Yaşam

Büyümeyen Köpek Cinsleri

Pek çok kişi tarafından insanın en iyi arkadaşı olarak bilinen köpekler, evde sahip olmak için harika hayvanlardır ve hem yalnız yaşayanları hem de çocuk sahibi olanları ve birlikte oynamak için evcil hayvan isteyenleri memnun eder.

Ailenize yeni bir üye katmaya karar verdiyseniz, büyük köpekler yerine küçük köpekleri tercih ediyorsanız, sizler için incelediğimiz büyümeyen köpek cinsleri tam size göre. Büyümeyen köpek cinsleri, minyon tipli, ufak tefek yapıda ve sevimli köpeklerdir.

Pomeranian

Pomeranian

Pomeranian kısaca pom olarak da bilinir. Orta Avrupa’nın Pomeranya bölgesi cinsidir. ( Kuzey Polonya ve Doğu Almanya’nın bugünkü kısmına denk gelen yer ) ortalama 4 kg ağırlığa kadar ulaşabilen ve kaliteli beslenme ve düzenli veteriner kontrolleriyle 16 yıla kadar yaşayabilir.

Son derece öğrenmeye dost canlısı, zeki, sosyal hevesli, enerji ve oyuncu bir kişiliğe sahip olan bu tür ilgi görmediği durumlarda hırçın hareketler sergileyebiliyor. Adeta bir bebek gibi bakım ve ilgi bekleyen pomeranian, köpek severlerin kendine hayran bırakan bir süs köpeğidir.

Büyümeyen köpek cinsleri arasında popüler olan Pomeranian; siyah, gölgeli gri, kahverengi ve portal rengi gibi renklere sahiptir. Bu tür ABD’de en popüler 15 köpek cinsi arasındadır.

Toy Poodle

Poodle Toy

Poodle cinsi köpeklerin ilk olarak üretim yeri Almanya olsa bile Toy Poodle adlı büyümeyen köpek cinslerinin asıl üretim yeri Fransa olmuştur. Büyümeyen köpek cinsleri arasında en çok tercih edilen Toy Poodle’ın yaşam süresi 13 – 15 yıl iken ağırlıkları 7 – 8 kg, boyları ise 28 – 38 cm arasında değişmektedir.

Toy Poodle, zeki, meraklı ve oyuncu bir karaktere sahiptir. Hızlı öğrenebilen bu köpek cinsi, yeni insanlarla tanışmaya çok eğilimlidir. Oldukça sıcakkanlı olan Toy Poodle karşı taraftan olumsuz bir tavır görmediği sürece sürekli oyun oynamak için ısrarcı bir tavır sergiler. Oldukça enerjik olan Toy Poodle için oyun saati ayrı bir vakit oluşturmanız gerekmektedir.

Chihuahua ( Şivava – Çivava )

Chihuahua

Bir diğer büyümeyen köpek cinsi olan Chihuahua adını Aztek eyaletinin olan Chihuahua’dan alır. 19. Yüzyılda Avrupa’ya getirilen bu tür, eski Güney Amerika yerlileri tarafından kutsal kabul edilmiştir.

Ağırlığı 1-3 kg, omuzdan yer yüksekliği en faz 13 cm olabilen bu ırk ortalama 15 – 17 yıl arasından yaşamaktadır. Chihuahua, ufak bir köpek olduğu için kucakta taşımak kolaydır. Fakat kucakta gezdirilmesi yerine düzenli yürütülürse köpeğiniz, daha sağlıklı ve zinde olacaktır.

Chihuahua karakteristik özellik olarak; cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgandır. Oldukça inatçı bir yapısı olan Chihuahua, ailesine bağlanır hatta kıskanır.

Chihuahua savunma olarak keskin dişlerine güvenir. Kızdırıldığında ısırmayı seçebilir. Bu yüzden bir çocuk köpeği olmadığını söyleyebiliriz.

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier, Birleşik Krallık kökenli, küçük bir teriyer ırkıdır. 1800’lü yıllarda İngiltere’den İskoçya’ya göç etmesiyle tüm dünya tarafından büyümeyen köpek cinsi olarak tanınmıştır.

Ortalama 15 cm uzunluğa ve en fazla 2 -3 kg arası bir ağırlığa sahip olan Yorkshire Terrier; çok cesur, zeki ve enerjiktir.

Ailesine çok bağlı olan bu tür, yabancılardan pek hoşlanmaz. Çok havlar, şaşırtılırsa, korkutulursa ve kızdırılırsa ısırabilir. Küçük hayvanlarla ve diğer köpeklerle geçinemez.

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel

Birleşik Krallıkta ortaya büyümeyen köpek cinsleri arasında oldukça ilgi gören Cavalier King Charles Spaniel, 2000 yılından bu yana ABD’de popülerliğini arttırmıştır. Ortalama yaşam süresi 9-14 yıl olan bu türün boyu 30 – 33 cm, ağırlığı ise 5,9 – 8,2 kg arasındadır. Cavalier King Charles Spaniel; siyah – bronz, ruby ve Blenheim Cavaliers olmak üzere 3 farklı renk çeşidine sahiptir.

Oldukça sıcakkanlı olan Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpek çok enerjik ve oyuncu bir karaktere sahiptir. Çok zeki ve öğrenmeye açık olan bu cinse küçük yaşlarda iyi bir eğitim verilmezse ileride şımarık bir karaktere sahip olur.

Sahibinin kucağında gezmeye ve sahibine sarılmaya bayılan Cavalier King Charles Spaniel, ilgi görmekten çok hoşlanır. Bu cinsin çocuklarla yalnız bırakmanız tavsiye edilmez.

Kaniş

kaniş

Kanişler, Almanya ve Fransa’nın kendi ülkelerinden geldiklerini iddia ettiği için karışık bir kökene sahiptir. Kaniş çok uysal ve eğlenceli küçük bir köpektir. Kıvırcık bir kürkü vardır ve çoğu zaman beyazdır.

Ancak zamanla büyümeyen küçük bir köpek olmasının yanı sıra, sahibine koşulsuz sadakatiyle öne çıkan dünyanın en zeki köpeklerinden biridir. Hafif köpeklerdir, ancak 23 kg ağırlığa, 60 cm yüksekliğe ve yaklaşık 18 yıllık bir yaşam beklentisine sahip olabilirler. Ek olarak, kanişler çocuklar için iyi arkadaştır ve ailenin en savunmasız üyeleri için bir risk oluşturmaz.

Pinscher

Pinscher

Pinscher, aileye ve sahibine aşırı bağlı bir köpektir, bölgesel ve aşırı korumacıdırlar. Bu nedenle, bilinmeyen insanlara veya olası tehditlere tepki verme biçimleri nedeniyle “cesur ve kızgın” olarak ün yapmışlardır, ancak nazik ve çok sevecen köpeklerdir. Yaklaşık 25 cm yüksekliğe sahiptirler ve 30 cm’ye ulaşabilirler, 15 yıllık bir ömür beklentisi ile sahiplerinin çok bağlanması için yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu