Şehirler

Bulgaristan hakkında bilgiler: Başkenti, Nüfusu ve Tarihçesi

Bulgaristan nasıl bir ülke? Bulgaristan, özellikle ekonomik bir ülke olması gezginler tarafından giderek tanınan bir ülkedir. İç şehirlerden dağ manastırlarına ve Karadeniz kıyılarına kadar Bulgaristan, her ziyaretçinin anlayacağı tarih ve kültür açısından zengindir.

Bulgaristan, Karadeniz’in batı yakasında, Balkanlar’da bulunan bir ülkedir. Tuna Nehri, Bulgaristan ile Romanya arasındaki en uzun sınırı oluşturur. Diğer komşular Türkiye, Yunanistan, Sırbistan ve Makedonya Cumhuriyeti’dir.

Bulgaristan’ın nüfusu 2019 yılına göre 7 milyondur. Bulgaristan’ın resmi dili Bulgarcadır. Üniter parlementer demokrasi yönetim sistemine sahip olan Bulgaristan’ın Cumhurbaşkanı Rumen Radev, başbakanı Boyko Borisov ‘dur.

Bulgaristan iklimi; iç kısımda yer alan yüksek kesimlerde kışlar; karlı ve soğuk, yazlar sıcak ve nemlidir. Kıyı kısımlarda ise; sonbaharlar ılık, kışlar serin, yazlar ise ılık ve esintilir.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dır. Bulgaristan’ın para birimi Lev ( BGN )’ dir.

Bulgaristan’ın Tarihçesi, Bulgaristan Ne Zaman Bağımsız Oldu?

Bulgaristan’ın ilk sakinleri Traklardır. Önce Roma İmparatorluğu sonra Bizans İmparatorluğunun egemenliğine giren Bulgaristan, 14. Yüzyılda Türklerin Rumeli’ye çıkışıyla birlikte Osmanlı Devleti’nin egemenliğine girmiştir.

Osmanlı Devleti’nin gerileme döneminde, Çarlık Rusya’nın da desteğini arkasına alan Bulgaristan, 93 Harbinden Osmanlı Devleti’nin yenilgiyle çıkmasıyla birlikte 3 Mars 1878 tarihinde içişlerinde bağımsızlık kazanmış, 5 Ekim 1908 tarihinde ise tam bağımsız Çarlık olarak tanınmıştır.

Bulgaristan’a Nasıl Gidilir?

Bulgaristan’da, Sofya, Varna, Burgaz ve Plovdiv şehirlerinde olmak üzere dört adet uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Bulgaristan’daki havalimanları; Batı Avrupa, Doğu Avrupa ve İsrail’den gelen uçuşları kabul etmektedir.

Bulgaristan’a uluslararası trenlerle ulaşmak da mümkündür. Uluslararası trenler; Kiev, İstanbul, Viyana, Moskova gibi ortak şehirlerden, Sofya ve Varna başta olmak üzere bazı şehirlere trenle ulaşılabilir.

Bulgaristan’a ulaşıldıktan sonra, Bulgaristan içerisindeki şehirlerin seyahatı için otobüs, tren ve taksi gibi ulaşım yöntemleri kullanılabilmektedir. Ülke içerisindeki en hızlı toplu taşıma aracı otobüstür. Trenle seyahat etmek daha yavaş fakat daha ucuzdur.

Bulgaristan’da Gezilecek Yerler

Bulgaristan’da gezilecek şehirlerin bazılarından kısaca bahsedelim.

  • Alexander Nevsky Katedrali: Bulgaristan’da gezilecek yerlerin başında gelen bu katedral, 30 yıl süren bir yapım süresinin ardından, 1912 yılında resmi olarak açılmıştır. Rus askerinin anısına yapılan bu Ortodoks kilisesini görmenizi tavsiye ederiz.
  • Borisova Gradina Parkı: Sofya’da bulunan bu park, şehrin kalabalık ve gürültülü ortamından kaçıp rahat bir nefes almak isteyenler için bulunmaz bir fırsat. Her yaştan insanın buluşma noktası olan bu parkta yürüyüş yaparak huzurlu bir geçirebilir, ayrıca içerisindeki hayvanat bahçesini de ziyaret edebilirsiniz.
  • Ulusal Sanat Galerisi: Bulgaristan’da gezilecek yerlerden biri olan Bulgaristan’ın en büyük sanat galeris İçerisinde, Orta Çağ’a kadar dayanan 50 binden fazla eserle, tarihe bir yolculuk yapabilirsiniz.

 Bulgaristan’da Ne Yenilir? Ne İçilir?

Bulgar mutfağı, Türk ve Yunan etkisinde kalmış, bir Güneydoğu Avrupa mutfağı temsilcisidir. Yine de kendine özgün lezzetlere sahip olan Bulgar mutfağı; süt ürün çeşitliliğinden, şarap çeşitlerine kadar çeşitli yiyecek ve içeceklere sahiptir. Ayrıca Bulgar mutfağında çeşitli sıcak ve soğuk çorbalar da bulunur, soğuk çorbaya bir örnek taratordur. Bulgaristan’da ne yenilir? Ne içilir? İnceleyelim.

  • Yoğurt ( kiselo mlyako ): Bulgaristan’da çok popülerdir. Ana yemeklere eklenebilir ( özellikle ciğer ve kıyma esaslı yemekler ), ayran yapılabilir.
  • Tarator: Yoğurt ve salatalıktan yapılan soğuk bir çorbadır. ( bazen dereotu, sarımsak, ceviz ve Ayçiçek yağı eklenir) Özellikle yaz sezonunda oldukça popülerdir.
  • Kyopoolu: Bulgaristan’da ne yenilir? Sorusunun en lezzetli cevaplarından biridir. Popüler bir Bulgar Türk lezzeti olan bu yemek; çoğunlukla kavrulmuş patlıcan ve sarımsaktan yapılır; dolmalık biber, domates ve maydanoz eklenir. Bazen üzerine yoğurt ilave edilip, yanında Paskalya’da çok popüler olan yeşil salata ile servis edilir.
  • Shopska salatası: Balkanlar ve Orta Avrupa’da popüler olan geleneksel bir Bulgar soğuk salatasıdır. Shopi olarak da bilinen bu salata; domates, salatalık, soğan / yeşil soğan, çiğ veya közlenmiş biber ve maydanoz ile yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu