Tarih

Dünyanın En Büyük Kalesi Malbork Kalesi Nerededir?

Kaleler, eski dönemlerdeki devletlerin belirli bölgeleri kontrol altında tutmak, savunmak ve hâkimiyet gücünü arttırmak için kurdukları büyük yapılardır. Polanyanın Malbork şehrinde bulunan Malbork Kalesi, Polonya’nın en ünlü kalesidir. Malbork Kalesi Dünyanın en büyük kalesi olarak da bilinir.

Malbork Kalesi, Eski Prusya’nın fethinden sonra Cermen Düzeni tarafından kuruldu. Malbork Kalesi yapılış amacı, Baltık kabilelerinin, Büyük Prusya Ayaklanmasını 1274 bastırmasının ardından bölge üzerindeki kontrollerini güçlendirmekti.

Malbork Kalesi, 13. yüzyılın sonlarında Baltık kıyılarını kontrol eden Şövalyeler tarafından inşa edildi. 1309’dan itibaren Malbork artık bir karargah pozisyonundaydı. İkinci Dünya Savaşı sırasındaki büyük hasarın ardından, Malbork Kalesi kapsamlı bir şekilde yeniden inşa edildi ve restore edildi. Bu restore sırasında, orijinal Ortaçağ tasarımı korunan kale 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Malbork Kalesi, kalın duvarlarla çevrili bir Ortaçağ müstahkem kale kompleksidir. Geniş bir saray, bir manastır, üç kale ve çoğu evlerden oluşan yüzlerce başka binayı içerir.

Malbork Kalesi Tarihi

Malbork Kalesi, 1309 yılında, Töton Şövalyelerinin karargâhı oldu. Bu rolü, 15. yüzyılın başlarında düzenin çöküşüne kadar yerine getirdi. Orta Doğu’da kurulan bu Alman Roma Katolik tarikatı, Baltık bölgesinde Haçlı Seferlerine çıktı. 1406’da inşaat bittiğinde, Malbork Kalesi dünyanın en büyük kalesiydi.

Birkaç kuru hendek ve kuleyle bölünmüş üç ayrı kaleden oluşan kalenin, 3.000 kişiyi barındıracak şekilde genişletilmesi gerekiyordu ve kısa sürede Avrupa’nın en büyük müstahkem Gotik binası haline geldi. Konumu, Nogat Nehri boyunca, Baltık Denizi’nden gelen ticaret gemileri üzerinde kolay erişim ve kontrol sağladı.

1466’da Prusya, Polonya ve Cermen Şövalyeleri arasındaki On Üç Yıl Savaşı sırasında Malbork Kalesi, Polonya monarşisinin evlerinden biri oldu. Daha sonra kale, Polonya’nın bölündüğü ve Malbork’un Alman egemenliğine girdiği 1772 yılına kadar Polonya kraliyet ikametgâhı ve Polonya kurumlarının merkezi oldu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında kalenin yarısından fazlası yıkıldı. 1945’ten sonra Malbork Şehri ve kale bir kez daha Polonya’nın bir parçası oldu.

Malbork Kalesinin Yapısı

Her seferinde daha fazla şövalyeyi barındırabilmek için pek çok kez genişletilen kale, 143.591 m² büyüklüğe sahiptir. Malbork Kalesi, Töton Şövalyelerinin, haçlı devletinin merkeziydi. Tamamı tuğladan yapılı bu kale, yaklaşık 3000 şövalye kapasiteliydi.

Malbork Kalesinin yapısı, genel olarak; Yüksek Kale, Orta Kale ve Ön Kale olmak üzere 3 ayrı bölümden oluşmaktadır. Etrafı, kanallar ve farklı sıralı savunma duvarları ile çevrilidirler. Kale içindeki en güzel mekânlardan biri de St. Mary’s Kilisesi. Buraya, altın parıltılı renkli figürlerle çerçevelenmiş Altın Kapıdan girilir. Bu kilise, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda ağır hasar gördü, ancak son yıllarda orijinal durumu göz önünde bulundurarak restore ettiler ve 2016’da yeniden açıldı.

Kale, Üstün Evrensel Değerini, kısmen restorasyon ve koruma yöntemlerinden almaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük ölçüde hasar görmesine rağmen, 19. ve 20. yüzyılın başlarında restorasyon ve koruma çalışmalarından sorumlu olan, Karl Friedrich Schinkel de bulunduğu bir ekip tarafından, kayıtların tamamını titizlikle incelenerek yeniden restore edildi.

Günümüzde Malbork Kalesi

Günümüzde Malbork Kalesi, UNESCO Dünya Mirası alanı ve Ortaçağ eserleri, silahlar ve Cermen Şövalyelerinin tarihini keşfetmek de dâhil olmak üzere tarihi görüntüler sergileyen bir müzedir.

Malbork Kalesi Müzesi, 1961 yılında açılmıştır. Muhteşem odaları bulunan bu güzel kırmızı tuğla binayı gezmek, Gdansk’tan harika bir günlük gezi ile mümkündür. Ayrıca, kaleyi tüm ihtişamıyla yakalamanız için nehrin karşısında harika bir izleme noktası vardır.

Malbork Kalesine Nasıl Gidilir?

Dünyanın en büyük kalesi Malbork Kalesini ziyaret etmek isteyenler, Malbork Kalesi nerededir? Malbork Kalesine nasıl gidilir? Sorularına yanıt aramaktadırlar. Malbork Kalesi, Polonya’dadır.

Dünyanın en büyük kalesi Malbork Kalesi görmek için bulunduğunuz ülkeden Polonya’ya ulaşmanız gerekir. Ülkemizden Polonya’ya gitmek isteyenler, Polonya’nın başkenti Varşova hakkındaki yazımızı inceleyerek, Varşova’ya nasıl gidilir konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Polonya’nın başkenti Varşova’da gezilecek yerler, Varşova’da ne yenilir? Ne içlirir? Gibi soruların cevabını da yazımızda bulabilirsiniz.

Polonya’nın başkenti Varşova’ya ulaştıktan sonraki süreç, ülkenin iç ulaşımına kalıyor. Malbork Kalesinin bulunduğu Malbork kasabasına ulaşmanız gerekiyor.

Malbork Kalesine, Nogat’ın kıyısındaki toplu taşıma araçlarını kullanarak veya yürüyerek kolayca ulaşılabilirsiniz. 4 numaralı otobüs Walowa’da, nehrin karşısında durur ve tren istasyonu kaleye sadece 17 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Malbork Kalesine ulaşım yöntemlerin diğerlerini öğrenmek için, havaalanına indiğinizde şehrin ve ülkenin ulaşımını gösteren rehber haritalardan edinmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu