Şehirler

Braşov şehri Hakkında Bilgiler

Romanya, Orta Avrupa’nın güney doğusunda, Balkan Yarımadası’nın kuzeyinde yer alan bir ülkedir. Başkenti Bükreş, Devlet Başkanı Klaus Iohannis, Resmi Dili Rumence’dir. Romanya’nın para birimi Rumen Leyi (RON) ‘dir. Nüfusu 19,41 milyondur.

Romanya’nın gece hayatıyla ünlü şehri Braşov’dur. Braşov gece hayatı dışında, birçok gezilecek tarihi ve turistik yerleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Braşov Nerededir?

Braşov, Romanya’nın 7.büyük şehridir. Braşov’un nüfusu 552.193’dür.

Ülkenin neredeyse merkezinde bulunan Braşov, Karpat Dağlarıyla çevrilidir. Braşov, Poina Braşov’daki muhteşem dağ manzarası ve eski şehirdeki Alman etkileriyle ortaçağ karışımına sahip bir şehirdir. Braşov, başkent Bükreş’e 176 km uzaklıktadır.

Braşov hava durumundan bahsedecek olursak; özellikle geceleri soğuk ve yağışlı bir havaya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Braşov’da dört mevsim geçişi olmaktadır. Braşov hava durumuna bakıldığı zaman ortalama sıcaklıkların 7,6 ° C olduğunu görebiliriz. Ancak yaz aylarında bu sıcaklık 35 ° C’ye kadar çıkablilir.

Braşov’a Nasıl Gidilir?

Şu anda Braşov havaalanı ne yazık ki bulunmamaktadır. Braşov havaalanı yapılması için 2020 yılında çalışmalar başlamıştır ve 2021 yılı içerisinde faaliyet geçmesi planlamaktadır. Braşov airport ismi verileceği düşünülen Braşov havaalanının açılmasını birçok ziyaretçi dört gözle beklemektedir.

Braşov airpot açılana kadar şimdilik, Otopeni Havalimanı, Sibiu Havalimanı veya Targu Mureş Havalimanına ulaşıp, bu havalimanlarından Braşov’a ulaşmanız gerekiyor.

Braşov, Romanya’nın önemli bir demiryolu merkezidir. Bu yüzden Braşov’a tren ile ulaşım çok kolaydır. Bucuresti Braşov tren seferleri günlük 18 tanedir. Trenler yolculukları, ekonomik ve konforludur. Başkent Bükreş Braşov tren yolculukları 3,5 – 4 saat sürmektedir. Ancak hızlı tren seferleriyle bu süre 2 saate düşürülebilir.

Bükreş havalimanına indikten sonra eğer otobüs ile Braşov şehir merkezine gitmek isterseniz; 3,5 saat süren bir otobüs yolculuğu yapmanız gerekmektedir.

Braşov’da Gezilecek Yerler

Braşov’ un birçok tarihi ve turistik gezilecek yerleri vardır. Fakat bunların arasında Braşov kayak yapmak için özellikle gelen ziyaretçileri göz ardı etmemek gerekir. Braşov kayak yapmak için gelen turistler, Poiana Braşov kayak merkezini tercih etmektedirler. Braşov’da gezilecek yerleri tanıyalım.

  • Biserica Sf. Bartolomeu: Braşov’da bulunan en eski gotik mimari kilisesidir. (1241)
  • Bran Şatosu: Braşov’un 20 km yakınındaki Bran adlı kasabada bulunur. Drakula’nın Kalesi olarak anılan bu yer ürkütücü bir görünüme sahip olduğu için, birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.
  • Sinca Veche Tapınak Mağarası: Sinca Veche köyü yakınlarında bulunan bu mağaranın 7000 yaşında olduğu söylenir. Eski bir mağara olan bu yerin kimin tarafından inşa edildiği bilinmez. Geçmişte tapınak olarak kullanılan bu mağara, Hristiyanlar için kutsal bir yer olarak kabul edilir.
  • Poiana Braşov: Romanya’nın en popüler kayak merkezidir. Sadece Romanya’dan değil; İtalya, Fransa, Almanya, İsviçre ve diğer Avrupa ülkelerinden birçok turistin tercih ettiği önemli bir turizm merkezidir. Arabayla ulaşmak mümkündür fakat arabayla gitmek istemezseniz ya da arabanız yoksa “Livada Poştei” adlı yerde düzenli otobüsler ulaşmanız da mümkündür.

Braşov’da Ne Yenilir? Ne İçilir?

  • Tocanita: Romanya’ya özgü geleneksel yemeklerden biridir. İçerisinde soğan, et ve baharatlar ile pişirilen bir tür yöresel yemektedir. İçerisinde kullanılan et genelde dana etidir.
  • Ghiveci: Romanya geleneksel yemeklerinden ghiveci, sebze severlerin tericihidir. 20’den fazla sebzenin kızartılıp birlikte pişirilmesiyle yapılır. Genelde toprak kap kullanılmaktadır.
  • Papanasi: Romanya’ya özgü, bir çeşit donut olan Papanasi, Romanya’daki en popüler tatlılarının başında gelir. Peynir ve donut’un üzerine reçel ve krema dökülerek servis edilir.

Braşov’da Nerede Yemek Yenir?

  • Şura Dacilor (The Dacians ‘Barn): Poina Braşov kayak merkezi manzarasında Romanya geleneksel yemeklerini yiyebileceğiniz popüler bir restorandır.
  • Coliba Haiducilor (The Outlaws’ Shack): Ahşap görünümlü bir ev şeklinde restorandır. Bu restoranda Poina Braşov kayak Günlük taze yemekler sunan bu restoranda Romanya geleneksel yemeklerini yiyebilirsiniz.
  • Tutta Pasta: İtalyan mutfağına ait yemekleri hatta özellikle makarnayı seviyorsanız, bu restoran tam size göre. Otuz orijinal makarna tarifi sunan bu yer, sadece makarna bulabilirsiniz. Restoran sadece paket servis üzerine çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu