Şehirler

Bregenz Hakkında Bilgiler

Bregenz, Avusturya’nın Vorarlberg  eyaletinin başkentidir. Avusturya’nın en batısında yer alan Bregenz, Konstanz Gölü’nün kıyısındandır. Konstanz Gölü’ne bakan keyifli bir tatil beldesi olan Bregenz, kendinizi doğanın içinde canlandırmanıza ve aynı zamanda kendinizi sanat, kültür ve geleneklere kaptırmanıza olanak tanır.

Bregenz, Almanya ve İsviçre sınırlarına da yakındır. Avusturya’nın başkanı Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’ dir. Avusturya’nın para birimi Euro (€) ’dur. Avusturya nüfusunun çok önemli bir bölümü Bavyera Almancası (Avusturya Almancı) lehçesiyle konuşur. Bu dil dışında; resmi olarak kabul edilmiş diğer lokal diller Macarca, Burgenland Hırvatçası ve Slovencedir.

Nüfusun% 85’i Avusturya vatandaşıdır. % 5’i Avrupa Birliği ülkelerine aittir. Geri kalanı Avrupa’daki diğer ülkelerden ve diğer kıtalardan geliyor.

Bregenz, Konstanz Gölü ( Bodensee ) ile yerel bir dağ olan Pfänder (1064m) arasında, Alplerin kuzey ucunda yer almaktadır. Doğuda İsviçre, batıda Avusturya arasında bölünmüş devasa bir vadi olan Ren deltası yer alır.

Avrupa’nın en büyük göllerinden biri olan Konstanz Gölü kıyısı, Bregenz şehir merkezine birkaç dakika uzaklıktadır. Akşam göle inmeniz ve güzel gün batımına göz atmanız şiddetle tavsiye edilir.

Bregenz’e Nasıl Gidilir?

  • Zürih-Kloten: oldukça büyük bir havaalanıdır. Bu havaalanına geldikten sonra tren ile 1 saat (100 km) bir yolculuk ile Bregenz şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
  • Friedrichshafen: Kostanz Gölünün kuzey sahilinde yer alan bu kentte daha küçük ama Brengez şehir merkezine daha yakın bir havaalanı vardır. Bu havalimanından Bregenz şehir merkezinin uzaklığı yaklaşık 40 km.

Şehrin kuzeyin yer alan Hauptbahnhof (merkez istasyonu), göle ve şehir merkezine yakın konumdadır. Viyana’ya ulaşmak için trene binerek;  Linz, Salzburg ve Innsbruck’ta durakları geçip ulaşmanız mümkündür. Tren ile Bregenz’den Viyana’ya ulaşmak 6-7 saat gibi uzun bir yolculuk gerektiriyor.

Bregenz’de Gezilecek Yerler

  • Kunsthaus Bregenz (KUB): Peter Zumthor tarafından tasarlanan çağdaş sanat sergisidir.
  • Martinsturm (Martin’s Tower): Bregenz’in en ünlü simgesi olan kule, Avrupa’nın en büyük “soğan kubbesi” dir.
  • Altes Rathaus ( Eski Belediye Binası ): 1662 yılında inşa edilen görkemli bir ahşap binadır. Bugün konut olarak hizmet vermektedir.

Bregenz’de Ne Yenilir? Ne İçilir?

Grießnockerlsuppe: Bregenz’de, Avusturya’nın geleneksel meşhur yemeği olan Grießnockerlsuppe’yi hemen hemen her restoranda bulabilirsiniz.  İrmik Hamuru Çorbası olarak bilinen bu çorba, tatlı ve acıyı birlikte tatmanızı sağlıyor.

Kaiserschmarrn: Bregenz’de tatlı olarak yiyebileceğiniz bir başka lezzet. Bir pankek olarak nitelendirebileceğimiz; Kaiserschmarrn, vanilya, pudra şekeri, kuş üzümü ve rom gibi lezzetlerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor.

Bregenz’de Nerede Yemek Yenir?

  • Tokyo Japanisches Restaurant: Eğer Avusturya yemekleri yemek istemiyorsanız, bu restorana uğrayıp, Japon yemekleri yiyebilirsiniz.
  • Freischwimmer Bregenz: Göl manzarası eşliğinde, Avusturya yemeklerini bulabileceğiniz bu restoranda eğer isterseniz, vegan ve vejetaryan birçok yemek bulunuyor.
  • Stadtgasthaus: Geleneksel Avusturya yemeklerini yiyebileceğiniz bu restoranda deneyebileceğiniz bir başka lezzet: karides ile spagettidir.
  • Eismanufaktur Kolibri: Bregenz’deki restoranlarda karnınızı doyurduktan sonra, üzerine nefis bir tatlı yemek isterseniz buraya uğrayabilirsiniz. Günlük taze dondurmalar yiyebileceğiniz bu yerde, waffle lezzetini de tatmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu