Bilim

Biyonik Gözler

Renkli görseller, günlük yaşamlarımız da herhangi bir kısıtlama olmaksızın gördüğümüz şeydir. Bu neden ile  vizyonsuz bir yaşam, herkesin sahip olmak isteyeceği bir şey değildir. Dünyayı asla göremeyen bir insanın hayatı ne kadar karanlık ve kasvetli olabilir! Görme engelli insanlara çevremiz de rastlayabilirsiniz. İnsanlar her ne kadar yardımcı olmak isteseler de yapılabilecek pek fazla bir şey yok gibi görünüyor.

İşte bu durum da biyonik gözler ile görme yetisi olmayan kişilere renkli dünyayı göstermek, teknoloji çağında mümkün kılınabilir. Hızlı teknolojik gelişmeler ile günümüz de bir çok hastalığın tedavisi kolaylıkla yapılabiliyor. Biyonik gözler ise dünyanın güzelliklerini hiç görmemiş insanlar için bir umut ışığı oluyor.

Bilim adamları teknoloji alanında çalışmalar yaparken, mühendisler fikirlerin hayata geçirilmesinden dolayı, bu alan da yapılmış olan çalışmalar ile sanal göz görme teknolojisin de bir ileri seviyelere taşınmıştır. Bu neden ile, daha iyi bir dünya yaratmak için bu buluşları kullanmak en önemli görevimizdir. Son zamanlar da, ülkemiz de ve dünyada görme sorunları tedavi etmek için yapay yolları icat etmelerinin nedenlerinden biri. Şuan gelişmekte olan biyonik gözler gelecekte insanlara bir umut ışığı olarak doğacaktır.

Biyonik Gözler Ve Protez Gözler

Protez gözler, herhangi bir belirli hastalık nedeniyle çıkarılması gereken, göz üzerindeki somatik bileşimin ve görünümün yerini alan başka bir yapay göz çiftidir. Gerçek bir göz değil, göz yuvasını örten bir kabuk Görevini görür ve fiziksel olarak kişinin görünümünü düzeltme amacı ile kullanılmaktadır. Biyonik gözler ise beyin hücrelerinin içine implante edilir ve buna göre çalışır. Bu yapay gözler, kişinin dünyayı kendi gerçek gözleriymiş gibi görmesine yardımcı olur. Göz körlüğünün sayısız nedeni vardır, bu nedenle de sayısız tedavisi vardır. Göz ameliyatı yapmadan önce kişinin körlüğünün arkasındaki kesin nedeni ne ise ona göre tedavi uygulanması çok önemli bir konudur.

Görme engelli bir kişi sadece ışıkların göze ne zaman girdiğini ve kornea ve mercek ışığı bu süreçte göz küresinin arka tarafındaki retinaya odakladığında görebiliyordu. Retinadaki ışığa duyarlı hücreler daha sonra odaklanan ışıkları elektrik enerjisine dönüştürür ve bu mesaj daha sonra optik sinir tarafından beyne alınır. Biyonik gözler ise beyne alınan sinyaller sayesin de sizin görme yetinizi geri kazandırmayı planlar. Başarısız vakaların çoğu için, ortaya çıkan sorun hasarlı lens veya kornea ile ilgilidir ve bu nedenle retina ışığı almaz. Bazen ise biyonik göz nakli olumlu sonuçlansa da zarar gören retina yüzünden kısa süre de hasta tekrar eski haline dönmektedir.

İnsan gözü Nasıl Çalışır

Hepimiz biliyoruz ki, insan gözü hassas organlardan biridir ve herhangi bir durum da gözlerimiz de ciddi zararlar oluşmaktadır. Göz ışığa tepki gösterdiğin de ve görme geçişine izin verdiğinde, tüm görselleştirme süreci devreye girer. Sinyaller sürekli olarak beyne gönderilir ve beyin daha sonra buna göre işlev görebilir, örneğin renkleri ve diğer farklılıkları tanımlayabilir.

İlgili Makaleler

Nöronlar, beynin sinir sistemi yoluyla bir şeyleri tanımasına yardımcı olan beyin hücreleridir. İnsan gözü sinir sistemimize bağlıdır, bu nedenle retina tarafından yakalanan ışık bu görüntüyü beyne gönderir ve daha fazla işlenir.

Biyonik Göz Nasıl Çalışır?

Göz ağ sistemi, yüksek frekanslı radyo sinyallerini retinaya implante edilen bir mikro yardımı ile göz önün de bulunan kameraya aktarır ve böylece görme problemini çözmüş olur. İmplante edilmiş çip üzerindeki elektrotlar, retina içindeki optik sinire doğrudan bağlı hücrelere yol vermek için bu sinyalleri elektriksel sinyallere dönüştürür. Bu sinyaller daha sonra optik sinir ile beyinin görüntü işleme merkezlerine aktarılır ve burada resim olarak algılanır.

Biyonik göz, kişinin giyebileceği gözlükler ile birlikte yerleştirilen kameradan görüntü alarak ve gerçekte benzer şekilde çalışabilme özelliğine sahiptir, çünkü daha sonra camın içine kolayca sığar, böylece yapay bir göz olarak tekrar kullanılabilir. Retina tarafından yakalanan görüntüler daha sonra küçük bir elektronik sisteme gönderilir. Bu cihaz, verilen görüntü verilerini elektronik sinyale dönüştürme ve daha sonra alıcılara daha kesin olarak retinaya aktarma özelliğine sahiptir.

Elektrot paneli, beyindeki optik sinire ulaşan darbeler verir, ayrıca hasarlı bir optik sinir durumun da, sinyaller diğer özel cihazların kullanımı ile kolayca gönderilebilir. Beyin sinyalleri aldığında, görmeyen bir  kişinin görmesine izin verecek şekilde işlemeye başlar.

Biyonik Gözlerin Geleceği

Hızlı teknolojik değişikliklerin yanı sıra, görme engelli insanlar için fonksiyonel görme ile daha yüksek kalitede elektrot üretmek mümkündür. Bilim adamları, daha fazla elektrotlu cihazların bu sürecin tamamını ele alıp almayacağını ve sinyal gönderip gönderemeyeceğini test ediyorlar. Son zamanlarda, daha iyi kalite de çözünürlük görüntüleri ile ışınlanmış özne sağlama kapasitesine sahip daha yüksek kaliteli elektrotlar yakında tanıtılacaktır.

Biyonik Gözlerden Bakmak Nasıl Hissettirir?

Bu yapay gözler, normal insan gözlerinin yaptığı gibi vizyonu geri yükleyemez, ancak şeyleri anlayacak ve tanıyacak kadar şeffaftır. Bu gözlükle kör insanlar genellikle normal gözlerle karşılaştırıldığında daha büyük veya bazen daha küçük nesneler görme eğilimindedir.

Anketler, biyonik göz cerrahisinin imalat şirketi tarafından yapılan denemelerin çoğu için çok yararlı olduğunu kanıtladı. Göremeyen bir  kişinin üstünde biyonik göz deneyleri yapılarak başarıya ulaşılmıştır. Biyonik göz takılan bir kişi de görme yetisi yaklaşık olarak 15 metreye kadar sağlıklı bir şekilde gerçekleşmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu