Bilim

Dünyada Ki En Yüksek 10 Dağ

Dağı; dünya yüzeyinin doğal olarak yükseltilmiş bir parçası olup,  çoğunlukla bir tepeden daha büyük olan yapı olarak tanımlayabiliriz.  Doğal zenginlik bakımından dağların önemi çok büyüktür.  Güzelliğiyle kendine hayran bırakan dağlar sadece bu özelliğiyle kalmayıp aynı zamanda olduğu yerde ayna görevini adeta üstleniyor.  Bu yazımızda biz,  siz değerli okuyucularımıza dünyada ki en yüksek dağları ve güzelliklerinden bahsedeceğiz.

İşte Dünya’nın En Yüksek 10 Dağı:

1-)Everest Dağı:  Hindistan ve İngilizler tarafından 1856’da da yapılan bir araştırmada Everest’in yüksekliğinin 8840 m olduğu belirtilerek,  Peak-15 olarak adlandırıldı.  Bilimsel bir araştırma sonucunda;  yılda 2 cm yüksekliğinin arttırıldığı ortaya çıkmıştır.  Ayrıca Everest Dağı için;  cennetin tepesi ve dağların kraliçeleri söylemleri kullanılmaktadır.

2-)Karakurum Dağı:  Everest’ten sonra dünyanın 2. yüksek  dağı olduğunu söyleyebiliriz.  Pakistan ve Çin sınırı üzerinde bulunuyor.  8611 m yüksekliğe sahiptir.  Karakurum dağına çıkılmasıEverest dağına göre çok daha zor ve tehlikeli kabul edilir.

3-)Kanchenjunga:  Kanchenjunga dağı,  Sikkim’in Kuzeybatısında yer alan Nepal sınırında yer alarak dünyanın 3. En yüksek zirvesi olarak karşımıza çıkıyor.  Yüksekliği,  8.586 m’dir.

4-)Lhotse: Lhotse dağı,  dünyanın 4.yüksek dağı olduğunu söyleyebiliriz.  8516 m yüksekliğe sahiptir.

5-)Makalu:  8481 m yüksekliğe sahip olan Makalu Dağı,dünyanın 5.yüksek dağı olarak karşımıza çıkıyor.  Everest’in 19 km güneydoğusunda yer alıyor.  Bu dağ,  dört yüzlü piramitlere benzeyen farklı tepelerdir.

6-)Cho Oyu (Choyu):  Deniz seviyesinden 8.201 m yükseklikte dünyanın 6. Yüksek dağı olduğunu söyleyebiliriz.  Tibet’te ki Cho Oyu “Mercat Devi” anlamına geliyor.  Dağ,  Tibet-Nepal sınırında Everest Dağı’nın Mahalangur Himalayarı’ndan Khumbu alt akışının 20 km batısında yer alıyor.

7-)Dhaulagiri:  8.167 m yüksekliğe sahip olan bu dağ,  Nepal’in Kuzeybatısında ki Kali Nehri’nin kaynağının yakınında yer alıyor.  Himalayaların 4 ana zirvesinden biri olmakla birlikte bir zamanlar dünyanın en yüksek zirvesi olarak kabul edilmekteymiş.

8-)Manaslu:  Deniz seviyesinden 8.163 m. Yukarıda dünyanın en yüksek 8.dağıdır.  Nepal’in batı orta kesiminde Nepal Himalayalar bulunmaktadır.  Manaslu ,  “akıl ya da ruh” anlamlarına gelen manklu Sanskritçe kelimesinden türemiştir.  Manaslu “ dağın ruhu” anlamına geliyor.

9-)Nanga Parbat:  Yüksekliği,  8.125 m olup,  aynı zamanda dünyanın katil dağı olarak da bilinmektedir.  Dünya’nın 9. Yüksek dağı olarak karşımıza çıkıyor.  Nanga Parbat,  Himalaya dağ silsilesinin uzak batı kesiminde yer alıyor.

10-)Annapurna:  Annapurna dağı,  Kuzey Nepal’in merkezinde bulunan dünyanın 10. Yüksek dağı dağıdır.  8.091 m yüksekliğe sahip bu dağ,  dünyanın en tehlikeli zirvelerine tırmanmaya eşdeğerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu