Bilim

Difüzyon Nedir?

Difüzyon, bir çözücü içindeki bir maddenin yüksek konsantrasyondan düşük konsantrasyon kısmına akışı veya transferidir. İki çözümde var olan konsantrasyon farkına konsantrasyon gradyanı denir. Difüzyon, süreci genellikle endüstrilerde gerçekleştirilen bir kütle transferi olayıdır. Minimal difüzyon işlemi, biri diğerinden daha yüksek konsantrasyona sahip olan veya eşit olmayan bir durumda olduğu söylenebilen iki maddeyi içerir Bu durum, difüzyon sürecinin itici gücü olabilir.

Difüzyon, tüm parçacıklar eşit olarak dağılıncaya veya konsantrasyonda bir fark olmasa bile moleküler yer değiştirmenin devam ettiği bir denge durumuna ulaşana kadar devam edecektir. Basit bir örnek, su ısıtıcısından çıkan ve havada yayılan su buharıdır. Yavaş yavaş sıvı tatlı hale gelir. Bir başka örnek ise sade çay likitine şeker vermektir. En yaygın difüzyon moleküler difüzyondur. Bu difüzyon, katı veya sıvının geri kalanında bir molekül katmanının (katmanının) yer değiştirmesi oluştuğunda meydana gelir.

Difüzyon Türleri ve Fonksiyonları

Difüzyon iki türe ayrılır: Difüzyon genellikle hücre polar / polar veya hidrofobik olmayan molekülleri veya besinleri almak istediğinde meydana gelir. Moleküller doğrudan fosfolipitlerden oluşan plazma zarına yayılabilir. Bu tür bir difüzyon, enerji veya Adenozin Tri-Fosfat gerektirmez. ve Özel difüzyon, hücre polar veya hidrofilik iyonlara ve iyonlara sahip molekülleri veya besinleri almak istediğinde meydana gelir. Bu tür bir defüzyon, bu partiküller için bir yol sağlayan veya partikül hareketine yardımcı olan daha özel proteinler gerektirir. Bu, parçacıkların plazma zarından kolayca geçememesi nedeniyle yapılır. Özel çözünmeye dahil olan proteinler genellikle belirli parçacıklar olarak işlev görür.

Difüzyon Türleri

Difüzyon, sıradan ve özel difüzyon olmak üzere ikiye ayrılabilir. İşte açıklama:

 1. Normal difüzyon:
  Hücreler ya besinleri almak ister ya da hidrofobik (polar olmayan) moleküllerde / parçacıklarda meydana gelir. Parçacıklar enerjiye ihtiyaç duymadan hemen yayılır ve doğrudan membrandan geçebilir.
 2. Özel difüzyon
  Besin almak isteyen hücrelerde, polar / iyonik (hidrofilik) partiküllerde oluşur. Partiküllerin membrandan geçmesi için özel bir proteine ​​ihtiyaç vardır.

Difüzyon Nasıl Çalışır?

Katıların Difüzyonu

Bir spatula kullanarak yeşil sentetik boyayı alın, ardından bir kağıdın üzerine koyun ve 6 gram ağırlığındaki dijital terazi ile tartın. Daha sonra, damıtılmış suyun hacmini 50 ml’lik bir ölçü kabı kullanarak 20 ml ile ölçün, ardından hacim olarak ölçülen damıtılmış suyu 25 ml’lik bir behere dökün. Açılan üç ayağı, gazlı bezi ve bunsen’i birleştirin, ardından beher camını ısıtıcı devresinin üzerinde ısıtın.

Ardından 70 ° C’ye ısıtılan damıtılmış suyun sıcaklığını ölçün ve sıcaklık 70 ° C’yi aştığında bunsen’i beherden uzaklaştırarak ve sıcaklık 70 ° C’nin altında ise bunsen’i behere yaklaştırarak damıtılmış su sıcaklığını 70 ° C sabit veya sabit tutun. Ardından 6 gram ekleyin beher içine yeşil sentetik boya (teres).

Sentetik boyaların (terlerin) eklenmesinden homojen bir çözelti oluşana kadar veya difüzyonun tamamlanmasına kadar geçen süreyi kaydedin; bu, çözeltinin rengi her parçada aynı ise ve beherin dibinde sentetik boya birikintileri (terler) yoksa (tümü çözünmüş) görülebilir. Zaman ölçümlerinin sonuçlarını gözlem verileri tablosuna kaydedin. Ardından verileri farklı sentetik boya kütlelerine (terlere) sahip diğer gruplarla karşılaştırın. Grup 9 = 1 gram, grup 10 = 2 gram, grup 11 = 3 gram, grup 12 = 4 gram, grup 13 = 5 gram, grup 15 = 7 gram, grup 16 = 8 gram.

Difüzyonu Etkileyen Faktörler

Difüzyonu etkileyen faktörler:

 1. Sıcaklık ne kadar yüksek olursa difüzyon o kadar hızlı
 2. BM difüzyon ne kadar büyükse o kadar yavaş
 3. Ortamdaki çözünürlük, difüzyon ne kadar büyükse o kadar hızlı
 4. Konsantrasyondaki fark, iki parça arasındaki konsantrasyon farkı ne kadar büyükse, gerçekleşen difüzyon süreci o kadar büyük olur.
 5. Difüzyonun gerçekleştiği mesafe, difüzyonun meydana geldiği yere olan mesafe ne kadar yakınsa, difüzyon süreci o kadar hızlı gerçekleşir.
 6. Difüzyonun gerçekleştiği alan, difüzyon alanı ne kadar genişse difüzyon süreci o kadar hızlıdır.

Difüzyon Örnekleri

Yayılma ve taşıma süreçlerinin örnekleri günlük yaşamda aktiftir:

 • Sade çay sıvısında şeker. Yavaş yavaş sıvı tatlı hale gelir.
 • Su ısıtıcısından çıkan su buharı havada yayılır, burada her bir maddede difüzyon hızı farklıdır.
 • Laktoz ortamına yerleştirilen Escherichia coli bakterisi. Bakteri hücre zarı geçirimsizdir, böylece laktoz geçemez. Birkaç dakika sonra bakteri, hücre proteini olan permeaz adı verilen hücre içinde bir enzim oluşturacaktır. Bu permeaz enzimi, laktozun hücre zarından geçebilmesi için bir yol açacaktır.
 • Patatesleri tuzlu suda bekletmek, patateslerin daha tuzlu olmasına neden olur.

Şeker kamışını şekerli suya batırmak, şeker kamışını çok daha tatlı hale getirir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu