Bilim

Çocuklarınızın Güvende Olması İçin Tüm Evinizi Çocuklardan Nasıl Korumalısınız?

Çocuklarınızın evinizde karşılaşabilecek risklerin farkında mısınız? Çocukluk çağı yaralanmaların üçte birinden fazlası evde meydana gelmektedir.

Ancak çoğu anne baba, çocuğunu korumak için çocuk korumanın önemini anlasa da, çoğu ebeveyn, evlerinde bulunan tehlikelerin farkında olmayabilir buda çocukların ev yaşamında riskli olabilir. İşte tüm evinizi çocuklardan korumak için bilmeniz ve yapmanız gerekenler , böylece çocuklarınız yaralanmaz.

İlk Önce Evinizin Tehlikeli Bölgelerini Tanıyın

Evinizin hangi alanları, çocuklar için tehlikeli olduğunu biliyor musunuz? Ev kazalarının büyük çoğunluğu su, ısı veya alev, kimyasal (temizlik malzemeleri)  maddeler veya çoçukların kayma potansiyeli olan yerlerdir.

Tehlikeli bölgeler mutfak,  banyo , yüzme havuzu veya jakuzili havuz, şömine ve barbekü (mangal) ızgarası dır. Isı veya alev kaynakları çocukarın dikkatini çekmektedir. Çocukların kendilerini yakabilecekleri anlamına gelir; küvetler, yüzme havuzları veya sıcak küvetler boğulma tehlikesi oluşturur.  Merdivenler, yüksek pencereler, balkonlar ve kaygan zeminler de büyük çocuklar ve yetişkinler için bile tehlike arz eder.

Tehlikeli Maddeleri Ulaşabilecek Yerlerden Kaldırın

Evinizde bulunan, ilaçlar, kibritler, balonlar, temizlik malzemeleri, makas, çatal bıçak takımı ve küçük, yutulabilir nesneler dahil, çocuklar için tehlike oluşturabilir. Saatinizdeki pillerden, resim çerçevelerinizdeki cam, panjurlarınızdaki kordonlara kadar her şey bir risk oluşturabilir.

Güvenli Televizyonlar ve Mobilya

tv deprem kiti

Ağır, TV masaları, bebek dolapları, kitaplıklar ve diğer mobilyalar, özellikle çocukluğun çekilme ve tırmanma aşamasındayken çocuklarınızın üzerine düşebilir.  Bu yüzden evinizdeki  mobilyaların çoğunu   emniyet kemerleri ile duvara sabitleyiniz. Televizyon gibi eşyalarınızın  devrilmeye karşı emniyete alındığından emin olun.

 

 Dolaplar ve Çekmecelerdeki Emniyet Mandallarını Kullanın

çocuk dolap kiliti

Güvenlik mandalları çocukları ilaçlardan, temizlik malzemesinden ve diğer tehlikeli kimyasallardan uzak tutar. Baharat rafınız bile güvenli değil.

 

Elektriksel Güvenlik Uygulayın

priz koruma

Küçük çocuklar meraklıdır ve nemli küçük parmaklarını elektrik prizlerine sokmayı severler.  Çocuğunuzu koruyucu priz kapakları ile koruyun. Odanın etrafına yayılan uzatma kablolarından ve elektrik şeritlerinden kaçının; Bunlar bütün aile için tehlikelidir.

Düşmeyi Durdur

Küçük çocuklar merdivenlerden düşmeye ve hatta pencerelerden ve balkonlardan düşmeye meyillidir. Balkon kapılarınızı kilitli tutun ve içinde dururken dış kapılarınıza ve pencerelerinize çocuklara uygun kilitler takın bazı çocukların kapı topuzu kilitlerini ve sürgü mandallarını ne kadar kolay açabileceğine şaşıracaksınız.

Mobilyaları pencerelerden uzaklaştırın, böylece çocuklar yukarı çıkıp düşemezler. Merdivenlere korkuluk takın ve daha büyük çocuklara onları kullanmayı öğretin. Küçük çocukları merdivenlerden uzak tutmak için bebek kapılarını kullanın.

Yanıkları Önle

şömine ve soba koruma

Şömine veya sobanız varsa, çocukların kendilerini yakmalarını önleyen eylemlerde bulunun.  Küçük çocuklar, kendilerini incitmenin yeni yollarını bulur. Çocuklarınızı dünyadaki her tehlikeden koruyamayacak olsanız da, en azından evinizin mümkün olduğunca güvenli olduğundan emin olmak bir anne baba olarak sizin görevinizdir. Evinizi çocuklardan koruyarak, çocuklarınızı ev yaralanmalarına karşı riskini azaltabilir veya ortadan kaldırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu