Yaşam

Büyümeyen Kedi Cinsleri

Büyümeyen kediler olduğunu biliyor muydunuz? Evet, olduğu gibi, bir kediciği sahiplenmeyi düşünüyorsanız ve sonsuza kadar küçücük kalmasını istiyorsanız, burada her zaman aynı büyüklükte olan büyümeyen altı kedi ırkı bulacaksınız.

Hayvanlar âlemi içerisindeki en sevimli türlerden biri olan kediler, günlük yaşantımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Özellikle sokakta denk geldiğimiz kedilere karşı büyük bir sevgi ve şefkat duyuyorken bir süre sonra evimize bir kedi alarak beslemeye karar veriyoruz.

Evde kendisine ufakta olsa yer ayırmak istediğimiz kedilerin birçok boyutu, karakteri, dış yapısı ve ırkı bulunuyor. Özellikle son dönemlerde minyon yapılarıyla dikkat çeken ve tercih edilen büyümeyen kedi cinsleri, Singapura, Devon Rex, Munchkin,  Cornish Rex, American Curl ve siyam kedisini evinde kedi beslemek isteyenlerin en çok tercih ettiği kedi cinsleridir.

Belki evinizde çok fazla yeriniz yoktur ya da kedinizin normal bir kedi türüne göre neredeyse yarı büyüklüğünde olmasını tercih ediyor olabilirsiniz. İşte böyle bir kedi tercih etmek isterseniz; büyümeyen kedi cinsleri tam size göre. Büyümeyen kedi türlerinden en popüler olan birkaçına göz atalım.

2. Singapura

Singapur

Habeş kedilerine benzer, ancak daha küçüktür, yuvarlak başlı ve kısa saçları, büyük kulakları ve tıknaz, kaslı gövdesi vardır. Asya ülkelerinden Singapur’da ortaya çıkan bu kedilere, Singapur sokaklarında sıkça rastlamak mümkün. Singapura kedisi, dünyanın en küçük kedisidir. Singapura, Fransa ve İngiltere’ye götürüldükten sonra popüler olmuştur.

Cat Fanciers Association tarafından 1982 yılında farkedilen Singapura, bu tarihlerde yeni bir cins olarak kabul etmiş ve sonrasında kendisini ispat etmiştir. 1988 yılı itibariyle; cinsiyle ve yetenekleriyle çok fazla dalda şampiyonluk ve dereceler elde etmiştir.

Singapura, üçgen küçük bir yüze, yeşil ya da altın rengi tonlarındaki iri gözleriyle kedi severlerin dikkatini çekmektedir. Kısa ve ince tüyleri, siyah, kahverengi, krem ve gri, ayrıca desenli de olabilen tonlara sahiptir.

2. Devon Rex

Devon rex

Var olan en küçüklerden biri olan Devon Rex, İngiltere’nin Devon ilçesinde yaygın olarak görülen iki kedinin çiftleşmesi sonucu meydana gelmiştir.

Kalın ve dalgalı tüylere sahip olan Devon Rex, çok fazla tüy dökmediği için, kedilere alerjisi olan insanların tercih sebeplerinden biri olmaya devam etmektedir.

Devon Rex cinsi kediler hiç duyulmayacak şekilde az bir sesle miyavlar. Çok sevecen ve cana yakın olan Devon Rex, sizinle sofraya oturabilir, sizinle uyuyabilir, sizinle televizyon izleyerek hayatınızın bir parçası olabilir.

3. Munchkin

Munchkin

En küçük kedi cinslerinden biri olan Munchkin’in, upuzun bolca tüyleri ve kısa bacakları vardır. Munchkin kedilerinde bulunan genin aynısı Base, Dakhund gibi köpek cinslerinde de vardır.

Munchkin, ortalama 2,5 ila 4 kilo ağırlığında olan, aktif, eğlenceli ve meraklı kedilerdir. Sevgi dolu olan Munchkin, özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Bu kedilerin çok fazla bakıma ihtiyacı yoktur, evinize rahatlıkla uyum sağlar ve en iyi arkadaşınız olurlar.

4. Cornish Rex

Cornish Rex

En küçük kedi ırkları arasında yer alan bir diğer kedi türü Cornish Rex. Kıvırcık ve koyu yeşil, açık yeşil sarı tonlarında tüylere sahiptir. Erkekler; 3,5 – 4,5 kg, dişileri ise 2,7 – 3,4 kg arasında ağırlığa sahiptir.

Orta büyüklükte ve oval biçiminde gözleri, büyük ve geniş kulakları sahip olan Cornish Rex, uzun bir kuyruğa sahiptir.

Cornish Rex, karakter olarak oyuncu karakterlidir. Çocuklar ve diğer hayvanlar başta olmak üzere hemen hemen herkesle çok iyi anlaştığını söylemek mümkün. Atılan oyuncakları geri getirmeyi sevdiği bilinen Cornish Rex bu özelliği yüzünden “köpek karakterli” olarak da tanımlanır.

Cornish Rex, yalnız kalmayı hiç sevmez ve mutsuz olur. İş ve hobileriniz nedeniyle evde yalnız bırakmak zorunda kalacaksınız yanına mutlaka bir kedi almanızı tavsiye ederiniz.

Cornish Rexler, hayatlarının aktif, meraklı, ceylan benzeri kedigiller tarafından yönetilmesini ve üzerlerinde olmadığı sürece iyi bir şakayı seven insanlar için iyidir.

5. American Curl

American Curl

Geriye doğru kıvrılmış kulaklara sahip olan American Curl hem sevimli hem de farklı görünün bir dış görünüşe sahiptir. Ceviz büyüklüğündeki mavi gözleri, küçük bir ağzı ve güçlü bir çenesi vardır. Tüyleri parlak ve göz alıcıdır.

Yavru bir American Curl, 2-3 yıllık bir sürede tam yetişkin bir kedi özelliklerine ulaşır. Asıl rengi siyah olan American Curl cinsi kedinin; gri, duman rengi,  gölgeli ve beyaz renkli olanları da vardır.

American Curl, sevimli, oyun oynamayı seven bir kedi cinsidir. Öğrenmeye açık olan bu cins, etrafı dikkatle izlemeyi ve yeni bir şeyler keşfetmeyi sever. Sezgileri güçlüdür. Öğretilirse cisimleri getirir, yetişebileceği mesafedeki kapı kollarına ulaşıp kapıları açabilir. İlgiyle yaklaşılması durumunda mutlaka olumlu yönünde gelişir ve daha fazlasını öğrenir.

6. Siyam

siyam

En küçük kedilerden biri değil, ama o kadar da büyümüyor. Uzun bir vücuda sahip olmasına rağmen, Siyam kedileri yetişkinler kadar inanılmaz derecede hafif olabilir. Bazı dişiler 5 pound ağırlığında ve 30 cm boyunda olabilir. Genel olarak, bu cinsin örnekleri genellikle 2 ila 6 kg ağırlığındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu