Bilim

Deniz Süngeri Nedir, Deniz Süngeri Ne İşe Yarar?

Deniz süngerleri hakkında bir çok bilgiyi sizlerle bir araya getiriyoruz. Deniz süngeri ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Gibi detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Deniz süngeri denizlerin diplerinde yaşayan, parlak renkleri ile ilgi çeken hayvan türlerinden bir tanesidir. Deniz süngerleri omurgasız hayvan grubunda yer almaktadır. Deniz süngerlerinin herhangi bir organı bulunmamaktadır. Süngerlerin yüzlerde türü denizler yer almaktadır. Deniz süngeri yaklaşık olarak 550-600 milyon yıl önce ortaya çıktı.

Deniz süngeri, hala geçerli olan en ilkel hayvanlardan biridir. Bu, dünya çapında yaklaşık 10.000 türün kayıtlı olduğu poríferanın kenarına ait omurgasız bir hayvandır.

Deniz Süngeri Nerede Yaşar?

Deniz süngerleri sabit omurgasız hayvanlar olarak kabul edilir, bu da onların deniz dibine bağlı yaşadıkları ve hiçbir zaman deniz tabanından geçmedikleri anlamına gelir. Onları biraz daha sığ ortamlarda da gözlemleyebilmemize rağmen, büyük derinliklerde hayatta kalma yetenekleri var. Bununla birlikte, bu hayvanın çoğu türü, güneş ışığının çok güçlü olmadığı alanlarda kalmayı tercih eder.

Deniz Süngeri Nasıl Beslenir?

Deniz süngerleri gözenekleri yardımıyla suyu emerek beslenir. Deniz süngerinin ana besini denizde bulunan son derece küçük organik parçacıklardır. Ancak plankton ve küçük bakterilerle de beslenebilirler. Bazı süngerler, organik maddeye erişim gibi faydalar sağlayan bakteriler veya diğer tek hücreli organizmalarla simbiyoz oluşturabilir.

Deniz Süngerinin Özellikleri

 • Belirli şekilleri bulunmaz.
 • Denizin dibinde düzensiz şekilde yaşarlar.
 • Farklı boylarda yer alırlar.
 • Doku ve organları bulunmamaktadır.
 • Çok gözenekli bir yapıya sahiptir.
 • Deniz süngerleri bulundukları ortama kolayca uyum sağlar.
 • Farklı renklerde yer alırlar.

Deniz Süngerinin Anatomik Yapısı

Deniz süngerleri 2 bölümden meydana gelir. Deniz süngerleri suyun içerisinde yer alan zemine yapışarak tutunur. Yapının yanlarında suyun sirkülasyonunu sağlayan delikler yer alır.

Deniz Süngeri Nasıl Çıkarılır?

Süngerler denize dalarak çeşitli araçlarla çıkarılır. Değerli deniz süngerleri kıyıdan oldukça uzakta yer alır. Denizden toplanan süngerler tekneye çıkarılır ve çiğnenir. İskeletleri dışında kalan dokularının ayrışması için süngerler iyice yıkanır ve kurumaya bırakılır.

Deniz Süngerimim Kullanım Alanları

 • Cilt temizliğinde,
 • Oto yıkamada,
 • Cerrahi operasyonda,
 • Makyaj temizliğinde,
 • Banyo temizliğinde,
 • Tıbbi ürünlerde,

Deniz süngerleri canlı organizmalardır. Süngerlerin çıkarılması ve işlenmesi için özel kimyasal ürünlerden yararlanılır. Bu uygulama sayesinde endüstriyel olarak süngerleri kullanıma hazır hale gelir.

Denizlerden toplanan birçok ürün endüstriyel alanda kullanılmaya devam ediyor. Endüstriyel kaynaklar arasında bulunan süngerlerde de çok farklı alanlarda çeşitli amaçlarda kendisine yer buluyor. Süngerler denizlerin temizlenmesini sağlayan doğal filtrelerden bir tanesidir. Süngerlerin canlı olarak avlanması ya da denizden çıkarılması doğal dengeyi bozabilir. Bu yüzden kaçak toplamanın önüne geçilir.

Deniz Süngerinin Cilde Faydaları

Deniz süngeri uygun şartlar altında işlenmesi durumunda makyaj temizliği ve cilt temizliğinde kullanılır.  Ayrıca cerrahi ve optik temizleme konusunda da sıklıkla tercih edilir. İlaç sanayinde uygun şartlar altında işlenen deniz süngerleri deri hastalıklarında da kullanılmaktadır. Deniz süngerleri yüksek emilimi sayesinde vücut temizliğinin sağlanmasına yardımcı olur. Deniz süngeri kılcal damarlara mesaj etkisi sunarak cildin nemlenmesine de katkıda bulunur.

Deniz Süngerinin Temizlik Sektöründe Kullanımı

Deniz süngeri işlendikten sonra bulaşık süngeri olarak kullanılabilir. Bununla beraber bazı sünger türleri kapalı alanlarda yer alan zararlı ve kötü kokuların emilmesini sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu