Yaşam

Boyun Ağrılarından Kurtulmanın Yolları

Temposu yüksek bir şehir hayatı, bilgisayar başında bütün gün oturarak çalışmak, mega kentlerin trafiğinde geçirilen uzun saatler ve özellikle de fazla kilolar bilindiği üzere birçok ortopedik soruna yol açmaktadır. Ayrıca hareketsiz bir yaşam tarzını benimseyen kişilerde eklemlerin ve omurgaların fizyolojik açılarının azalmasından veya kısıtlanmasından dolayı sırt, bel ve boyun ağrılarının oluşması kaçınılmaz oluyor. Günlük yaşamımızı kısıtlayan bu bel ve boyun ağrılarında birtakım terapiler ile iyileşme söz konusu olabiliyor. Gerçekleştirilen bu manuel terapi sayesinde özellikle eklemlerin sahip olduğu hareket kabiliyeti tekrardan kazandırılıyor. Peki, boyun ağrılarından kurtulmanın yolları nelerdir ve mümkün müdür? bu yazımızda bunu inceledik.

Boyun, Bel Ve Omuz Ağrıları Neden Oluşur?

Hareketsiz bir yaşam uzmanlara göre genellikle çocukluk döneminde başlamaktadır. Spor ve egzersiz yapmayan gençlerde, omurga ve eklem rahatsızlıkları sık sık baş göstermektedir. Ayrıca masa başında çalışanlar, trafikte çok fazla hareketsiz kalan şoförler, öğrenciler günün bir çok saatinde hareketsiz kalmaktadırlar. Ayrıca telefon ve tablet ile çok fazla zaman geçiren küçük çocuklar da bu kategoriye dahildir. Hatta ilkokul çağındaki bir çocuğun okul çantasının aşırı şekilde ağır olması da ileride birçok boyun ağrısı sorununa yol açabilmektedir. Kısaca her gün hareketsiz şekilde çalışanlar ve boyunlarını zorlayacak derecede iş yapan kişilerde boyun ağrısı problemleri baş göstermektedir.

Eklem açıklığı olan hastalarda özellikle manuel terapi yöntemi çok dikkatli bir şekilde uygulanmaktadır. Çünkü bazı hastaların omurgalarının üst kısımlarında fazlasıyla esnek bir yapı vardır ve bu hastalar için tanı koyma süreci oldukça dikkatli olmalıdır. Bu tür hastaların MR’ına doktorların mutlaka bakması gerekmektedir ve eklem açıklığının ne derece fazla olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi aslında geçmiş yıllardan beri kullanılan bir tedavi yöntemidir. Manuel terapi sayesinde eklemlerde ve omurgalarda çeşitli sebeplerden dolayı oluşmuş olabilecek neredeyse tüm sorunlar elle mobilizasyon ve manipülasyon teknikleri ile geçirilmektedir. Bu sayede eklemlerin ve omurganın bir süre sonra kaybettiği neredeyse bütün hareket kabiliyeti tekrardan geri kazandırılmaktadır. Boynun, belin ve omuzların ayrı ayrı hareket kabiliyetleri vardır. Bu yüzden her bölgede yaşanılan hareket kabiliyetinin kaybı farklıdır. Manuel terapi ile her bölgeye farklı şekilde teknikler uygulanarak hareket kabiliyetinin geri sağlanması amaçlanır.

Manuel Terapi İle Hangi Hastalıklar Tedavi Edilebilir?

Özellikle ameliyet sonrasına rehabilitasyon için hastalara manuel terapi tavsiye edilmektedir. Bunun dışında neredeyse tüm bel, boyun ve omurga ağrıları için manuel terapi yöntemi kullanılmaktadır. Örneğin belinde ve boynunda fıtık olanlar için, duruş problemi yaşayanlar için manuel terapi birebirdir. Ayrıca tendon ve kas yırtıkları olup veya dokularında sertleşme yaşayan hastalar da manuel terapi tekniklerinden faydalanabilmektedir. Yoğun stres altında kaldıktan sonra yaşadığınız sancılı ağrılar bile manuel terapi ile tedavi edilebilmektedir. Son olarak yaş ilerlemesine bağlı olarak ayak, ayak bileklerinde, dizde ve omuzlarda meydana gelen eklem sorunlarında da manuel terapi büyük ölçüde işe yaramaktadır.

Manuel Tedavi Nasıl Bir Yöntemdir?

Doktorlar genellikle ağrının olduğu bölgede sorunu aramaktadırlar. Fakat omurganın içinde binlerce bağlantı noktası bulunduğu için bu noktalar birbirleri arasında zincirleme bir yapı ile birbirlerine bağlıdırlar. Mesela kalça ekleminin çalışmaması veya hareket kabiliyetinin kısıtlaması bile boynu etkiler ve boyunda ağrılara ve hareket kabiliyetlerinin düşmesine sebep olur. Manuel terapi yöntemi sayesinde her yaştaki hastalar için farklı tedavi yöntemleri mümkündür. Manuel terapi yönteminde dikkat edilmesi gereken şey omurganın bir bütün olarak ele alınmış olmasıdır. Çünkü omurga eklem yapısının düzgün çalışmasında en büyük rolü oynamaktadır. Bundan dolayı her bir omurganın hareket kabiliyeti manuel terapi ile teker teker kontrol edilmelidir. Bu sayede daha detaylı tanıla konulabilir ve sorun tek bir tedavi ile çözülebilir. Manuel terapi bir uzmanlık alanı olarak geçmektedir ve kesinlikle tıp eğitimi almış bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde boynunuzdaki ağrılar daha da fazla artacak ve ağrılarınızdan kurtulamayacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu