Bilim

Dünya’nın En Küçük Hayvanları

Hayvanlar, fil ve zürafa gibi büyük hayvanlar ve fare ve serçe gibi çok küçük hayvanlar da dahil olmak üzere şekil ve boyutlarda farklılık gösterir, ancak dünyanın en küçük hayvanının çıplak gözle bu kadar küçük göremeyeceğini biliyor muydunuz? Size dünyadaki en küçük hayvanlarını gösterdiğimiz bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pigme Tavşan

Cüce tavşanı (Brachylagus idahoensis) en küçük tavşandır. Kuzey Amerika’da bulundu. Yetişkin cüce tavşanı yaklaşık 400 gram ağırlığında ve 24 cm ila 29 cm arasında değişen bir vücut uzunluğuna sahiptir. Dişi cüce tavşanı erkeklerden biraz daha büyüktür. Genellikle derin toprakları olan ve cüce tavşanlarının yiyecek saklamak ve elde etmek için kullandıkları uzun, uzun adaçayı bitkileri olan bölgelerde yaşarlar.

Cüce İpek Maymunu

Dünyanın en küçük maymunu cüce ipek maymunu. Bu maymunun ortalama uzunluğu 15 santimetrelik ve 130 gram ağırlığı olan cüce yan maymunları en küçük primatlar değildir; Bunlar muhtemelen Madam Berthe’nin 9.2 cm uzunluğunda ve 30 gram ağırlığında olan cüce fare makaklarıdır. Fakat cüce yan maymunlar en küçük gerçek maymunlardır. Cüce taraflı maymun, çoğunlukla batı Brezilya’nın yağmur ormanlarında yaşar. Diyeti oldukça çeşitli olmasına rağmen meyve, böcek, küçük sürüngen ve yapraklardan oluşabilse de, cüce maymunun dişleri ağaç kabuğu yemesi için özel olarak uyarlanmıştır. Dünyanın en küçük maymunu doğal ortamlarında bulmak kolay bir iş değildir: Elbette küçük boyutların yanı sıra zordur çünkü maymun çok hızlı hareket eder.

Altın kurbağa

altın kurbağa

Altın kurbağa, dünyadaki en küçük hayvan türlerinden biridir ve güney yarım kürede bolca yaşar ve altın kurbağa, vücudunun uzunluğunu yalnızca (9,8) mm’ye eşdeğerdir.

 Brookesia Micra

Brookesia Micra

Bilinen en küçük bukalemun türüdür. Neredeyse 30 mm uzunluğa ulaşır, bu nedenle parmağınızın üstünde dursa bile hala çok fazla alana sahiptir.

Arı sinek kuşu

Arı sinek kuşu

Dünyadaki bilinen en küçük kuş, Arı Sinek Kuşu olarak bilinen bu kuş türünün erkekleri,  doğadaki böcek olmayan en küçük uçan hayvanlardır.

Bu küçük kuş Küba’ya özgüdür ve genellikle uzunluğu 2 inç’i geçmez. Küçük boyutlu sürprizleri, neredeyse bir böcek gibi, kanatlarını saniyede 80 hızlı vuruşta hareket ettirme kabiliyetinden başka bir şey değil. Bee Hummingbird’ün yumurtaları da bir kahve çekirdeğinden daha küçüktür.

Benekli Kaplumbağa

Benekli kaplumbağa veya Homopus signatusi olan kaplumbağa ufak olarak sadece 10 cm ulaşmak ve 140 gram ağırlığında dır. Benekli kaplumbağaların doğal yaşam alanı Güney Namibya ve Güney Afrika’dadır.

Paedocypris Sazan

Paedocypris sazan

10 milimetre uzunluğunda olan bu sazan balığı Endonezya’ya özgüdür, kanalizasyon nehirlerinde yaşar ve plankton ile beslenir. Şimdiye kadar, bilinen en küçük balık ve neslinin tükenme tehlikesi olan balık türüdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu