Tarih

Çanakkale Savaşı 57. Alay Kahramanlık Hikâyesi

57. Piyade Alayı, 19. Piyade tümenine bağlı üç alaydan biridir. Tekirdağ’ın Yarkışla bölgesinde, 1 Şubat 1915 tarihinde kurulmuş, başına ise kahraman Hüseyin Avni Bey getirilmiştir.

58. Alay, Çanakkale Savaşı sırasında, 15 Nisan 1915’de Anzak Çıkarmasını durdurması ile kahramanlık destanı yazmış bir alaydır. İngiliz, Anzak ve Fransız birlikleri toplam 25 bin kişilik büyük bir kuvvet ile harp gemilerinin desteğini de arkalarına alarak Arıburnu’nda karaya çıkmıştır.

Bu büyük birliğin karaya çıkmasıyla birlikte Çanakkale’de kara savaşı başlamış oldu. Bu büyük birlikte, herhangi bir karşı kuvvetle karşılaşmadan çok hızlı bir şekilde Conkbayırı tepesine kadar gelmiş oldu.

57. Alay, 25 Şubat 1915 günü Çanakkale’de bulunan Eceabat getirilmiş, daha sonra yedek kuvvet olan Bigali Köyüne geçmiştir. 57. Alay, 24 Nisan 1915 tarihine kadar Binbaşı Hüseyin Avni Bey ve Yarbay Mustafa Kemal tarafından eğitime tutulmuştur. 57. Alay’ın, 5.Ordu’dan gelen emirler doğrultusunda birkaç kez yeri değiştirilmek istenmiştir. Fakat Mustafa Kemal, 57. Alay’un, çıkartmanın en yakın olduğu Bigali Köyünde kalması yönünde ısrarcı olmuştur, bu ısrarlar neticesinde 57. Alay, Bigali köyünde kalmıştır.

Düşmanın Arıburnu’ndan Conkbayırına kadar hiçbir karşı kuvvetle karşılaşmadan hızlı bir şekilde ilerlemesini haber alan 19.Tümen Komutanı Mustafa Kemal, Çanakkale kara savaşının başladığı gün olan 25 Nisan 1915 günü, kendisine hiçbir emir gelmemesine rağmen, 57.Alay’ı yanına alarak Conkbayırı’na hareket etmiştir. 57. Alay, 3 tabur ve bir dağ bataryasını oluşturan 3600 subay ve askerle Conkbayırı’na varmıştır. Yarbay Mustafa Kemal’in emriyle kendisinde 4-5 kat daha büyük olan Anzak birliklerine taarruza geçmiştir.

Yarbay Hüseyin Avni Bey komutasındaki 27. Alay’ın yardımına yetişen, Yarbay Mustafa Kemal komutasındaki 57. Alay güçlerini birleştirdiler. Arıburnu Muhaberelerinde, 25 Nisan – 3 Mayıs tarihlerinde şiddetli çatışmaların yaşandı.

İşte Mustafa Kemal’in 57. Alay’a,  “ Ben size taarruz emretmiyorum, Ölmeyi emrediyorum “  dediği savaştır Çanakkale Savaşı.

Kendisinden 4-5 kat büyük bir orduyla savaşan Kahraman Türk Askerleri, destansı bir kahramanlık mücadelesi vermiştir. Bu savaşı sonucunda alayın 3’te 2’si şehir olmuştur. Gün ağardığında, düşman 261 rakımlı tepeden temizlenmiş, bir milletin kaderini 3000 kahraman Türk askeri değiştirmiştir.

57. Alay Şehitliği Nerededir?

57.Alay şehitliği Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda Kanlısırt’ta bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu