Tarih

Düden Şelalesi Nerededir ve Nasıl Nasıl Gidilir?

Düden Şelalesi, Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan, bölgenin dikkat çeken doğal güzelliklerinden biridir. Antalya Düden Şelalesi, Kepez ilçesi sınırları içerisindeki Varsak Mahallesinde yer almaktadır. Düden Şelalesi Kepez, her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır.

Bu şelale, ülkemizin eşsiz doğal güzellikleri arasında yer alan bu yer, yeşilin ve mavi tonlarının birlikte bulunduğu nadir yerlerden biridir. Düden Şelalesi nerede? Sorusunun cevabını bulanlar, bu doğal güzelliği görmek için Antalya ilinin yolunu tutmaktadır. Halk arasında Düdenbaşı Şelalesi olarak da bilinen bu şelaleden akan su ile Kepez Hidroelektrik santralinden gelen su, Düdenbaşı’ndan sonra iki ana kola ayrılan Düden Çayını oluşturmaktadır. Bu çay, 9 kilometrelik bir mesafeden sonra Antalya’nın doğusundaki alandan, 40 metre yükseklikten, travertenden, şelale şeklinde Akdeniz’e dökülmektedir. Yüzeyden suyun akmadığı günlerde bile, şelalenin altından saniyede en az 10m2 yüzeye çıkmaktadır. Suyun ulaşabildiğin en fazla debi, 94m2, ortalama ise saniyede 15-16m2’dür.

Burayı ziyaret edenler sadece şelale ile değil arkasına doğru uzanan mağarayla da karşılaşmaktadır. Bu mağarada, dev oyuklar bulunmaktadır. Bir pencere görevi gören bu oyuklardan, şelalenin eşsiz güzelliğini izlemek eşsiz bir deneyim olmaktadır.

1.     Aşağı Düden Şelalesi

Lara ilçesine yakın bir yerde bulunan bu şelale, Antalya şehir merkezine ise 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Aşağı Düden Şelalesi’nin cezbedici yanı, yaklaşık 40 metre yükseklikten dökülmesidir.  Yakınlarında Gençlik Parkı ve Karpuzkaldıran Askeri Tesisleri bulunmaktadır.

Yakınında askeri tesis bulunması, bölgenin güvenliğini üst düzeye çıkarmaktadır. Rahatlıkla ziyaret edilebilecek bir konumda bulunan şelale, ideal bir gezi noktasıdır.

2.     Yukarı Düden Şelalesi

Yukarı Düden Şelalesi halk arasında İskender Şelalesi olarak da adlandırılmaktadır. Bu şekilde adlandırılmasının nedeni,  bazı kaynaklara göre, MÖ 334 yılında, Büyük İskender’in bu bölgeden geçerken atlarına su vermesidir.

1970 yılından beri, mesire var piknik alanı olarak halkın kullanımına açılan bu yer, hem seyir zevki yüksek bir doğal güzellik hem de bir dinlenmek noktası olarak tercih edilmektedir. Devlet Su İşleri tarafından yapılan düzenlemelerden sonra bölgede tesisler de kurulmuştur. Yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olan bu yer, adından sıkça söz ettirmektedir.

Düden Şelalesine Nasıl Gidilir?

Düden Şelalesi Antalya bölgesinde yer alan görülmeye değer bir şelaledir. Hem bu eşsiz manzaranın keyfini çıkarıp hem de bu alanda piknik yapabilirsiniz. Eğer piknik için hazırlıksız gittiyseniz üzülmenize hiç gerek yok. Çünkü park içerisinde yer alan restoranlarda Akdeniz mutfağına ait yemekler yiyebilir ya da daha hafif bir şeyler yemek istiyorsanız kafelere gidebilirsiniz.

Yeşilin ve mavinin her tonunu bulabileceğiniz, temiz havayı doya doya içinize çekebileceğiniz bu yeri ziyaret etmek enerjinizi arttıracaktır. Böylesine eşsiz bir doğal güzelliğe ulaşmak isteyenler Düden Şelalesi nerede? Sorusuna yanıt bulduktan sonra buraya nasıl gidileceğine dair soruların yanıtı aramaktadır.

Şelaleye özel aracıyla ulaşmak isteyenler için açık adres şu şekildedir: Çağlayan Mahallesi, Lara Cad. No:457 Muratpaşa / ANTALYA. Yol bilgisi olarak iletmek gerekirse, Antalya –Varsak Yolunu kullanarak ulaşım sağlanabilmektedir.

Şelaleye ulaşım için minibüs ve otobüslerde tercih edilebilir. Minibüs ile gitmek isteyenler, Antalya şehir merkezinden kalkan Varsak minibüslerine binerek şelaleye gidebilirler. Otobüs ile ulaşım sağlamak isteyenler ise VC30 – CV17 – CV17A – VC30 – VL62 – VF66 ve VC69 hat numaralı otobüsler ile şelaleye ulaşabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu