Yaşam

Bristol Üniversitesi Nerede? Bristol Üniversitesi Hakkında Bilgiler

Bristol Üniversitesi, İngiltere’nin Bristol şehrinde bulunan bir üniversitedir.  Bristol Üniversitesi nerede? Sorusunu ülke ve şehir belirterek yanıtladık fakat bir de üniversitenin bulunduğu bu şehri kısaca tanıyalım. Bristol, yaklaşık 450.000 nüfusuyla, Birleşik Krallığın en kalabalık sekizinci şehri ve Güney Batı İngiltere’nin en kalabalık şehridir. Denizcilik tarihi ile ünlü bu şehir, ticaret, kültür ve eğitim açısından ülkenin sayılı şehirleri arasındandır.  Bristol Üniversitesi, 1876 yılında kurulmuş, İngiltere’deki en popüler ve başarılı üniversitelerinden biridir. 2023 QS Dünya Üniversite Sıralamasında, Dünyada 61. sırada yer almaktadır.

Üniversite, ilk olarak 1876 yılında University College adıyla kuruldu.1909 yılına kadar bu isimle eğitim hayatına devam eden üniversite, daha sonra bugünkü adını almıştır. Oldukça eski bir tarihi bulunan bu üniversite, Bristol şehrinin kalbinde yer almaktadır. Üniversite, Russel Grubuna üyedir.  Aynı zamanda, İngiltere’nin mezuniyet sonrası işe yerleşme oranı en yüksek, eğitimi yarıda bırakma oranının ise en düşük olduğu üniversiteleri arasında yer almaktadır. Birleşik Krallıktaki en iyi okul listesinde zaman zaman yeri değişse de ilk 25 içindeki yerini her zaman korumuştur.

Ülkenin sayılı üniversiteleri arasında yer alan Bristol Üniversitesi, araştırma merkezleri, finansman şirketleri ve endüstri tarafından, yenilenme ve araştırma merkezi olarak gösterilmektedir. Uzun zamandır sayılı üniversiteler arasındaki yerini hiç kaybetmeyen Üniversite, uluslararası ölçekte sahip olduğu endüstriyel bağlantılar ile dikkat çekmektedir. Bu üniversiteden mezun olanlar, iş bulma konusunda zorluk çekmemektedir. Mezunlar, yüzlerce farklı sektörde istihdam edilmektedir.

Bristol Üniversitesi Öğrenim Görmüş Tanımış Kişiler

Bu üniversitenin, kendi alanlarında oldukça başarılı olan ve Dünya çapında bilinen birçok ünlü mezunu vardır. Bu ünlülerden bazılarını tanıyalım.

  • David Bohm: 1917 – 1992 yılları arasında yaşamış, teorik fizik, felsefe ve nöropsikoloji alanlarında önemli katkılarda bulunmuş olan kuantum mekaniği fizikçisidir.
  • Letsie:1963 doğumlu David Mohato Bereng Seeiso, Lesotho ülkesinin kralı olarak görev yapmaktadır. Günümüzde halan Lesotho ülkesinin kralı olarak görev yapan III. Letsie, Bristol Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişiler arasında yer almaktadır.
  • Manuel Esquivel: 1940 – 2022 yılları arasında yaşamış Belizeli siyasetçi, Bristol Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişiler arasında yer almaktadır. Esquivel, Belize ülkesinde, 1984 ile 1989 ve 1993 ile 1998 yılları arasında olmak üzere iki farklı dönemde başbakanlık yapmıştır.
  • Matt Lucas: 1993 ve 1995 yılları arasında Bristol Üniversitesinde okumuş olan İngiliz komedyen, senarist, aktör ve şarkıcıdır. Independent tarafından, İngiltere’nin en etkili 100 eşcinsel erkek ve kadınları listesinde yedinci olarak gösterilmiştir.
  • Dominique Strauss-Kahn: Fransız ekonomist, avukat ve siyasetçi Fransa Sosyalist Partisinin üyesidir. Bristol Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişiler arasında yer alan Strauss-Kahn, ülkesinin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin de desteğiyle 28 Eylül 2007 tarihinde  IMF Başkanı olup, 2011 yılına kadar görev yapmıştır.

Bristol Üniversitesi Bölümleri

Üniversitede, sanat, mühendislik, sağlık bilimleri, yaşam bilimleri, bilim, sosyal ve hukuk olmak üzere fakülteler bulunmaktadır.  Bu fakültelere bağlı birçok bölüm bulunmaktadır. Bristol Üniversitesi bölümlerinden bazıları şunlardır:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu