Bilim

Dünyanın En Büyük Adası Hangisidir ve Nerededir?

Ada, dört tarafı sularla kaplı kara parçasıdır. Tek tek olan adalar olabileceği gibi gruplar halinde olan ve takımada adı verilen kara parçalarına rastlamak da mümkündür. Yeryüzündeki adaların tamamı on milyon kilometrekarelik yer kaplamaktadır. Dünyanın en büyük adası, Kuzey Atlantik ve Arktik Okyanusu arasında yer alan, Grönland’dır.

Adalar, kıtasal adalar, yüzen adalar ve okyanus adaları olmak üzere üç ana grupta incelenebilir. Ada çeşitlerinin tamamı ada tanımına uyuyor olsa da oluşum şekilleri ve konumları itibariyle farklıdırlar. Kıtasal adalar, tektonik hareketler sonucu bağlı olduğu kıtadan zamanla ayrılarak yer değiştiren ve denizin yükselmesi, karanın alçalması gibi faktörlerle oluşmuş olan kara parçalarıdır. Yine tektonik hareketlere dayalı olan fakat volkanik patlamalar sonucu püsküren maddelerin birikmesi ve okyanus yüzeyinde yükselmesi sonucu oluşan adalar ise okyanus adalarıdır. Yüzen adalar ise deniz, göl gibi sular üzerinde bataklık, çamur ve yüzen akuatik bitki kütlelerinden oluşan, kalınlığı birkaç santimetreden birkaç metreye kadar ulaşabilen ve Dünyanın birçok bölümünde görülen, rüzgâr etkisiyle hareket edebilen etrafı su ile çevrili kara parçalarıdır.

Etrafı suyla çevrili bir kara parçası manzara açısından kulağa oldukça hoş gelmektedir, özellikle bu kara parçalarını düşünecek olursa Dünyanın en büyük adası hangisidir? Sorusu akıllara gelmektedir. Teknik olarak Avustralya bir adadır, çünkü hiçbir kara kütlesiyle bağlantısı yoktur. Avustralya, bir ada olarak kabul edilseydi Dünyanın en büyük adası olurdu fakat yaygın olarak bir kıta kara kütlesi olarak kabul edilir ve yedi kıtadan en küçüğüdür.

Öyleyse Dünyanın en büyük adasını öğrenmek için diğer büyük adalarında yer aldığı, Dünyanın en büyük adaları listesine bir göz atalım.

Dünyanın En Büyük Adaları

1.     Grönland (2.130.800 Km2)

Grönland, Dünyanın en büyük adasıdır. Kuzey Atlantik ve Arktik Okyanusu arasında yer alan Danimarka’nın bağımsız bir bölgesi olan Grönland, büyüklüğüne göre oldukça ıssızdır. 50.000’den biraz fazla kişiye ev sahipliği yapan bu ada, en büyük ikinci buz tabakasından ve buzullardan oluşur.

Dünyanın en büyük adası olan Grönland’ın, ana kasabalarını birbirine bağlayan hiçbir yolu yoktur. Ada halkı hayatta kalmak için, balık avlar ve balina avcılığı yapar. Dünyanın en büyük milli parkı olan Kuzeydoğu Grönland Ulusal Parkı’nı keşfetmek için birçok ziyaretçi Grönland’ı ziyaret eder.

2.     Yeni Gine (785.753 Km2)

Yeni Gine, uzunluğu 2414 km’den biraz fazla olan muazzam bir adadır. Adanın batısı Endonezya’ya, doğusu ise Papua Yeni Gine’ye aittir fakat bu ada aynı zamanda bağımsız bir devlettir.  Bakır ve altın rezervleri aramak için adaya gelen ilk insanlar, 40.000 yıldan daha uzun bir süre önce adaya yerleşmişlerdir.

Dünyanın en büyük adaları listesinde ikinci sırada yer alan Yeni Gine adası, Avustralya’dan Torres Boğazı ile ayrılır. Bir tarafında Mercan Denizi ve diğer tarafında Arafura Denizi bulunur. İlginç bir şekilde, Yeni Gine aynı zamanda hem güney yarımkürede hem de Okyanusya’da bulunur.

3.     Borneo (748.168 Km2)

Borneo, Almanya’nın neredeyse iki katı büyüklüğündeki devasa bir adadır. Topraklarının çoğunluğu Endonezya’ya ait olan bu ada, Brunei, Malezya ve Endonezya üçlüsü tarafından yönetilen tek adadır.

Dünyanın en büyük adaları arasında yer alan Borneo, aynı zamanda 100 milyon yıl öncesine dayanan, Dünyanın en eski yağmur ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Yeşillikler içinde büyüleyici bir görüntüsü olan adada, nesli tükenmekte olan Borneo orangutanı ve dayak meyve yarasaları gibi türler yer almaktadır.

4.     Madagaskar (587.041 Km2)

Afrika’nın Doğu Kıyısında, Hint Okyanusu’nun ortasında yer alan Madagaskar, ünlü çizgili kuyruklu lemurlar da dâhil olmak üzere yaklaşık 250.000 hayvan türüyle muhteşem vahşi yaşamıyla ünlüdür. Adayla ilgili ilginç bir bilgi de vahşi yaşamının üçte ikisinin bu ada dışında Dünya’nın başka hiçbir yerinde bulunmamasıdır.

Dünyanın en büyük adaları arasında dördüncü sırada yer alan Madagaskar’ın tarihi 100 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Dünyanın en büyük üçüncü mercan sistemine de ev sahipliği yapan ada, Hint Okyanusu’nun ılık sularında mükemmel dalış fırsatları sunuyor.

5.     Baffin Adası (507.451 Km2)

Dünyanın en büyük adaları aralarında beşinci sırada yer alan Baffin Adası, Kanada’nın en büyük adasıdır. Bu ada, fiyortlar, tatlı su gölleri ve buzullarla dolu milli parklardan oluşan muhteşem bir manzaraya sahiptir.

Adını İngiliz kâşif William Baffin’den alan ada, yıllık ortalama eksi sekiz santigrat derece sıcaklığıyla Dünya’nın en elverişsiz adalarından biridir. Kuzey Kutup Dairesine yakın bir yerde bulunan bu ada, en çok kuzey ışıklarının muhteşem manzarasını ve arktik kurtları(kutup kurdu), kutup ayıları ve lemming hayvanlarını merak edenler tarafından ziyaret edilmektedir.

6.     Sumatra (443.065 Km2)

Sumatra, Dünyanın en büyük adaları arasında altıncı, Endonezya’nın ise en büyük ikinci adasıdır. Bu ada, Hint-Avustralya ve Avrasya tektonik plakalarının yitim bölgesinde yer alır. Bu adada, genellikle depremler ve tsunamiler yaşanır.

Muhteşem tropik yağmur ormanlarıyla çevrili adanın, nispeten el değmemiş doğası ve vahşi yaşamı dikkat çekmektedir. Nesli tükenmekte olan Sumatra kaplanı, Sumatra orangutanı ve Sumatra gergedanı bu adada yaşar.

7.     Honshu (225.800 Km2)

Honshu,  Japonya’nın dört büyük adasından en büyüğüdür. Japon Denizi ile Pasifik Okyanusu arasında yer alan bu ada, aslında Japon anakarasının bir parçası olarak kabul edilir. Yaklaşık 1288 kilometre uzunluğa sahip bu ada, Japonya’nın yarısından daha fazla bir uzunluğa sahiptir.

Dünyanın en büyük adalarından biri olan Honshu Adası, Tokyo, Hiroşima ve Osaka gibi Japonya’nın en ikonik şehirlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Japonya’nın en yüksek dağı olan Fuji Dağına ve Japonya’nın en büyük gölü olan Biwa Gölü’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

8.     Victoria Adası (217.291 Km2)

Yaklaşık 515 kilometre uzunluğundaki Victoria Adası, Kanada Arktik Takımadalarındaki en büyük ikinci adadır. Arktik kâşifi Thomas Simpson tarafından 1830’ların başında keşfedilen bu ada, Kraliçe Victoria’dan sonra vaftiz edildi.

Dünyanın en büyük adaları sekizincisi olan bu ada, yüzyıllardır var olmasına rağmen, hâlâ seyrek nüfusludur.  2.000’den biraz fazla insan adada yaşanmaktadır. Yaklaşık 350 milyon yıl önce adaya düşen bir göktaşı çarpması sonucu oluşan Tunnunik çarpma krateri de adanın ünlü manzaralarından biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu