Tarih

Büyük Çin Kıtlığı

 

Büyük Çin Kıtlık dönemi 1959 ile 1961 yılları arasında Çin Halk Cumhuriyetinde yaşanmıştır. Büyük Çin Kıtlığı, insanlık tarihindeki en ölümcül ve on milyonlarca kişinin öldüğü, açlıktan kaynaklanan ölümlerin gerçekleştiği, insanlık tarihinin en büyük felaketlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Çin Komünist partisi, kıtlık dönemini, şanssızlıklarla dolu doğal afetler zincirine bağlasa da, Çin Devlet arşivlerinden çıkan belgeler, yazışmalar ve istatistikler durumun hiç de öyle olmadığını göstermekteydi. Büyük Çin Kıtlığının en önemli etkeni, Büyük Sıçrayış olarak nitelendirilen dönemdeki izlenen politikalardı.

1962’nin başlarında Yedi Bin Kadro Konferansında, ÇHC’nin ikinci Başkanı Liu Shaoqi, Büyük Çin Kıtlığı olarak nitelendirilen dönemin; resmi olarak % 30’luk bir kısmının doğal afetlere, % 70’lik kısmının ise insan yapımı hatalara bağlı olduğunu açıkladı.

Büyük Çin Kıtlığına neden olan ana sebeplerden bazılarını inceleyelim.

  1. Büyük Atılım

Çin Komünist Partisi 1949 yılında yönetime gelmiştir. Bu dönemde Çin ekonomisinin büyük dayanağı tarımdı. Çin Devlet Başkanı Mao Zedong, tarıma dayanalı ekonomilerin ancak geri kalmış toplumlarda olduğu düşüncesiyle aklındaki ilk hedefi olan ve Büyük Hedef ( Great Leap Forward ) projesini devreye soktu.

Bu seferberlik ile çoğunluğunu çiftçilerin oluşturduğu milyonlarca Çinli tarlalardaki çalışmalarını bırakıp madenlerde kömür ve demir çıkarma, ağaç kesme, kilden fırın yapma vb. gibi işlere yönlendirildiler. Çelik üretimine yönlendirilmeye çalışan bu süreçte çelikten ziyade dökme demirler elde edildi ve başarısız olundu fakat eyalet bürokratları Mao Zedong’a yaranmak için sahte raporlar düzenleyip gönderdiler.

Gönderilen bu raporlarda hızla azalan tarım üretimi, kâğıt üzerinde abartılı rakamlarla ifade edilerek azalma değil artma yönünde ilerlediği beyan edildi. Başarılı olarak gösterilen bu süreç aslında Büyük Çin Kıtlığının ilk sebeplerinden biri oldu.

  1. Hatalı Tarım Teknikleri

Rus tarım uzmanı Trofim Lysenko’nun fikirlerinden yola çıkılarak tarım uygulamalarında değişiklikler yapıldı. Bu uygulama yakın dikim sonucu, fide yoğunluğunun önce üç katına sonra iki katına çıktığı yönündeki bir uygulamaydı. Aynı türden bitkilerin birbiriyle rekabet edemeyeceği düşüncesiyle yakın dikim gerçekleştirildi. Sonucunda doğal döngüler neticesinde tam rekabet ortamı oluşturulmuş oldu, bu ortam ise büyümeyi durdurup, verimliliği düşürdü.

  1. Dört Haşere ile Mücadele

Çinliler, sıtmadan sorumlu tuttukları sivrisinekler, vebadan sorumlu tuttukları fareler, sinir bozucu buldukları karasinekler ve tohumları yiyerek tarım üretimine zarar verdiğini düşündükleri serçeleri yok etmeye karar verdiler.

Milyonlarca Çinli, serçelere vurarak, vuramadıklarını ise ellerindeki tencere tavayla yere inmelerini engellediler. Bu süreçte kalan serçe yuvaları dağıtılıp, serçe yumurtaları ise kırıldı. Serçelerin Çin’de soyları tükenme noktasına geldi. Yaklaşık 1 milyar serçenin öldürüldüğü tahmin edilen bu başarısız süreçte, serçelerin nüfusu bitme noktasına gelmişken tarımda başarısızlıkta baş gösterdi.

Tükenme noktasına gelen serçe nüfusu nedeniyle, özellikle ekin yiyen böcekler başta olmak üzere haşarat popülasyonu patlamıştır.

  1. Doğal Afetler

Çin hükümetinin, Büyük Çin Kıtlığının ana sebebi olarak gösterdiği Doğal Afetler konusunda ise; Çin’in ünlü Sarı Nehri yer alıyor. 1959 yılının Temmuz ayında taşmasıyla birlikte Çin’in doğu bölgeleri sular altında kalmış ve bu taşkın sonucunda; salgın hastalıklar ve tarım ürünlerinin zarar görmesinin kıtlığın ana sebebi olduğu belirtilmişti. Bu doğal afet sonucu 2 milyon insanın öldüğü ifade edilmişti.

Aslında doğal afet olarak nitelendirilen bu taşkın da yine Hollandalı akademisyen Frank Dikötter’e göre, 1959 yılında Büyük Atılım projesi kapsamında izlenen yanlış politikadan kaynaklıydı. Çünkü Sarı Nehir boyunca, plansız ve yanlış inşa edilen barajlar vardı ve bu büyük sel bundan kaynaklanmıştı.

 

Özetleyecek olursak; Büyük Çin Kıtlığı, büyük ölçüde kırsal alanlarda yaşanmıştır, şehirlerde yaşayan Çinli halk bu felaketlerden haberdar olmamıştır. Özellikle Komünist rejiminin türlü yöntemlerle süreci baskılaması ve gerçekleri sansürleyerek bu trajediyi hem Dünyadan hem de kendi halkından gizledi. Gerçekte neler yaşandığı çok sonraları gün yüzüne çıkarılabilmiştir.

  1. Serçe Soykırımı

Çin, hem ülke genelinde bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek için bazı hayvanlara savaş açtı. Sivrisinekleri, fareleri, karasinekleri ve tohumları yiyerek tarım üretimine zarar veren serçeleri yok etmeye başladı. Alınan kararlar sonra serçeler önemli oranda yok edildi. Bulunan yuvaları yıkılan, yumurtaları kırılan ve yavruları öldürülen serçelerin Çin’de soyları tükenme noktasına geldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu