Yaşam

Çınar Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Çınar yaprağı, çınar ağacından elde edilen toz tutmayan bir bitkidir. Toplanması, işlenmesi ve tüketilmesi oldukça kolay olan çınar yaprağının birçok faydası vardır. Çınar yaprağı, dünyanın birçok yerinde yetişebilen bir yaprak türüdür. Geniş gövdeli ve geniş yapraklı bu çınar ağacı, yıllardır mobilya üretiminde kullanılmaktadır. Çınar ağaçları 35 m’ye kadar büyüyebilir ve 400 yıl yaşayabilir.

Çınar yaprağının elde edildiği çınar ağacını kısaca tanıyalım.

Çınar Yaprağı Nedir?

Çınar, çınargiller ( Platanaceae ) familyasından, Platnus cinsindendir. Ana vatanı Kuzey Amerika, Avrupa’nın doğusu ve Asya olan çıkar ağacı, uzun boylu ve kalın çaplı bir ağaç türüdür.

Çınar ağacı, ormanlardan ziyade, ırmak ve nehir yataklarında bulunur. Çınar yaprağı, toz ve gazlardan fazla etkilenmediği için büyük endüstri şehirlerin, cadde, parka ve bahçelerinde sıklıkla rastlanır.

Hızlı bir büyüme sağlayan çınar ağacı, uzun ömürlüdür. Çınar odunundan; alet sapları, fıçı, çıt kazığı, mobilyacılık gibi sektörlerde faydalanılır.

Türkiye’de doğal olarak yayılış gösteren tek tür, doğu çınarı bir diğer adıyla Platanus orientalis ‘dır.

Çınar Yaprağının Faydaları

Çınar ağacını da tanıdıktan sonra, özellikle eklem ağrılarına iyi gelen çınar yaprağının faydalarının tamamını inceleyelim.

 • Kemik ve eklemler için oldukça faydalıdır. Kemik yapısının güçlü kalmasını sağlayıp, kemiklerin gelişmesini sağlar.
 • Spor yapıyorsanız ve spordan sonra kemiklerinizde ağrı hissediyorsanız, çınar yaprağı çayı içerek ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Çınar yaprakları, aloe vera bitkisinde olduğu gibi yanıklar konusunda çok etkilidir. Çınar yaprakları hücre yenilenmesini hızlandırıp yanıkların kısa sürede geçmesinde yardımcı olur.
 • Ödem:Vücutta belirli nedenlerle belirli aralıklarla ödem ve şişlik oluşur. Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde ödem toplanmışsa, çınar yaprağı tüketerek, biriken ödemin atılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Epilepsi:Epilepsi krizinin şiddetini önlediği veya azalttığı söylenir.
 • Çınar yaprağı, saç köklerinin güçlenmesini sağladığı gibi kepeklenmeyi de giderir.
 • Çınar yaprağı suyu ile saçlarınızı yıkamanız durumunda saç derinizde bir kaşıntı varsa bunu giderebilirsiniz.
 • Vajinal akıntıların giderilmesinde etkilidir.
 • Kuru çınar yaprağı, kireçlenme ve romatizma gibi eklem sorunlarına iyi gelir.
 • Fazla hareket etmeyen, özellikle masa başı iş yapan insanlar için büyük bir tehliken olan boyun fıtığı riskini önler.
 • Çınar yaprağı kaynatılıp, gargara yapılırsa; ağızda oluşan mikropları öldürerek, daha sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlar.
 • Çınar yaprağı, bağırsakları rahatlatır, sindirim sistemini güçlendirir.

Çınar Yaprağının Kullanım Şekli

Çınar yaprağını, çınar ağaçlarından toplayarak ya da aktarlardan satın alarak taze veya kurutulmuş bir şekilde kullanabilirsiniz. Uzmanlar; çınar yaprağı kürünün düzenli bir şekilde kullanımı sonucu, şikayetlerde azalma sağlanabileceği belirtiyor. Çınar yaprağı çayının yapımı şu şekildedir:

Çınar Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

2 adet büyük boy taze ya da kurutulmuş çınar yaprağını suda yıkayıp parçalarına ayırın. Bir cezve ya da çaydanlığa su koyup, çınar yapraklarını ilave ederek, kısık ateşte ağzı kapalı bir şekilde yaklaşık kaynatın. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra, 5 dakika kadar dinlendirip, bardağınıza süzerek dökün. Akşam yemeklerinden önce ve gece yatarken içmeniz tavsiye edilir. 2 içim arasında en az 3 saat olması gerekmektedir. 15 gün bu şekilde kullanıp, 3 gün ara verin, 3 günlük aradan sonra tekrar 15 gün kullanarak döngüyü devam ettirin.

Kronik hastalar, hamileler veya çok fazla ilaç alan kişilerin bu tarz bitkisel ürünleri kullanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmaları gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu