Yaşam

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti, 72 gıda ile kuralcı bir beslenmeden oluşan bir diyet türüdür. Dukan Diyeti adını, onu ilk olarak düşük karbonhidratlı bir plan olarak 2000 yılında tasarlayan Pierre Dukan’dan alır. Dukan Diyeti tarihine bakıldığı zaman, ilk olarak Fransa’da “ kilo vermeyi bilmiyorum “ adıyla yayınlandı. İlk çıkış noktasında Dukan hareketi olarak nitelendirilen bu plan, 2010 yılında İngiltere’ye taşınmasıyla birlikte Dukan Diyeti olarak isimlendirildi.

Hızlı kilo verdiren diyetler arasında yer alan Dukan Diyetiyle Kate Middleton ‘ın, iki elbise bedeni düşürdüğü bilinmektedir. Günümüzde Dukan Diyeti, kitaba dönüştürülerek 14 farklı dilde, sekiz milyondan fazla sattı. Dukan Diyeti, dengesiz bir şekilde beslenmeyi teşvik ettiği yönünde birçok kez eleştiriye uğradı.

Dukan Diyetinin Aşamaları Nelerdir?

Dukan Diyeti, ketojenik diyete benzer; çünkü ikisi de yağ ve protein tüketimini vurgular ancak karbonhidratları içermez. Sarf malzemeleri bolsa, vücut önce enerji için glikojen depolarına ( karbonhidratlara ) yönelecektir.

Dukan Diyetinde çok fazla protein ve yulaf kepeği yiyeceğinizi söyleyerek; Dukan Diyetinin aşamalarını inceleyelim. Dukan Diyetinin dört aşaması vardır.

  1. Saldırı Evresi: Saldırı evresi, 1-10 gün arasında sürece verilen isimdir. Kaldırabileceğiniz tüm yağsız proteini, ayrıca günde 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği yiyip, en az 6 bardak su içmelisiniz.
  2. Seyir Aşaması: Seyir evresi, birkaç ay sürebilir. Her gün sınırsız miktarda nişastasız sebze ve ayrıca yarım yemek kaşığı yulaf kepeği yersiniz.
  3. Konsolidasyon Aşaması: Dukan Diyetinin aşamalarından üçüncüsüdür. Her gün sebze, bir parça meyve, 2 dilim tam tahıllı ekmek ve 1 porsiyon sert peynir yiyebilirsiniz. Bu aşama; 1 veya 2 porsiyon nişastalı yiyecekler yiyebilirsiniz ve istediğiniz yiyebileceğiniz 1 veya 2 kutlama yemeği yiyebilirsiniz.
  4. Stabilizasyon Aşaması: Dukan Diyetinin evrelerinden sonuncusudur. Diyetin saldırı evresindeki tüm protein kurallara uyduğunuz haftanın bir günü dışında ne isterseniz yiyebilirsiniz. Bu aşamada ayrıca; günde 3 yemek kaşığı yulaf kepeği yiyip, her gün 20 dakika yürümelisiniz.

Dukan Diyetinde; şekersiz sakız, yapay tatlandırıcılar, baharatlar, şekersiz kahve ve çaya içilebilir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti, orta seviye bir çaba isteyen diyettir.  Yemeğinizi hazırlamanız egzotik malzemeler gerektirmediği için sorun olmaz. Ancak diyetin başlangıcından yiyebilecekleriniz oldukça kısıtlı olduğu için ekstra çaba gerektirebilir.

Sınırlamalar: Dukan Diyeti, ağırlıklı olarak protein ve yulaf kepeği ağırlıklı bir beslenme içerdiği için yemek sıkıcı olabilir.

Yemek pişirmek ve alışveriş yapmak: Dukan Diyetinde yemek planlamak, hazırlama ve Dukan Diyetindeki malzemeleri bulmak oldukça kolaydır.

Paketlenmiş yiyecekler veya yemekler: Gerekli değildir.

Yüz yüze toplantılar: Gerektirmez.

Egzersiz: Dukan Diyetinde her gün 20 dakikalık bir yürüyüş şarttır.

Dukan Diyeti ile Zayıflatır Mı? Dukan Diyetinden Kimler, Neden Uzak Durmalı?

Dukan Diyeti zayıflatır mı? Sorusu bu diyeti araştıranlar ve başlamak isteyenler tarafından en çok sorulan sorulardan birisidir. Diğer yüksek proteinli diyetlerin aksine, Dukan Diyeti doymuş yağ oranı yüksek olanlar yerine yağsız protein kaynaklarına odaklanır. Protein kilo vermenize ek olarak uzun süre tok hissetmenizi sağlayabilir.

Dukan Diyetinin dezavantajı; bu planın yaşam boyu sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğretmemesidir. Ayrıca Dukan Diyeti; hedefinize ulaşana kadar konsolidasyon aşamasında kalmanızı önerir. Kaybedecek çok kilonuz varsa, bu aşama aylarca hatta yıllarca sürebilir ve bu da beslenme açısından yetersiz bir diyete yol açabilir.

Dukan Diyeti, çok fazla besin maddesi kısıtlaması içerdiği için mevcut bir sağlık sorunu olan herkese önerilmez. Diyabet, böbrek hastalığı veya kalp hastalığı olan veya hamile veya emziren kişiler için risklerin faydalarından çok daha ağır bastığını söyleniyor.

Uzmanlar, Dukan Diyetinin yan etkileri olarak; kabızlık, ağız kokusu, yorgunluk ve baş ağrıları olabileceği belirtiyor. Dukan Diyeti yapan bir kişinin yorgun ve halsiz hissetmesi durumunda, egzersiz yapmayabileceğini söylüyorlar.

Ayrıca, Dukan Diyeti özgürce kırmızı et yemenize izin verdiği için Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesine; kolon kanseri gibi belirli kanser türleri riskinizi arttırabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu