Şehirler

Butan Nerede?

Butan ( Bhutan ) Himalayalar’da, Çin’in Tibet Özerk Bölgesi ile Hindistan arasında yer alan küçük bir ülkedir.

Butan nüfusu 2018 sayımlarına göre 754.394’dür. Butan’ın resmi dili Dzongkha’dır. Anayasal Monarşi ( meşruti monarşi ) yönetim sistemine sahip olan Butan’ın, Butan’ın Kral’ı Jigme Khesar Namgyal Wangchuck, başbakanı ise Lotay Tshering ‘dir.

Butan’ın iklimi çeşitlilik göstermektedir. Dağlık bir arazi üzerine kurulan ülkede; kuzey ovalarda tropikal iklim, orta kısımdaki vadilerde kışlar soğuk, yazlar sıcak, Himalayalar’da ise kışlar sert, yazlar serin geçer.

Budan’ın resmi dini, Vajrayana Budizmi ( %74,7) ‘dir. Budan’daki diğer dinler şunlardır: Hint ve Nepal’den etkilenen Hinduizm (% 22,6), yerli inançlar (% 1,9), diğer (% 2,7)

Butan’ın başkenti Thimphu, yüzölçümü 38.394 km2 ‘dir. Butan’ın para birimi Ngultrum ( BTM ) ‘dur.  Butan kültürel ve coğrafi olarak; Merkez Butan, Doğu Butan ve Batı Butan olarak üç bölgeye ayrılır.

Butan Ne Zaman Kuruldu? Butan’ın Tarihçesi

Butan’ın Krallığının tarihi hakkında çok az şey bilinmektedir. Tarihsel kayıtlar, Budizm’in 7.yüzyılda Guru Rinpoche’nin ( Padmasambhava ) Butan’ı ziyaret edip manastırlar kurmasıyla gelişiyle başladı.

1865 yılında, İngiltere ve Butan’ın bazı sınır topraklarını devretmesi karşılığında sübvansiyon alacağı Sinchulu Anlaşmasını imzaladılar. İngiliz etkisiyle 1907 yılında monarşi kuruldu, üç yıl sonra İngilizler, Butan’ın içişlerine karışmamayı kabul ettiği ve Butan’ın İngiltere’nin dış işlerini kendi yönetmesine izin verdiği bir anlaşma imzaladılar.

Bu rol, 1947 yılından sonra Hindistan tarafından üstlenildi. İki yıl sonra Hint – Butan anlaşması imzalandı, Britanya tarafından ilhak edilen topraklar, Butan’a iade edildi.

Butan’a Nasıl Gidilir?

Yerini pek az kişinin bildiği, sevimli bir ülke olan Butan’a nasıl gidilir? Son yıllarda ülkeyi merak edenlerin sorduğu sorulardan biridir.

  • Paro Uluslararası Havalimanı, havadan Butan’a tek giriş noktasıdır. Hindistan, Bangladeş ve Tayland’daki çeşitli noktalara uçuşlar gerçekleştirilmekte ve çeşitli ülkelerden uçuşlar kabul edilmektedir.
  • Bagdogra Havalimanı, Hindistan’ın komşu eyaleti Batı Belgal’deki Siliguri şehrine yer alır. Bu havalimanını kullarsanız, buradan; Butan’ın sınır kasabası Phuentsholing‘e arabayla dört saat uzaklıktadır.

Hindistan’ın batısında yer alan Kolkata’ya giderseniz, Butan’a ulaşmak için yaklaşık 18 saat süren bir yolculuk yapmanız gerekmektedir.

Butan’da demiryolu yoktur. En yakın tren yolu seçeneklerinin ikisi de Hindistan’da bulunur.

Butan’da Gezilecek Yerler

Butan’da gezilecek şehirlerin bazılarından kısaca bahsedelim.

  • Taktsang Manastırı (Kaplan Yuvası): Paro’da yer alan bu manastır, Dünya’nın en önemli Budist yerlerinden biridir. Guru Rinpoche, 8. Yüzyılda, Butan’a ikinci ziyaretinde bu manastırı ziyaret etmiştir. Butan’da en çok tanınan ve ziyaret edilen anıttır. Tapınak, 1200 metrelik bir uçumun kenarına, 1692 yılında inşa edilmiştir.
  • Kurje Lhakhang: Duvara gömülü Guru Rinpoche’nin vücut baskısı ile bir mağaranın etrafına inşa edilmiş bir tapınaktır. Jakar’da bulunan bu tapınakta; Guru Rinpoche, ilk Butan ziyareti esnasında meditasyon yapmıştır, bu nedenle, ülkedeki en eski Budist kalıntısı olarak bilinir.
  • Dzonglar / Kaleler: Tashichho Dzong, Butan’daki Thimpu şehrinin kuzey ucunda, Wang Chu’nun batı yakasında bulunan bir Budist manastırı ve kalesidir.

Butan’da Ne Yenilir? Ne İçilir?

Pirinç, her öğünde temel bir besin maddesidir. Acı biber ve / veya peynirle pişirilen sebze veya et yemekleri, Butan mutfağının geleneksel lezzetlerinden birini oluşturur. Artık Thimphu’da patates kızartması, domuz eti veya dana kaburga, pizza servis edilen bazı restoranlarda güveç ve Batı Avrupa yemekleri mevcuttur. Butan’da ne yenilir? Ne içilir? Birkaçına göz gezdirelim.

  • Ema Datshi: Yak peyniri ve çok sayıda biber çeşidi kullanılarak yapılan, geleneksel Butan güveci Butan ulusal yemeği olarak da bilinen bu yemek; sarımsak, yağ, soğan, domates ve split biber içerir. Bu yemeği; Thimphu’ daki Chang Lam ‘da yiyebilirsiniz.
  • Shakam Paa: Butan’da ne yenilir? Sorusunun bir diğer cevabı, bu büyülü Butan yemeği Sığır eti ile kullanılarak yapılan bu yemek; kurutulmuş biber ve turp’da içerir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu