Bilim

Cane Corso Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Cane Corso, asil, kendine güvenen, soyu antik Roma’ya kadar uzanan, büyük kemikli ve kaslı bir köpektir. Cane Corso, bazıları için korkutucu görünebilecek güçlü köpeklerdir. Bu korkusuz ve uyanık köpekleri herkes tercih etmeyebilir. Bu nazik devler ürkütücü gözükseler de aslında mükemmel yoldaşlardır. Koruyucu ve atletik bir köpek düşünenler için bu köpek tercih sebebidir.

Soyu antik Roma dönemine kadar uzanan bu köpeğin adı Latincede, “koruma köpeği” anlamına gelmektedir. Akıllı, eğitilebilir ve kendine güvenen bu köpek,  büyük bir kafa, güçlü dalgalanan kasları ile ilk bakışta korkutucu yaratıklardır. Heybetli görünümleri davetsiz misafirlere karşı ilk savunma hattıdır. Bu köpekler, zeki, sadık, memnun etmeye istekli, çok yönlü ve sahibine sadık hayvanlardır. Diğer büyük koruyucu köpeklerde olduğu gibi, insanlar ve diğer köpeklerle sorumlu üreme ve erken sosyalleşme hayati önem taşımaktadır.  Cane Corso, Molossus olarak köpeklerinin bir alt kategorisine aittir. Bu köpeğin tarihçesine bakıldığında, eski bir Yunan halkı Mastiff tipi dev, büyük kemikli koruyucu köpekler yetiştirdiğini düşünüyordu. Roma İmparatorluğu’nun gücünün zirvesinde, Yunan adalarını bastıran ve işgal eden lejyonlar, molloserleri İtalya’ya geri getirdi ve onları yerli İtalyan ırkları olarak yetiştirdi.

Batı İmparatorluğu’nun beşinci yüzyılda dağılmasıyla İtalya’nın lejyonları ve köpekleri işsizdi. Bu köpekler, yaban domuzu avı, çiftlik ve kümesleri korumak gibi sivil işlere adapte oldu. Yüzyıllar boyunca İtalyan kırsalını süsleyen bu köpekler nüfusları, İtalyan yarımadasının ve Sicilya’nın sürekli istilaları nedeniyle tehlikeye girdi.  Son kalanlar, İtalya’nın arka ülkesinde hayatta kaldı. 1970’lerde, bir grup İtalyan meraklısı rustik atalarının cinsini canlandırmak için bir araya geldi. Cane Corso Lovers Topluluğu, 1983 yılında kuruldu ve sonraki on yıl içinde Corsi Avrupa köpek şovlarında sergiledi. İlk Corso ithalatı 1988’de Amerika’ya geldi ve böylece diğer ülkelere de tarafından da tanınmış oldu.

Cane Corso Özellikleri

Birçok kişinin korkutucu bulabileceği yoğun ve kaslı bir görünüme sahip olan Cane Corso’nun tarihçesi ve genel yapısı hakkında bilgiler edindik. Dış görünüşlerinin dışında ailesiyle derin bağlar kuran ve koruyucu bir görev üstlenen Cane Corso özelliklerini yakından incelememizde fayda var. Uygun kullanım ve sosyalleşme ile bu köpekler çocuklarla iyi geçinebilir, hatta yakın bir bağ kurabilir. Bununla birlikte, çocuklara, köpeklerin yanında nasıl davranacakları  ve asla gözetimsiz bırakılmamaları da öğretilmelidir.

Cane Corso özelliklerini başlıklar halinde inceleyelim.

  • Aile Sevgisi: Bir türün aile üyelerine veya iyi tanıdığı diğer insanlara karşı ne kadar sevecen olabileceği önemli bir konudur. Bazı cinsler sahibi dışında herkese mesafeli olabilirken, diğer cinsler tanıdıkları herkese en iyi arkadaşları gibi davranırlar. 5 üzerinden bir puanlamaya yapacak olursa bu özelliklerine 4 puan verebiliriz.
  • Küçük Çocuklarla Anlaşma: Bu türün, çocuklara karşı davranışları genel olarak iyidir. Yine de küçük çocuklarla teması denetlenmelidir. Bu özelliklerine 5 üzerinden 3 puan veriyoruz.
  • Diğer Köpeklerle Anlaşma: Bir cinsin sadece aile bireyleri değil diğer köpeklere karşı genel tavrı da önemlidir. Çünkü evde başka bir cins köpek beslemiyor olsanız da toplum içinde karşılayabilecekleri diğer köpeklere karşı nasıl bir tavır sergileyecekleri de önemlidir. Bu köpek cinsi, diğer köpek cinslerine karşı mesafelidir. Dışarıdaki köpeklere karşı herhangi bir saldırgan tavır göstermez fakat aynı ev içerisindeki bir başka köpeğe fazla anlayışlı davranmayabilir. Bu özelliğine 5 üzerinde 3 puan verilebilir.
  • Yabancılarla Anlaşma: Bu köpek cinsi, yabancılara karşı temkinli davranırlar. Bazı türler yeni bir insanla tanışmaktan mutlu olurlar fakat bu tür yabancıları karşı nötrdür. Bir yabancıdan tehditkar bir hareket görmedikleri sürece herhangi bir zarar vermezler. Bu özelliğine 5 üzerinde 3 puan verilebilir.
  • Bekçi Köpeği/Koruyucu Köpek: Cane Corso özelliklerinden en iyi bu özelliğidir diyebiliriz. Bu tür, sizi etraftaki yabancılara karşı uyarma eğilimdedir. Bu türün, ister postacı ister pencerenin dışındaki bir sincap olsun, herhangi bir potansiyel tehdide tepki verme olasılığı daha yüksektir. Bu ırkların, eve giren ve aileleri tarafından kabul edilen yabancılara karşı sıcak davranma ihtimalleri yüksektir. Bu özelliklerine 5 puan üzerinden 5 veriyoruz.
  • Eğitilebilirlik: Bazı cinsler sadece sahibini gururlandırmak isterken, bazıları ise istediklerini, istedikleri zaman, istedikleri yerde yapmayı tercih ederler. Köpeğiniz yeni şeyler öğrenmeye ne kadar istekli olursa onu eğitmek o kadar kolay olur. Bu cins, yeni şeyler öğrenmeye oldukça heveslidir. Ayrıca sahibini memnun etme konusunda çok isteklidir.

Cane Corso Bakımı

Bir köpeğe sahip olmak sadece bir ayrıcalık değil, aynı zamanda bir sorumluluktur. Yiyecek ve barınak için bize bağımlılar ve çok daha fazlasını hak ediyorlar. Hayatınıza bir köpek aldığınızda, köpeğe sahip olmanın getirdiği bağlılığı anlamanız gerekir.

Cane Corso özelliklerini öğrenerek, bu canlıların neler yapıp yapmayacakları, nelerden hoşlanıp hoşlanmadıkları konularından bilgi edindik. Bu canlıların bakımları konusunda da biraz bilgi sahibi olalım. Cane Corso için egzersiz ve eğitim çok önemlidir, bakım gereksinimleri temeldir.

Bu köpeğe evinizin bahçesinde tek başına gezecek şekilde dışarı izni verdiğinizde, sağlam ve yüksek bir çite ihtiyacınız var. Cins, yüksek bir av güdüsüne sahip olduğu için kediler ve diğer köpekler gibi küçük hayvanları kovalamaya ve öldürmeye eğilimlidir. Bölgesini korumak isteyeceği için çit hattında devriye gezerek mülkü yoldan geçenlerden korurlar.

1.     Sağlık

Bu köpekler, genellikle sağlıklı köpeklerdir. Sorumluluk sahibi yetiştiriciler, köpeklerini, kalça displazisi, idiyopatik epilepsi, demodex uyuzu ve göz kapağı anormallikleri gibi sağlık durumları açısından taramalılar.

Tüm ırklarda olduğu gibi, bu köpeklerin kulakları da enfeksiyon belirtileri açısından düzenli olarak kontrol edilmeli ve köpekler için tasarlanmış bir diş macunu kullanılarak dişler sık ​​sık fırçalanmalıdır.

2.     Bakım

Bu cinsin kürkü kısa ama çift katlıdır. Köpeğin yaşadığı iklime göre uzunluğu değişen astar, yıl boyunca özellikle ilkbahar aylarında tüy döker. Orta kıllı bir fırça, lastik bir bakım eldiveni veya bir tazı eldiveni ile dökülme mevsimi boyunca her gün, dökülme mevsimi dışında ise haftalık fırçalama ile ölü tüyler mobilyanın üzerine düşmeden önce temizlenmelidir.

Bu bakım, kiri gidermeye yardımcı olur ve büyüme aşamasında yeni tüylerin oluşmasını sağlar. Tüm ırklarda olduğu gibi, aşırı uzun tırnaklar köpeğe acı verip, yürüme ve koşma sorunlarına neden olabileceğinden, tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir.

3.     Egzersiz

Cane Corso’nun ciddi egzersize ihtiyacı vardır. Sabahları ve akşamları en az bir kilometrelik hızlı bir yürüyüş veya koşu, sağlıklarını ve kas tonlarını koruyacaktır. Uzun yürüyüşlerde veya bisiklet gezilerinde harika arkadaşlar olurlar.

Cane Corso çalışmak için yetiştirildi, bu yüzden yapması için bir iş verildiğinde mutlu olurlar. Bu köpeklerin, fiziksel olduğu kadar zihinsel uyarıma da ihtiyacı vardır, yoksa istenmeyen davranışlar ortaya çıkar. Birçok Cane Corso, çeviklik, itaat, rıhtım dalışı, koruma sporu ve izleme etkinliklerinde rekabet eder.

4.     Eğitim

Tüm köpekler için erken sosyalleşme ve köpek eğitimi dersleri önerilir, ancak Cane Corso kadar büyük ve güçlü bir cins için bunlar bir zorunluluktur. Birçok Cane Corso, baskın ve koruyucu olabilir. Sosyalleşme, onların, iyi huylu yetişkinler olmalarını sağlamaya yardımcı olacaktır.

İtaat eğitimi, onların evde patron olmalarını engelleyecektir. Bu köpekler, zeki ve memnun etmeye heveslidir, bu nedenle genellikle eğitilmeleri kolaydır. Bu canlılar, sevgiye ve ödüllere sert düzeltme eğitim yöntemlerinden çok daha iyi yanıt verirler.

5.     Beslenme

Cane Corso, ticari olarak üretilmiş veya veterinerinizin gözetimi ve onayı ile evde hazırlanmış yüksek kaliteli bir köpek maması ile beslenebilir. Herhangi bir diyet, köpeğin yaşına (köpek yavrusu, yetişkin veya yaşlı) uygun olmalıdır. Bazı köpekler fazla kilo almaya eğilimlidir, bu nedenle köpeğinizin kalori tüketimi ve kilo seviyesini izlemeniz gerekir.

İkramlar eğitimde önemli bir yardımcı olabilir, ancak çok fazla vermek obeziteye neden olabilir. Hangi insan gıdalarının köpekler için güvenli, hangilerinin güvenli olmadığını öğrenmelisiniz. Köpeğinizin kilosu veya diyetiyle ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışın. Temiz, taze su her zaman mevcut olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu