Bilim

Dünyadaki En Büyük Depremler

Dünya’da her sene birçok kişinin yaşamını yitirmesine mal olan depremler birçok ülkede farklı şiddetlerde gerçekleşmektedir.

Ülkemizde dâhil olmak üzere birçok farklı kıtada bu felaket ile karşı karşıya kalan ülkeler vardır. Geçmişten günümüze kadar yüzyıllar boyunca önemli depremler ciddi hasarlar vermişlerdir. Dünya’da her yıl 500 bin deprem meydana geliyor fakat bizler bu depremlerden sadece beşte birini hissedebiliyoruz.

Yer kabuğu içerisinde gerçekleşen kırılmaların aniden ortaya çıkardığı titreşimler yeryüzünde sarsılmaya neden oluyor ve bu olaya deprem deniyor.

Dünyanın En Büyük Depremi

Deprem kuşağında yer alan ülkemizde de her yıl binlerce deprem meydana geliyor. Bu gerçek ile ilk defa karşılaşanlar dünyanın en büyük depremini yaşadığını sanıyor fakat dünyadaki en büyük deprem 9,5 şiddetinde Şili ülkesinde meydana gelmiştir.

 Büyük Şili depremi olarak bilinen , Latin Amerika ülkesinin güney kesimindeki Valdivia kentini vuran deprem , dünyada şimdiye kadar kaydedilen en yoğun depremdir . Deprem , Hawaii ve Japon takımadaları da dahil olmak üzere Pasifik Okyanusu’nun çeşitli yerlerine ulaşan 25 metre yüksekliğe kadar dalgalarla büyük bir tsunamiye neden oldu .

Dünya’da yaşanan en büyük depremlerden bazılarını inceleyelim.

  • Dünyadaki En Büyük Deprem: Şili Depremi, 22 Mayıs 1960, Şiddet: 9,5

Dünyadaki en büyük deprem nerede oldu? Diye soranların parmakla gösterdiği ülke Şili’dir. Dünya tarihinin en büyük depremi olarak bilinir.

Dünyadaki en büyük deprem;  Büyük Şili Depremi’dir. Dünyanın en büyük depremi kaç şiddetinde? Sorusu da bu deprem hakkında merak edilen bir diğer sorudur. Richter ölçeğiyle ölçülen, dünyada yaşanan en büyük depremin şiddeti 9,5’tur.

Deprem sonucunda; boyu 10 metreyi bulan bir tsunami oluştu ve 10 bin kilometrelik bir alana yayılıp, Japonya ve Filipinlere kadar ulaştı. Dünyada yaşanmış en büyük deprem olan Şili depremi nedeniyle ölen kişi sayısının 2000 ‘nin üstünde olduğu ve Şili’de 550 milyon dolarlık hasara neden olduğu bilinmektedir.

  • Dünya’daki En Büyük 2.Deprem: Alaska, 28 Mart 1964, Şiddeti 9,2

Şiddeti ve sonuçları itibariyle Dünyadaki en büyük depremden aşağı kalır bir yanı yoktur. Yaklaşık 3 dakika kadar sürüp, deniz tabanının 10 metre yükselerek tsunami oluşturmasına neden olmuştur. Nüfusu fazla olan bir noktada meydana gelseydi daha fazla can kaybına neden olacaktı fakat dünyanın en seyrek nüfusuna sahip olan Alaska bölgesinde yaşandığı için 128 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuş, Alaska’ya ise 300 milyon dolardan fazla hasar oluşturmuştur.

  • Dünya’daki En Uzun Deprem: Endonezya, 26 Aralık 2004, Şiddeti 9,1

Depremler sadece şiddetleriyle değil, süreleriyle de hasar katsayısını artıran doğal afetlerdir. Endonezya’ yaşanan Dünya’nın en uzun depremi bunlardan biridir.

Belki Dünyadaki en büyük deprem olarak değil ama dünyadaki en uzun deprem olarak kayıtlara geçti. Bu deprem 10 dakika sürmüş ve Dünyanın 1 cm kadar titremesine sebebiyet vermiştir, ayrıca Alaska’ya kadar uzanan diğer depremlerin de tetiklenmesine neden olmuştur. 14 ülkeyi etkisi altına alan bu depremde ölen kişi sayısı Dünyadaki en büyük depremde ölen kişi sayısından fazladır.

Bu depremde 230 bin kişi hayatını kaybetmiş, 1 milyon insan evsiz kalmıştır. Dünyada en çok ölüme neden olan depremdir.

  • Japonya Tarihindeki En Büyük Deprem: Japonya, 11 Mart 2011, Şiddeti 9,0

Dünya’da en fazla depremin yaşandığı ülkelerden biri Japonya’dır. Tarihinin en büyük depremini 2011 yılında yaşamıştır. Japonya’ nın Tohoku bölgesinde 9,0 şiddetinde meydana gelen bu deprem; tsunami dalgalarını tetikledi.

Kıyıdan içeri 10 kilometrelik bir alana kadar giren bu dalgaların boyu 40,5 metre kadar yükseldi. Deprem ve tsunamiler nedeniyle 20 binden fazla kişi hayatını kaybetti ya da kayboldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu