Cilt Kanserinden Korunmanın Yolları

Cilt Kanserinden Korunmanın Yolları

Cilt (Deri) kanseri, kanser çesitleri arasında oldukça sık rastlanan bir kanserdir. Türkiye’de cilt kanseri türlerinden biri olan Melanom, son 30 yılda büyük ölçüde ciddi yüzdelerle artış göstermektedir. Melanom cilt kanseri türleri arasında en az rastlananlardan olsa da en tehlikeli kanser türüdür. Diğer organlara da yayılma gösteren bu tür cilt kanseri ölümlerinin çoğunu oluşturur. Melonom dışında yer alan kanserlerde ise bazal ve yassı kanserler arasında daha çok bazal hücreli kanserler sık olarak gözlenmektedir. ABD’de her yıl 1 milyon vaka görülüyorken ülkemizde bu oran 100 bin erkekte 1,9, 100 bin kadında ise 1,3 görülmekte. Cilt kanserinden korunmanın yollarını iyi bilmek ve ona göre önlemler almak bu açıdan oldukça önemlidir. Çünkü bu rakamlar gün geçtikçe artış gösterebiliyor. Cilt kanserinden ölenlerin oranı ise her 100 hastadan 1’dir.

 

Cilt Kanserinin Nedenleri

 Ultraviyole (UV) Işınları : Melanom türündeki cilt kanserlerinde ana rolü oynar. Deride bulunan hücrelere zarar vererek DNA’yı hasarlar bu sayede de cilt kanseri meydana gelir. Güneş ışınları bu tür ışınların içerisinde yer almaktadır. Solaryum da yine bu ışınların arasındadır. Bu tür ışınlara maruz kalan insanlarda pek çok tür cilt kanseri meydana gelebilir. Cilt kanserinin faktörlerini şöyle sıralayabiliriz;

UVA Işınları: Hücrelerde yaşlanma olur ve DNA’ya zarar verir. Kırışıklık başta olmak üzere derede gözle görülür hasarlar bırakır ve cilt kanserlerine neden olur.

UVB Işınları: Güneş yanıklarına neden olan ve hücrede büyük hasarlar bırakan ışınlardır. Cilt kanserlerinin çoğunun bu ışınlardan meydana geldiği bilinmektedir.

UVC Işınları: Atmosferden geçemediği için cilt kanserlerine neden olmaz.

Solaryum: Kadınların ve hatta son yıllarda erkeklerin bile büyük ilgisine maruz kalan solaryum cilt kanserlerinin başlıca nedenleri arasında rol oynuyor. Yapılan araştırmalarda solaryum kullanan insanların cilt kanseri olanağının daha çok olduğu gözlenmektedir. Solaryum yapılan alanda insanlar bu konuda uyarılmalı ve ışınların üzerinde ultraviyole ışınları cildinize zarar verir, cilt kanseri meydana gelebilir gibi yazılar yazılmalıdır. Ailesinde cilt kanseri bulunan kişilere solaryum kullanmaması önerilir. Cilt kanserinden korunmanın yolları arasında kesinlikle solaryum kullanmama vardır.

Benler: Vücudumuzda bulunan benler doğumda, çocuklukta, gençlikte oluşan iyi huylu tümörler olarak adlandırılır. Benler sizlere kesinlikle bir ağrı ya da bir rahatsızlık yaşatmazlar. Fakat bireyin vücudunda fazla sayıda ben varsa bu melanom olma olasılığını arttırır. Displastik nevüs adı verilen benler çoğunlukla normal benler gibi görülür ama tabi normal ben gibi görülmesi az rastlanan bir olaydır. Genellikle diğer benlerden büyük olup sıradışı ve koyu renktedir. Kansere dönüşme olasılığı azdır.

Konjenital (Doğumsal) Melonositik Venüs adı verilen benler doğum sırasında meydana gelen benlerdir büyüklüğüne bakılarak %1 ila 10 arasında kanser tahmini yapılabilmektedir. Bu tür benleri büyük olan kişiler kanser olasılığını daha çok taşımaktadır. Sırtta ve kalçalar da olan büyük doğum lekeleri melanom riskini büyük ölçüde arttırmaktadır.

 

Cilt Kanserinden Korunmanın Yolları

Öncelikle kadınlar için ciltlerini kullandıkları ürünler büyük önem taşımaktadır. Raf ömrünü tamamlamış, son kullanma tarihi geçmiş, ucuz ve hangi maddeden yapıldığı belli olmayan ürünleri kullanmaktan kaçınmalı ve kullandığınız ürünlerin içeriğine dikkat etmelisiniz. Makyajı çok fazla suratınızda tutmamalısınız. Her gece yatmadan önce çok sık makyaj yapan bir insansanız makyajınızı temizleyip daha sonra uyumanızı öneririz.

 

Korunmanın bir diğer yolu ise çok fazla güneş ışınlarının altında kalmamaktır. Özellikle ışınların dünyaya dik geldiği saat 10.00-16.00 arasında işiniz olmadıkça dışarı çıkmamaya çalışın. Güneş ışınları cilt kanserlerini tetikleyen en Büyük tehlikelerden biridir. Ayrıca aynı ışınları taşıyan solaryumdan da uzak durmak gerekir. Güneşten korunmak için güneş kremleri, çok açık olmayan ince giysiler kullanılabilir. Özellikle açık tenliler şapka ve gözlük kullanmalıdır.

Kullandığınız bazı ilaçlar güneş ile temasa geçtiğinizde cildinize zarar verecek şekilde olabilir. Bu nedenle ilaç kullanırken ya prospektüse bakmalı ya da dokttorunuza bu konuda danışmalısınız. Eğer böyle bir durum varsa güneşe çıkmak yerine gölge alanlarda bulunmayı tercih etmelisiniz.

Cildinizi belirli rutinlerle kontrol etmeli ve sorunları göz ardı etmemelisiniz. Bunun için eğer gerekiyorsa bir yakınınızdan yardım alabilirsiniz. Eğer bir sorun görüyorsanız hemen bir doktora başvurmalısınız.

 

    Yorumunuzu bırakın

    Your email address will not be published.*