Tarih

Dünya’nın 7 Harikası

Dünya üzerinde varlık gösteren geçmiş medeniyetlerin halen daha bilinen güzellikler, kültürel miras statüsünde yer almaktadır. Binlerce kültürel miras arasından 7 tanesi daha da ön planda yer alarak, diğerlerinden sıyrılabilecek bir biçimde de tespit edilmiştir. İnsanlık döneminin de en önemli ve en görkemli eserleri arasında da sayılabilecek türdedir.

1.Keops Piramidi ( M.Ö 2560- Kahire, Mısır)

Giza Piramitleri adı altında görülebilen 3 piramidin en büyüğü ve en görkemlisi olan Keops Piramidi; Firavun Khufu tarafından yaptırılmıştır. Devasa bir yapı olarak, yapılmış olduğu dönemler baz alındığında ziyaretçileri hayretler içerisinde bırakan bir yapıt olarak da göze çarpmaktadır.

2.Babil’in Asma Bahçeleri ( M.Ö 605 Irak)

Sürekli akan sular ve farklı farklı bitkilerden ibaret olarak tasvir edilen Babil’in Asma Bahçeleri, günümüze ulaşmayan yapıtlardan bir tanesi olsa da 7 harika içerisinde yerini almıştır. Neden yapıldığı tam olarak bilinmeyen ve uzun bir süredir görülemeyen bu yapıtın muazzam bir görüntüyü yansıttığı da söylenebilmektedir.

3.Zeus Heykeli ( M.Ö 456 Yunanistan)

Altın, metal ve fildişi kullanılarak 12 metre uzunluğunda inşa edilen Zeus Heykeli, görkemli bir tarihi yapı olsa da günümüze ulaşamamıştır. Bu görkemli yapı Yunan Tanrısı Zeus’un tasviri olarak görülmektedir. Yakın zamanda çıkan bir yangın sonrasında oldukça büyük bir hasar görerek harap olmuştur. Kısa süre sonrasında da yok olsa da Dünya’nın 7 harikası içerisinde de yer almayı sürdürmektedir.

4.Rodos Heykeli (M.Ö 282- Rodos)

Güneş Tanrısı Helios’un tasviri olarak kabul edilen bu heykel büyük bir deprem sonrasında oldukça ağır bir hasar görmüştür. Bu hasar sonrasında da tamiratı gerçekleştirilemeyen bu kültür mirası onarılmasa da harika bir eser olarak da görülmektedir.

5.İskenderiye Feneri ( M.Ö 290- İskenderiye/Mısır)

Dünya’nın gelmiş geçmiş en büyük deniz feneri olduğuna dair söylentiler bulunan İskenderiye Feneri, Büyük İskender tarafından yaptırılmış olan bir eser olarak tanımlanmaktadır. 50 km uzaklıktan bile fark edilebilecek bir yapıt olan bu fener günümüze ulaşamamıştır. 40 yılda yapımı tamamlanan bu fenerin ticaret ve denizcilik faaliyetleri neticesinde de ne kadar etkili olduğu da söylenebilmektedir.

6.Halikarnas Mozolesi ( M.Ö 350- Bodrum/ Türkiye)

Kral Mausollos’un mezarı olarak bilinen bu mozole; kralın karısı ve kız kardeşi tarafından Halicarnassus kenti yakınlarına mimar Pythea’ya yaptırılmıştır. 30 metre genişlik ve 25 metre uzunluğa sahip olan bu mozole, Haçlı Seferleri esnasında büyük bir hasar görmüştür. Mozolenin taşları Bodrum Kalesi’nin inşasında kullanılsa da Dünya’nın 7 harikası arasında yer almaya da devam etmektedir.

7.Artemis Tapınağı ( M.Ö 550- Efes/Türkiye)

120 yılda tamamlanan bir eser olarak bilinen Artemis Tapınağı, hem bir tapınak hem de bir ticaret merkezi olarak faaliyet göstermek amacıyla inşa edilmiştir. Ancak tarihe geçmek isteyen biri tarafından yıkılmış ve her ne kadar onarılmaya çalışılsa da başarılı olunamamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu