Bilim

Dünyanın Güneşe En Yakın Yaklaşım Zamanı

Dünya eliptik bir yörüngede hareket ediyor. 365,25 günlük yolculuk boyunca dünyanın güneşe olan uzaklığı değişir. Dünya günberi noktasına ulaşıyor. Dünya ve Güneş’in en yakın yan yana geldiği günberi olan günberi, 3-4 Ocak en uzak yan yana gelme olan Aphelion, 4-6 Temmuz da gerçekleşir.

Dünya ve Güneş yaklaşık Günberi sırasında birbirine% 3 daha yakındır (yaklaşık 91.4 milyon mil uzakta), aphelion sırasında olduğundan (yaklaşık 94.5 milyon mil uzakta). Günberi ve aphelion almamızın nedeni, Dünya’nın güneş etrafındaki eliptik yörüngesidir, bu da Dünya’yı elipsin bir tarafında güneşe diğerinden biraz daha yaklaştırır. Ayrıca karışımda gerçektir ki güneş ve Toprak ortak bir nokta-onların etrafında hem döndürme ağırlık merkezinden.

Tıpkı yazın, sonbaharın, kışın ve ilkbaharın açılış zillerinin tipik olarak yıldan yıla bir veya iki gün ileri geri kayması gibi, temelde ayın ve Dünya’nın kendi yörüngesi etrafında aylık rotasyonundan kaynaklanan yıldan yıla değişime, ek olarak günberi ve aphelion’un bu tarih aralıkları, Dünya’nın eğiminin kendisi yavaş hareket yalpalamasına maruz kaldıkça, takvimde çok kademeli olarak (yüzyılda iki günden daha az) öne doğru kayıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu