Bilim

Dünyanın En Zehirli Bitkileri

Bitkiler, eski çağlardan beri hem besin kaynağı hem de hastalıklara çare olarak kullanıldılar. Bazı bitkilerin güzel ve narin görüntülerinin arkasında saklanmış ölümcül yönleri vardır. Bu yüzden insanlar, bitkiler üzerinde deneyler yaparak, insan hayatını tehlikeye atacak bir risk olup olmadığını test ettiler.

Dünyanın en zehirli bitkileri genelde, hoş görüntüye sahip çiçekler barındırırlar. Bu bitkiler dışarıdan bakıldığında oldukça cezbedici bir görünüme sahip olsalar da çoğu ölümcül zehirler içerirler. Zehirli bitkiler, Sokrates’in zehirli baldıran otundan ölmesinden, yanlışlıkla ölümcül itüzümü yutan küçük çocuklara kadar, tarih boyunca insan ölümlerinden gerçekten de sorumlu olmuştur. Dünyanın en zehirli bitkileri incelediğinde birçoğunun iklimsel ve çevresel değişikliklere uyum sağlamak zorunda kaldığı için zehirli bir yapıya büründüğünü görürüz. Bu bitkiler, geliştirdikleri zehirler ile düşmanların korunmak için bir savunma mekanizması oluşturmuşlardır.

İnsanlar, Dünyanın en zehirli bitkilerini tespit ederken deneyse yollara başvururken, bazı hayvanlar ise evrimin bir sonucu olarak, zararlı ve ölümcül olan organizmaları arındırmaya yönelik sindirim sistemine sahip olmuşlardır. Bazı otobur hayvanlar ise zehirli olan bu bitkileri hiç yemeden ayırt edebilecek yetilerini geliştirdiler. Dünyanın en zehirli bitkilerine ait toksinlerin her türde eşit derecede agresif olmadığını da unutmayalım. Yani bazıları yalnızca belirli memelileri etkilerken bazıları hem tüm hayvanların hem de insanları etkiler. Ayrıca bazı bitkiler sadece yaşamlarının belirli evrelerinde zehirli olduklarından tehditleri kalıcı değildir.

Ülkeler, zehirli olan bu bitki türlerinin satışını, kanunları ile yasaklamışlardır. Bakıldığı zaman sayısız türde zehirli bitki vardır fakat ölümcül etkiye sahip olanlar belirli bir üne kavuşmuşlardır. Dünyanın en zehirli bitkilerinden bazılarını inceleyelim.

1. Zakkum Nerium

Bu bitkinin her parçası toksinlerle doludur. Bu toksinler, onu, Dünyanın en zehirli bitkilerinden biri yapmaktadır. Oleandrin ve neriine en güçlü olanlardan ikisidir. Zakkum zehiri o kadar güçlüdür ki, zakkum nektarını yutan bir arının ürettiği balı yiyen birisi bile zehirlenebilir.

Öldürücü yapısına rağmen, güzel görüntüsü, insanların onu süs bitkisi olarak kullanmasından alıkoyamadı. Harika bir kokuya sahip olan bu bitki aynı zaman hızlı büyümektedir. Hızlı büyümesi sayesinde, genellikle yol bariyerlerinin arasına ekildiği durumlarla karşılaşılmaktadır.

Tarihteki örneklerde insanların zakkum yapraklarını yutması sonucu ölmesine rastlanmaktadır. İnsanların yanı sıra çoğu hayvan da zakkum tarafından zehirlenir.

2. Ölüm Ağacı (Hippomane Mancinella)

Ölüm ağacı veya ölüm papatyası olarak bilinen bu bitki, Mezoamerika ve Karayip Deniz adalarında yetişir. Bu ağacın meyveleri, elmayı andırır ve hoş bir kokusu vardır, ancak oldukça zehirlidir.

İnsanlara ve tüm memelerine zararlı olan bu ağaç, Dünyanın en tehlikeli ağacı olarak bilinir. Ağaç çizildiğinde, yanma üreten, cilt dokularını alevlendiren ve epidermiste kabarcıklara ve döküntülere neden olan sütlü bir özsudan (forbol ) oluşur.

Yutulması durumunda şiddetli kusma, ishal ve ölüme neden olabilir. Bitki yanarken orada bulunmanız durumunda, çıkan duman geçici körlüğe ve solunum sorunlarına yol açabilir.

3. Beyaz Yılankökü (Ageratina Altissima)

Güzel görünüşün altında ölümcül bir etki bulunan bitkidir. Düz tepeli küçük beyaz çiçek kümeleri olan bu bitki, zehirli bir alkol olan trematol içerir. Kuzey Amerika bitkisi olan beyaz yılankökü, Abraham Lincoln’ün annesi Nancy Hanks’in ölümünden sorumluydu.

Bu bitkinin zehri o kadar etkili ki, otlayarak tüketicileri için ot veren hayvanlar, bu bitkiyi yedikleri zaman ölümcül süt üretiyorlar. Toksin, sığır eti ve süt yoluyla insanlara geçebilir.

İştahsızlık, mide bulantısı, halsizlik, karın ağrısı, kırmızımsı dil, anormal kan asiditesi, süt zehirlenmesinin belirtileridir. Neyse ki, çiftçiler bu potansiyel ölümcül tehlikenin giderek daha fazla farkına vardılar ve bitkiyi hayvan otlaklarından çıkarmak için çalışıyorlar.

4. Hint Yağı (Ricinus Communis)

Hint yağı, cehennem incir ağacı olarak da bilinen Hint yağı bitkisinden (Ricinus communis) elde edilen bir tür bitkisel yağdır. Kalın, odunsu bir gövdeye ve koyu kırmızı veya koyu mor yaprakları olan bir Afrika çalısıdır. Dünyanın en zehirli bitkileri arasında yer alan bu bitki, genellikle çok ölümcül beyaz bir toz olan risin ile kaplıdır.

Risine maruz kalan bir kişi, 10 gün sonra ölüme yol açan, bulantı, mide krampları, kusma, iç kanama ve böbrek yetmezliği yaşar. Risin, insan hücresel metabolizmasını bozarak, hücreleri canlı tutan kimyasal mekanizmayı kesintiye uğratarak hücreleri öldürür. Organlar ölüm gerçekleşene kadar yavaş yavaş bozulur.

Bir yetişkin için ölümcül olan doz, beş adet, bir çocuk için ise sadece bir adettir. Hint yağı bu bitkinin tohumlarından elde edilir.

5. Tespih Bezelyesi (Abrus Precatorius)

Son derece ölümcül ribozom inhibe edici bir protein olan Abrin, jequirity fasulyesi  olarak da bilinen bu gösterişli başlığa sahip tohumlarda bulunur. Tohumlar bütün hâldeyken tehlikeli olmasa da bütünlüğü bozulacak şekilde, çizilir, kırılır veya ısırılırsa öldürücü olabilir.

Adını tespit ve mücevherlerdeki kullanımından alan bu tropikal bezelye türü oldukça tehlikelidir. Birçok kuyumcunun, tohumlarla çalışırken yanlışlıkla ellerini iğneleme sonucu hastalandı veya öldü. Çünkü bir yetişkini öldürmek için sadece 3 mikrogram abrin yetirliyken, bir tohumda bundan çok daha fazlası vardır.

Abrin de tıpkı risin gibi, hücrelerin protein üretimini durdurur ve dört gün gibi kısa bir sürede organ yetmezliğine neden olabilir.

6. Güzelavrat Otu (Atropa Belladonna)

İnsanlar için en ölümcül bitkilerden biri olan güzelavrat otu, koyu yeşil yapraklara ve çan şeklindeki mor çiçeklere sahiptir. 1,5 metre yüksekliğe kadar büyüyebilen bu zehirli bitki, adını İtalyanca “Belladona” kelimesinden alır. Bu kelime “güzel kadın” anlamına gelmektedir.

Dünyanın en zehirli bitkileri arasında yer alan bu bitki, halüsinasyonlara neden olarak ölüme sebebiyet verir. Toksin, sinir sistemine saldırarak, sinir uçlarında istemsiz kas felcine neden olur.

Semptomları arasında ışığa duyarlılık, görme bozukluğu, baş ağrıları ve oryantasyon bozukluğu yer alır. Genç bir insan, bu bitkinin meyvesinden en az iki tane yediğinde ölebilir, bu sayı yetişkin bir insanda 10 ila 20’yi bulabilir.

7. Müge – İnci Çiçeği (Lily of the Valley)

Hoş bir görüntüye sahip olan bu çiçekli bitki, dilimizde Müge veya İnci Çiçeği olarak da bilinmektedir. Dünyanın en zehirli bitkileri listesinde yer alan bu bitki, kardiyak glikozitler olarak bilinen tehlikeli bileşenlerini üretir. Bunu tüketen kişilerde baş dönmesi, kusma, kızarıklık ve ishal gibi hastaneye yatmaya neden olabilecek semptomlar olabilir.

Bu küçük çanlar, kontrol edilmezse bir insanı öldürme potansiyelin sahiptirler.

8. Yılan Bıçağı (Dracunculus Vulgaris)

Stink Lily, Voodoo Lily ve Snake Lily, Dracunculus Vulgaris’in ortak isimleri bulunan bu zehirli bitkinin dilimizde karşılığı Yılan Bıçağıdır. Dünyanın en zehirli bitkileri arasında yer alan bu bitki, sinekleri çeken çürüyen et kokusu yayar. Kokuya gelen sinekler, tozlaşmaya yardımcı olur, ancak koku bir gün sonra dağılır.

Voodoo Lily, güneş ışığını sevmez ve gölgede olmayı tercih eder. Bu bitkinin her parçası zehirlidir. Bu ölümcül çiçek, sadece yendiğinde değil, dokunulduğunda da zarar verir. Dokunulduğu zaman ciltte hasara veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu