaelite öncesi vitray pencere içerir.

Birmingham’da Ne Yenilir? Ne İçilir?

Birmingham’ın büyük bir öğrenci nüfusu var. Bu da şehrin ve çevresine dağılmış durumda birçok fast food zincirleri, kebapçılar ve burger arabaları görmemizi sağlıyor. Birmingham’da ne yenilir? Ne içilir? Sorusunun ucuzdan pahalıyla doğru birçok cevabı vardır.

Bristol Road’un Selly Oak bölgesinde ağırlıklı olarak Hintli ama aynı zamanda Türk, Çin, İtalyan ve İngiliz olmak üzere yaklaşık bir düzine ucuz lokanta vardır.

 • Simply Baguette: Kısıtlı bir bütçeyle seyahat ediyorsanız, Opposite Wetherspoons, Corporation Sokağında yer alan bu yeri kaçırmamalısınız. Ucuza birçok baget çeşidi bulabileceğiniz bu yer de uygun fiyatlı farklı yemekler de yiyebilirsiniz.
 • Recess Brindleyplace: Bütçeniz biraz daha orta karar ise; 1 Brunswick Meydanı, Brindleyplace adresinde yer alan bu yeri ziyaret edebilirsiniz. Küçük tabaklarda klasik enderbit ve Portobello kızartması, lezzetli sandviçler, kızarmış shitake mantarlı ve chimichurri soslu büyük tabak tavuk butları, lezzetli hamburgerler, klasik biftek ve patates kızartması dâhil ile birçok seçenek ile karnınızı doyurabilirsiniz.

Birmingham, özellikle konferanslar ve diğer anlaşmalar için sürekli bir araya gelen, çok sayıda iş adamı nedeniyle, epeyce lüks yerlere de sahiptir.

 • Rectory Bar & Restaurant: 50-54 St Pauls Meydanında yer alan bu restoran; kaliteli biftekler, taze balık ve içkiler bulabileceğiniz pahalı yerdir.
 • Jam House: 1 St. Paul Meydanından yer alan bu yer, çeşitli menüleri ve çoğu gece düzenlediği canlı müzik eşliğinde güzel vakit geçirerek, yemek yemenizi sağlar.

Birmingham kulüplerinde kıyafet kısıtlamaları oldukça yaygındır, bu nedenle bir kulübe gitmeden önce oranın kurallarını kontrol etmeyi unutmayın. Birmingham’da ne içilir? Kısaca göz atalım.

 • Bacchus: Burlington Hotel’in altında neşeyle çılgın süslü, gotik tarzdaki mahzen bar. Hareketli New Street’in hemen dışında gizlice gizlenmiş bir mekândır. Bacchus, Şehir Merkezinin gürültüsünden uzakta rahatlatıcı bir vahadır.
 • The Wellington Bennets Hill ( Colmore Row’un hemen yanında ) yer alan bu mekânda; çok çeşitli alkollü içecekler bulabilirsiniz. Bu yerde, yemek servisi yapılmamaktadır, ancak kendi yemeklerini getirenler için çeşniler, çatal-bıçak takımı ve tabak servisi mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu