Şehirler

Budapeşte Hakkında Bilgiler

Budapeşte de kültürel ve turistik açıdan bugün dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer almaktadır. Berlin gibi burası da gayrimenkul yatırımı için bir destinasyondur. Budapeşte çok yaşanabilir, modern, romantik, sevimli, düzenli ve temiz bir şehirdir.

Budapeşte Nerededir?

Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir.  Macaristan’ın başkanı János Áder, para birimi Macar Forinti’dir. Resmi dili Macarca olan Macaristan’ın nüfusu 9,77 milyondur. Macarca dışında; Almanca ve İngilizce yaygın olarak konuşulan diller arasındadır. Macaristan 1 Mayıs 2002’de Avrupa Birliği’ne katıldı.

17 Kasım 1873 tarihinde kurulan, Budapeşte’de nüfusun neredeyse tamamına yakını, resmi dil olan Macarca konuşmaktadır. Budapeşte de İngilizce konuşabilen insan sayısı orta düzeydedir. Avrupa’nın en keyifli şehirleri arasında yer alan Budapeşte, doğal ortamı ve mimarisi nedeniyle “Doğu’nun Paris’i” olarak adlandırılmıştır. Budapeşte’nin iklimi ılıman kıtasaldır, kışlar soğuktur (-4 ile +4 arası) ve yazlar kuru ve sıcaktır.

Eski yıllarda Tuna Nehri; Budin’i ve Peşte’yi ayırmıştı. İki şehrin birbirine bağlanması için Chain Köprüsü inşa edilmeye başlandı. 17 Kasım 1873 yılında tamamlanan köprü ile birlikte iki şehir birbirine bağlantı ve şehrin adı Budapeşte oldu.

İdari olarak 23 ilçeye ayrılan Budapeşte’nin yaklaşık nüfusu 2 milyondur. Yılda yaklaşık 2,7 milyon ziyaretçisi olan Budapeşte; ekonomik, tarihi ve kültürel açıdan oldukça zengindir.

1987 yılında Budapeşte’nin; Tuna Kıyısı, Buda Kalesi ve Andrássy Bulvarı, kültürel ve mimari önemi açısından UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenmiştir.

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Çoğu yolcu ulaşım imkânlarının daha kolay olması nedeniyle Budapeşte Franz Liszt Uluslararası Havalimanı üzerinden Budapeşte’ye ulaşır. Ayrıca yine şehir merkezinin 16 km dışında Macaristan’ın en büyük havalimanı olan Liszt Ferenc havaalanı, eski adı Ferihegy olarak da anılan bir havalimanı daha vardır.

Budapeşte Franz Liszt Uluslararası Havalimanına indikten sonra, Budapeşte şehir merkezine ulaşmak için,  M3 (mavi hat) metro istasyonuyla, 25 dakika kadar metro yolculuğu yaparak Budapeşte’nin merkezine ulaşabilirsiniz. Eğer Budapeşte Franz Liszt Uluslararası Havalimanına, Budapeşte’nin merkezine ulaşmak için otobüs ile ulaşımı tercih ederseniz; 35 – 40 dakikalık yolculuk yapmanız gerekiyor.

Eğer Liszt Ferenc Uluslararası Havalimanına iniş yaptıysanız, bu havalimanından ücreti özel otobüslerle 40 dakikalık bir otobüs yolculuğu yaparak Budapeşte’nin merkezine ulaşabilirsiniz.

Macaristan’ın içerisinde yolculuk yapacaksınız, Volán Derneği tarafından işletilen ulusal otobüs ağını kullanarak yolculuk yapmanız en kolay ve en iyi seçenek olacaktır. Bu otobüs ağıyla Macaristan’ın her köşesine ulaşmanız mümkündür.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

  • Parlamento ( Eyalet Binası ): Macar Ulusal Parlamento binasıdır. Mimar Imre Steindl tarafından tasarlanan ve 1880-1902 arasında inşa edilen Avrupa’nın en büyüğüdür. Parlamento kubbesinin altında Macar kraliyet mücevherleri sergilenmektedir.
  • Kraliyet Sarayı ( Kraliyet Sarayı ): Tepede yer alan en ihtişamlı ve popüler cazibelerden biri olan Kraliyet Sarayı, tarihi boyunca en az 6 kere yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir. İçerisinde bazı kısımlar müze, bazı kısımlarda ise ulusal galerinin olduğunu görmek mümkündür.
  • Aziz Stephen Katedrali ( Bazilika ): İki kule ve tepesinde bir kubbe bulunduran, Miklós Ybl ve József Hild tarafından tasarlanan ve 1851-1905 arasında inşa edilen bina, Budapeşte’nin en yüksek kilisesi  Kilisenin sol mihrabında “kutsal sağ elin Şapeli” vardır. Macaristan’ın ilk kralı olan St.Stephen’ın mumyalanmış sağ eli, cam bir kutuda hayatta sergilenmektedir.

Budapeşte Ne Yenilir? Ne İçilir?

Macar mutfağı oldukça zengindir. Budapeşte’de yiyebileceğiniz geleneksel yemeklerden en popüler olanları: gulaş çorbası ve pörkölt (bir et yahnisi)’dür. Macar mutfağına ait aşağıdaki meşhur yemekleri ve tatlıları da Budapeşte de yiyebilirsiniz.

  • Halászlé: Balıkçı çorbasıdır. Budapeşte’de tatmanız tavsiye edilir.
  • Töltött káposzta: Lahana dolması, pişmiş lahana yaprakları etle doldurulur ve kırmızı biber sosu eklenerek ekşi krema ile servis edilir.
  • Gundel palacsinta – Gundel krep (krep): Macar mutfağındaki denemeniz gereken tatlılardan biridir. Rom, kuru üzüm, ceviz ve limon kabuğu rendesi ile hazırlanan dolgulu, çikolata sosu ile servis edilir.
  • Kürtőskalács (bacalı kek): Budapeşte de denemeniz gereken bir başka tatlıdır. Baca şeklindeki şişte pişirilen, tereyağı ve şekerle kaplanarak gevrek bir kabuk oluşturan lezzetli bir tatlı hamur işidir. Kekler piştikten sonra tarçınlı şeker veya çikolata gibi çeşitli malzemelerle rulo haline getirilerek servis edilir.

Macaristan’da bir şeyler içmek isterseniz. Macaristan’ın kökenli geleneksel bir meyve içkisi pálinka’yı denemelisiniz. %50 – % 70 oranında alkol içeren pálinka ‘dan en popüler olanları; bal, erik, kayısı, vişne ve Williams armutundan yapılanlardır.

Budapeşte’de Nerede Yemek Yenir?

  • Lángos Papa: Restoran adını meşhur Macar yemeği Lángos’tan almıştır. Bir tür kızarmış yassı ekmek olan Lángos, içerisinde; gravyer peyniri, emmental peyniri, ekşi krema, ve sarımsak ile servis edilir.
  • Daubner Cukrászda: Ev yapımı meşhur Pogácsa’ları yiyebileceğiniz restorandır. Adından da anlaşılacağı üzere peynirli, etli, sebzeli vb. çeşitleri olan dışı çıtır, içi yumuşak bu poğaçaların, Macaristan’a Osmanlı Devleti döneminde geldiği ve burada geniş bir yer edindiği bilinmektedir.
  • Csarnok Vendéglő: Budapeşte’de ne yenir başlığımızdaki bir başka tanıdık lezzet ile daha karşı karşıyayız. Etli ve etsiz seçenekleri bulunan lahana sarması yani Töltött Káposzta, burada daha çok etli tercih edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu